"Kaczyński mógłby być szejkiem". Według Gronkiewicz-Waltz pomnik smoleński to zemsta

- Kaczyński się mści, bo ma taki charakter - tak prezydent Warszawy podsumowała plany PiS ws. obniżki pensji samorządowców. Gronkiewicz-Waltz uważa, że prokuratura powinna zbadać przejęcie placu Piłsudskiego.

Zdaniem prezydent stolicy, prokuratura powinna zająć się sprawą pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego. Rząd PiS który przejął zarządzanie placem od ratusza jesienią ubiegłego roku. - Napisałam do prokuratora, że władze nadużyły swoich uprawnień - powiedziała Gronkiewicz-Waltz w TOK FM.

Przypomnijmy: jesienią ubiegłego roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oddało wojewodzie mazowieckiemu plac w trwały zarząd. Teren jest - decyzją byłego szefa MSWiA, Mariusza Błaszczaka - tzw. terenem zamkniętym, ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa.

Oni nas bezczelnie oszukali. Mówili, że to ze względu na bezpieczeństwo, a o pomnik chodziło. Uważam, że miejsce wskazane wcześniej przez Radę Warszawy na budowę pomnika smoleńskiego, było bardzo dobre.

- powiedziała prezydent stolicy. - Nie byliśmy przeciwni budowie pomnika, ale z tym placem Piłsudskiego przesadzili. I jeszcze na parkingu będzie stał pomnik Lecha Kaczyńskiego. Gratuluję wyboru - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz w Poranku Radia TOK FM.

Prezydent stolicy zwróciła uwagę na plany PiS dotyczące innej ważnej przestrzeni historycznej. - Wczoraj dowiedziałam się, że chcą kupić Westerplatte. A jak Adamowicz nie odda za 2 mln, to może wejdą na Westerplatte? A już tacy byli w 1939 roku, co wchodzili na Westerplatte. Będą kupować place, a jak nie kupią, to będą zabierać... - zastanawiała się.

Propozycję odkupienia Westerplatte złożył dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, którego na stanowisko mianował min. Piotr Gliński.

Prezes PiS szejkiem?

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznała, że powoli kończy przygodę z samorządem. Nie będzie walczyć o czwartą kadencję na fotelu prezydenta Warszawy.

Powiedziała, że pieniądze związane z funkcją publiczną nie powinny decydować o starcie w wyborach na wójta, prezydenta czy burmistrza, bo tego rodzaju praca "to misja". Ale podkreśliła, że nie podoba jej się pomysł ustawowego ograniczenia zarobków samorządowców.

- Ludzie którzy mają 40 lat, czy mniej, mają przecież rodziny, kredyty. Trzeba im stworzyć godziwe warunki. Myślę, że pomysł ustawy to rodzaj zemsty za to, że PO - a dokładnie Krzysztof Brejza - ujawniła te wszystkie nagrody. I Kaczyński się mści, bo on ma taki charakter. On lubi się mścić - powiedziała prezydent Warszawy.

Czytaj też: "Każe mi pan żyć skromniej? Ależ ja żyję skromnie" - pisze samorządowiec do prezesa PiS>>>

Gronkiewicz-Waltz przyznała, że ostatnio Kaczyński po prostu ją... rozśmieszył.

-  Jak powiedział, że jako radca prawny, by dobrze zarabiał - sprecyzowała prezydent stolicy. - On sobie nie zdaje sprawy, że w samej Warszawie jest siedem wydziałów prawa i radców prawnych jest bardzo dużo. I nie jest łatwo zarobić "kawałek grosza". A po drugie - nie słyszałam, żeby miał aplikację, a pracę pisał z teorii prawa. Mógłby być też np. szejkiem i mieć dużo pieniędzy, jakby była ropa w Warszawie - podsumowała Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z Dorotą Warakomską.

Napisze ws. pieniędzy

Na 25 kwietnia zaplanowano posiedzenie tzw. komisji reprywatyzacyjnej min. Jakiego, na które znowu wezwano Hannę Gronkiewicz-Waltz. Do tej pory prezydent nie stawiła się na żadne wezwanie. Argumentowała, że komisja powstała z naruszeniem prawa.

W TOK FM nie chciała powiedzieć, czy za tydzień pojawi się na posiedzeniu. - Bardzo się cieszę, że NSA stwierdził że nie mam obowiązku przychodzić, że grzywny były niesłusznie nałożone. Nie zdążyłam jeszcze wniosku napisać, żeby szybko te pieniądze zwrócić - powiedziała. Dodała, że przewodniczący Patryk Jaki zapewne szybko ją znowu ukarze, "żeby wyjść na zero". - Ale nie  będziemy się tak bawić, w taki teatr.  Tak naprawdę nic ta komisji nie załatwiła - oceniła prezydent Warszawy w TOK FM.

Czytaj też: W "Poranku Radia TOK FM" rozmawiają o marszu ONR, a do studia dzwoni Gronkiewicz-Waltz>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Gronkiewicz-Waltz: Oni nas bezczelnie oszukali
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 3

  Bardziej zastanawia inna kwestia, dlaczego schmaltz nie siedzi w wiezieniu.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  Przy okazji rodzinki schmaltzow wychodza ciekawe smaczki powojennej Polski, gdy konfidenci gestapo przechodzili bezposrednio pod urzad bezpieczenstwa stalinowskiej polszy. Ten caly ubecko konfiecnko szpiclowski ogon PRL ciagnie sie za nami i wciaz nawet nie zaczelismy wstepnych porzadkow. Ten problem pojawil sie wreszcie w kinematografii w filmie 'ah spij kochanie', gdzie kryminal ubecja pozniejsza escecja policja i urzedy splecione byly ze soba okupacyjna konfidencka przeszloscia. Ta koilejna sagrada familia czyci erpe rodzina szmaltzow nie odciela sie od rodzinnych uwiklan i choc bylo to dawno i ktos powie iz po co ekshumowac stare grobowce to odpowiem iz tamte uwiklania rzutuja na wspolczesnosc i czasem nie zdajemy sobie sprawy jak mocno, chocby w przetargach ktore powoduja iz taka generalnie prosta inwestycje jak bulwary nawislanskie powstaja etapami od 5 lat

 • 68jacekw

  Oceniono 6 razy 2

  Pani Hania taka przejęta losem kawałka placu..czuje sie oszukana.. Pewnie bardziej niz tysiące ludzi wyrzuconych na bruk przez czyścicieli kamienic za jej kadencji.Nie będzie kandydować-nic dziwnego ,nie da sie przeciez już "zwracać" nieruchomości 10-to letnim właścicielom.

 • javall

  Oceniono 1 raz 1

  Ta tepawa osobka powinna jednak kandydowac w wyborach. Dowiedzialaby sie wowczas jak ja ludzie oceniaja. Jej dobre samopoczucie wynika z ograniczen mentalnych i bezczelnosci. Mam nadzieje, ze Jaki wie jak ja przecwiczyc.

 • tlen69

  Oceniono 7 razy 1

  Miejsce na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej przy ul. Trębackiej jest bardziej ekspozycyjny i podmiotowy. Tutaj chodziło o sprzeciw i hipokryzję, postawienia się władzom Warszawy. To żle świadczy o PiS. To samo widać już po ich konwencji. Nas nie interesują kandydaci zjednoczonej prawicy, których interesuje tylko SKOK na kasę ? Czy J. Kaczyński pracował zawodowo i ile lat ? Za jaką pracę pobiera emeryturę rocznie 35000 zł. Zapowiedź obniżenia pensji parlamentarzystom o 20 proc. wywołała prawdziwą burzę w szeregach PiS. Po "trzęsieniu władz" wywołanym interpelacją posła Brejzy (PO) Prezes PiS zdecydował w kwietniu 2018 r., że ministrowie konstytucyjni, sekretarze stanu, którzy są politykami, muszą oddać nagrody na Caritas. Darowizny są przekazywane dobrowolnie ? MLEKO SIĘ ROZLAŁO ! Czwartkowa konferencja Jarosława Kaczyńskiego miała zamknąć usta opozycji i ostatecznie zakończyć publiczną debatę nad nagrodami dla ministrów i sekretarzy stanu, które otrzymali w latach 2016-2017. A co z comiesięcznymi nieprawnymi nagrodami/premiami i PiT-ami za 2016 rok ? W okresie 2005-2007 za prezesa Rady Ministrów J. Kaczyńskiego nagrody były przyznawane comiesięcznie wszystkim osobom zajmującym kierownicze stanowiska państwowe w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwach, urzędach centralnych i wojewódzkich (200 osobom). B.Szydło to powieliła ? 1,6 mln. należy zwrócić do budżetu ! Kaczyński żąda od posłów "skromności". Sam oprócz uposażenia pobiera emeryturę. W kwietniu z sejmu dostał 30.000 zł. odprawy emerytalnej . Posłowanie to nie to samo co praca z zatrudnienia. Poseł to chlubna reprezentacja obywateli i uwieńczenie drogi zawodowej i obywatelskiej ! Poseł winien być nastawiony na służenie społeczeństwu, a nie "nadstawianie portfela na FORSĘ"... Sic. Wynagrodzenie posła jest wolne od podatku do kwoty 30 tys. 451 zł w skali roku. To znaczy około 10 razy więcej niż my. Przeciętny obywatel ma ok. 3.100 zł Jednak to nie zwrot ministerialnych nagród, a zapowiedź obniżenia pensji parlamentarzystom o 20 % wywołała burzę wśród szeregowych posłów PiS. Nie chcemy ich w samorządach, będa sobie płacić z budżetu, jak w spółkach

 • pietro62

  Oceniono 10 razy 0

  Schody nienawiści z pl. Piłsudskiego zostaną rozebrane a kosztami obciążeni inicjatorzy tej budowy!

 • m.godwin

  Oceniono 3 razy -1

  Mógłby też zagrać Szwejka.

 • wejsunek47

  Oceniono 5 razy -1

  wszystko przemija...Kaczyński też..a Pani Gronkiewicz to najlepszy Prezydent miasta w historii... a potomkowie parobków z czworaków mogą sobie ujadać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX