"Dług polityczny do spłacenia. 2/3 klubu PiS za szybkim procedowaniem projektu Kai Godek"

- PiS nie ma wyjścia. Środowiska pro-life, Radia Maryja i hierarchowie kościelni nie odpuszczą tematu zaostrzenia prawa antyaborcyjnego - uważa Eliza Olczyk z tygodnika "Wprost".

W Sejmie, po odwołaniu posiedzenia komisji rodziny, przycichła sprawa projektu "Zatrzymaj aborcję". Skala protestów, które odbyły się w całym kraju w miniony piątek, pokazuje, że znaczna część społeczeństwa nie chce zmian przepisów antyaborcyjnych.

Czy PiS przestraszy się przeciwników zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej?

Jak sugerował ostatnio w TOK FM europoseł Karol Karski, rządzący poczekają na orzeczenie TK ws. wniosku dotyczącego usuwania ciąży z powodów wad płodu.

Zdaniem Elizy Olczyk, Prawu i Sprawiedliwości nie da się uciec od decyzji ws. zaostrzenia ustawy. - PiS nie ma wyjścia, stoi pod ścianą. Środowiska pro-life, Radia Maryja i hierarchowie kościelni nie odpuszczą tego tematu. Dług polityczny musi zostać spłacony - oceniła w TOK FM dziennikarka tygodnika "Wprost".

Olczyk zwróciła uwagę, że projekt "Zatrzymaj aborcję", który przewiduje wprowadzenia zakazu aborcji w sytuacji ciężkich wad płodu, "wypłynął" w Sejmie w bardzo złym momencie. Bo w tym roku zaczyna się długi serial wyborczy, którego pierwszą odsłoną będą wybory samorządowe, a ostatnim - prezydenckie w 2020 roku.

Większość chce dług spłacić

Olczyk podkreśla, że mimo ryzyka utraty wyborców, którzy nie chcą zmian prawa antyaborcyjnego, w PiS jest duża grupa orędowników zaostrzenia przepisów.

- To nie jest tylko kwestia zewnętrznej presji. Wydaje mi się, że 2/3 klubu jest za szybkim procedowaniem "Zatrzymaj aborcję", a 1/3 za tym, żeby poczekać - mówiła w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Jak oceniła dziennikarka "Wprost", prace nad ustawą firmowaną przez Kaję Godek, mogą przyśpieszyć latem.

Stawką są wyborcy

Dr Anna Materska-Sosnowska uważa, że na zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego PiS dużo straci. Zakaz aborcji w przypadku wad płodu zniechęci nie tylko wyborców o centrowych poglądach. Od PiS, zdaniem politolożki z UW, odwrócić się też mogą młodzi wyborcy.

A to właśnie głosy młodych były jednym z czynników, który spowodował wygraną prawicy w 2015 roku.

- Liczba młodych ludzi na piątkowych protestach była imponująca. Z tego co ja widziałam, to byli przede wszystkim młodzi - oceniła dr Materska-Sosnowska. I dodała, że na ewentualnym zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej straci też Kościół. Biskupi, przypomnijmy, zaapelowali "o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim 'Zatrzymaj aborcję'".

- Ale jeśli PiS nie zdecyduje się na zmianę przepisów, to straci swój tradycyjny elektorat. A tacy radykałowie są bardzo istotni przy wygrywaniu wyborów - zauważyła Eliza Olczyk.

Warto przypomnieć, że z powodu ciężkich wad płodu dokonywanych jest w Polsce ok. 95 proc. legalnych zabiegów usuwania ciąży.

Czytaj też: "Badania prenatalne to badania pro-life". O systemowej przemocy wobec kobiet mówi genetyczka Maria Małgorzata Sąsiadek>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (58)
"Dług polityczny do spłacenia. 2/3 klubu PiS za szybkim procedowaniem projektu Kai Godek"
Zaloguj się
 • pinio67

  Oceniono 32 razy 30

  n-ty raz przypomnę:
  1. KAŻDY biskup składa przysięgę absolutnego posłuszeństwa papieżowi.
  2. papież jest głową stolicy apostolskiej.
  3. stolica apostolska jest podmiotem prawa międzynarodowego - czyli OBCYM PAŃSTWEM.
  4. KAŻDY biskup jest sługusem przywódcy OBCEGO PAŃSTWA.
  Nazwanie takiego kogoś szpiegiem, funkcjonariuszem obcego państwa jest w pełni zasadne.

  Co tu więcej można dodawać? - chyba tylko życzyć, aby kwestia stosunku do obecności katolstwa w naszym życiu publicznym i jego wpływie na naszą rzeczywistość stało się głównym punktem nadchodzących wyborów. Każdy kandydat na cokolwiek winien być - do bólu - pytany o swoje stanowisko w tej materii. Ze wszystkim jej przejawami, ale przede wszystkim:
  - religia w szkole;
  - jawność finansów;
  - przyszłość konkordatu.

  WON z katolstwem !!!!!!!

 • goodwater1

  Oceniono 25 razy 23

  Niech podpisza!!! Za kilka lat Polska bedzie najbardziej laicka w Europie patrz Hiszpania!!!

 • shtalman

  Oceniono 22 razy 20

  Czekam z niecierpliwością na tego samobója, uwolni nas od dwóch jarzm KK i PiS

 • Aaxa Axxa

  Oceniono 22 razy 20

  agenci obcego państwa w najwyższych strukturach władzy państwowej, co za afera

 • pix_d

  Oceniono 20 razy 18

  Wahadło już ruszyło w lewą stronę. Po wprowadzeniu w życie tych drakońskich przepisów zacznie za...pier...da...lać ale wcześniej duda będzie miał przez swoim pałacem tłum 200 000 wqur...wionych kobit! Życzę powodzenia!

 • kac

  Oceniono 18 razy 16

  Śmiało panie i panowie z PiS, przegłosujcie tę ustawę a i tej kadencji (podobnie jak waszej poprzedniej) też do końca nie dociągniecie. Powiedzcie ludziom sprawdzam i będzie po kłopocie.

 • sacharynek

  Oceniono 17 razy 15

  Niech to procedują - sekularyzacja w PL przyspieszy w tempie niespotykanym od lat i jest duża szansa ze pozbędziemy się tego czarnego pasożyta.

 • wioletta245

  Oceniono 15 razy 13

  Już my na was nie zagłosujemy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX