Czy Polki wreszcie będą rodzić bez bólu? "Kobieta ma być podmiotem, a nie przedmiotem"

Nowe standardy okołoporodowe mają skupiać się na komforcie kobiety rodzącej. Wiceminister zdrowia mówi także o poszanowaniu prawa do intymności i walce z bólem.

Założeniem jest, że standardy okołoporodowe mają gwarantować godną opiekę medyczną podczas ciąży, porodu, połogu, zabezpieczać też mają prawa pacjentek. W Polsce historia takich regulacji zaczęła się stosunkowo niedawno - za czasów, kiedy ministrem zdrowia był prof. Zbigniew Religa. To on powołał w 2007 roku zespół, który zaczął przygotowywać dokument, który ostatecznie wprowadzono w 2012 roku.

Nowe regulacje dotyczące opieki okołoporodowej mają zacząć obowiązywać od 2019 roku.

Jak zapowiada wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, nowe procedury postępowania z rodzącą mają przyczynić się do jej komfortu i poszanowania prawa do intymności.

- Bardziej kładziemy nacisk na edukację - zarówno personelu medycznego, w zakresie opieki nad kobietą ciężarną, nad rodzącą i w okresie poporodowym, jak również na edukację kobiet. Założeniem naszym jest, by opieka nad kobietą ciężarną i rodzącą była zindywidualizowana, bardziej przyjazna. Kobieta ma być podmiotem, a nie przedmiotem w opiece medycznej. Przede wszystkim chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na minimalizację czy walkę z bólem okołoporodowym. To jest bardzo istotna kwestia - wymienia wiceminister w rozmowie z reporterką TOK FM.

"Kompleksowa usługa"

Szczurek-Żelazko zapewnia, że na szczególną uwagę i opiekę lekarzy będą mogły liczyć kobiety w ciąży zagrożonej; u których zdiagnozowano np. "problemy zdrowotne płodu".

- Chcielibyśmy zagwarantować, by taka kobieta była otoczona opieką psychologiczną, by nie musiała sama szukać placówek, które będą jej świadczyć kompleksową usługę. Ale żeby w podmiocie leczniczym, który wybierze, znalazła taką pomoc - mówi wiceminister.

Przeczytaj też: "Badania prenatalne to badania pro-life". O systemowej przemocy wobec kobiet mówi genetyczka Maria Małgorzata Sąsiadek>>>

Wiceszefowa resortu zdrowia podkreśla, że więcej uwagi ma być poświęcane kondycji psychicznej kobiet: diagnozowaniu i leczeniu depresji u ciężarnych i kobiet, które urodziły. Eksperci pracujący nad nowymi rozwiązaniami rekomendują, by lekarz prowadzący ciążę sprawdzał samopoczucie swojej pacjentki: w pierwszym trymestrze ciąży, na miesiąc przed porodem i w pierwszym miesiącu po nim.

Jest także pomysł wprowadzenie premii dla placówek, w których kobiety wypełniły ankiety i wysoko oceniły daną porodówkę.

Prace na finiszu

Jak podkreśla wiceminister, dopracowywane przez ekspertów standardy opieki okołoporodowej nie dotyczą procedur medycznych. - Uważamy, że medyczne procedury powinny być określane i rekomendowane przez towarzystwa naukowe – wyjaśnia Józefa Szczurek-Żelazko.

Trwają ostatnie prace nad dokumentem, który tworzy zespół kilkudziesięciu ekspertów. Ostatnie spotkanie odbyło się w miniony poniedziałek. - Mamy jeszcze parę dni na doprecyzowanie pewnych zapisów, są jeszcze rzeczy, które musimy uściślić. Myślę że najpóźniej w przyszłym tygodniu zespół przedstawi ten standard panu ministrowi - ocenia wiceminister zdrowia.

Kontrowersyjny ekspert

Prace nad nowymi regulacjami zaczęły się, kiedy ministrem zdrowia był Konstanty Radziwiłł. To on powołał skład zespołu, który pracował nad dokumentem. W jego skład wchodzi m.in. prof. Bogdan Chazan.

To właśnie powołanie tej osoby wzbudziła największe wątpliwości i kontrowersje. Prof. Chazan to zdeklarowany przeciwnik prawa kobiet do przerwania niechcianej ciązy, choć nie ukrywa, że przed laty przeprowadził wiele takich zabiegów. Stracił stanowisko dyrektora warszawskiego szpitala im. Świętej Rodziny po tym, jak odmówił i skutecznie utrudniał przeprowadzenie legalnego zabiegu przerwania ciąży w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu. Dziecko przyszło na świat ciężko zdeformowane i w mękach skonało kilka dni później.

Chazan swoje postępowanie tłumaczył "obywatelskim nieposłuszeństwem".

Czytaj też: "Współpraca prof. Chazana z ministerstwem zdrowia to obrzydliwość">>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
"Kobieta ma być podmiotem, a nie przedmiotem". Prace nad nowymi standardami opieki okołoporodowej na finiszu
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 3

  Dobrotliwy dr Chazan na pewno zatroszczy się o dobro kobiet i dopilnuje z pomocą kapelanów, żeby pokornie znosiły ciążę zagrożoną i szczęśliwie narodziły kaleki. Bo jak to prezes powiedział- najważniejsze, żeby urodzić i ochrzcić.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 1 raz 1

  Wbrew Jahwe, który nakazał kobiecie rodzić w bólu.
  Moralna zgnilizna Zachodu zaczęła docierać do kraju króla Jezusa i jego matki Maryi królowej Polski.

  Czy hetman koronny Terlikowski obroni Polki przed zachodnimi zwyczajami?

 • margot452

  Oceniono 1 raz 1

  Jak już się Chazan wystarczająco naskrobał, żeby sobie zapewnić ciepłą emeryturkę, to mu się raptem światopogląd odmienił o 180 stopni.

 • lilo150

  Oceniono 2 razy 0

  skoro naczelnik grzmoci kota to jak kobieta może być podmiotem?

 • hemafrodyta

  Oceniono 3 razy -1

  Niech nie rodza, wtedy nie boli. maja rodzic, ma bolec, maja wyc z bolu bo tak chcial stworca.

 • wycietytoja

  Oceniono 2 razy -2

  Wspolne zony dla calej klasy robotniczej.Dlatego popieramy zydokomune.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX