Ekspert: Odwet zjednoczonych państw Zachodu w Syrii pokazuje ważną i smutną rzecz

Ataki USA i kilku krajów sprzymierzonych na bazy produkujące broń chemiczną w Syrii spotykają się z pozytywnym odzewem w zachodniej prasie. Michał Kurpiński z Fundacji Wolna Syria jest jednak sceptyczny.

Amerykański prezydent Donald Trump rzuca wyzwanie przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi - to jeden z dzisiejszych komentarzy we włoskiej prasie po sobotnich nalotach na cele w Syrii.

Czytaj też: Atak w Syrii nie miał znaczenia dla końca wojny. "Amerykanie pokazali wielkie PR-owe fajerwerki"

Publicysta dziennika "La Stampa" pisze, że atak sił USA i kilku innych krajów wymierzony w reżim syryjski miał dwa cele: stworzenie międzynarodowej koalicji przeciwko użyciu broni chemicznej przez prezydenta Syrii Baszara el-Asada i "zmuszenie Rosji Władimira Putina do defensywy na Bliskim Wschodzie".

Na zbrodnie reagujemy wybiórczo

Nie wszyscy jednak podzielają ten entuzjazm. W TOK FM Michał Kurpiński z Fundacji Wolna Syria w rozmowie z Hanną Zielińską zwrócił uwagę, że odwet zjednoczonych państw zachodu za atak chemiczny w mieście Duma pokazuje ważną i jednocześnie smutną rzecz:

- Jeżeli Zachód jest gotowy i zdolny zareagować tak stanowczo, na taką zbrodnię, jaką stanowi użycie broni chemicznej, to jednocześnie sygnalizuje bardzo dobitnie, na jakie zbrodnie nie zamierza reagować w żaden sposób. I z perspektywy ludności cywilnej ten przekaz jest kluczowy. Przecież na przestrzeni 7 lat życie straciło tam ponad 400 tysięcy ludzi - komentował.

Naloty na bazy syryjskiego wojska i laboratoria zorganizowane przez USA, Francję i Wielką Brytanię były odpowiedzią na ubiegłotygodniowy atak chemiczny w Dumie, w którym mogło zginąć co najmniej 70 osób, w tym wiele dzieci, a pół tysiąca zostało rannych.

O dokonanie ataku oskarża się siły syryjskiego prezydenta Baszszara al-Asada, które właśnie kończą odzyskiwać okoliczne miasta w rejonie wschodniej Guty z rąk rebeliantów.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Michał Kurpiński z Fundacji Wolna Syria: Odwet zjednoczonych państw Zachodu w Syrii pokazuje ważną i smutną rzecz
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 4 razy 4

  Pan z fundacji biadoli, bo go tyłek boli, gdy chodzi o Rosję.
  Niech się przejedzie do Rwandy, to się dowie na co Zachód nie reagował przez lata.
  A pedofile w sutannach ukrywali nawet księży ludobójców z Rwandy.
  Czyżby pan z fundacji o tym nie wiedział?
  Dopiero teraz odkrył Amerykę?

  To ja szanownemu panu z Fundacji zacytuję pewnego polskiego Żyda, poetę znakomitego na dodatek. Napisał to w czasach gdy nie do końca było wiadomo, czy będzie kiedykolwiek II W.Ś.

  "Kiedy r o z ś c i e r w i się, r o z c h a m i
  Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
  A stado dzikich bab - kwiatami
  Obrzucać zacznie "żołnierzyków". -
  - O, przyjacielu nieuczony,
  Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
  Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
  Króle z pannami brzuchatemi;
  Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
  Gdy ci wołają: "Broń na ramię!",
  Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
  I obrodziła dolarami;
  Że coś im w bankach nie sztymuje,
  Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
  Lub upatrzyły tłuste szuje
  Cło jakieś grubsze na bawełnę."

 • rastablaster

  Oceniono 3 razy 3

  USA UK i Francja dokonały zbrodni wojennej w stylu hitlerowskich Niemiec. NATO uczyniło nas zbrodniarzami wojennymi. Wie to każda myśląca osoba. TOK FM jednym chórem z innymi przekaziorami rzyga wojenną propagandą. TOK FM kłamie.

  30 lat wolności

 • Van der Seck

  Oceniono 3 razy 3

  Od zawsze wiadomo, ze wojna to przede wszystkim biznes - zycie ludzie i prawa czlowieka licza sie tylko wtedy, gdy przy okazji mozna ukrecic jakies lody...

 • Oceniono 1 raz 1

  zbombardowano, jak twierdzi Tramp, składy i laboratoria chemiczne bojowych środków a gdzie skażenie terenu- to były puste magazyny ??? Ludzie myślcie troszkę-troszeczkę.

 • Marius Wrona

  Oceniono 1 raz 1

  I znowu bogaci będą zarabiać na broni którą sprzedają, a że zginą przy tym zwykli ludzie ( dla nich zwykła cholota) to nic nie szkodzi.

 • Oceniono 2 razy 0

  Ekspert czerski to ktoś, kto jest zawsze zaskoczony rozwojem wydarzeń, gdyż takiej sytuacji "się nie spodziewał".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX