Hanna Zielińska o "przemocy rozpłodowej" PiS. "To jest pewnego rodzaju dożywocie"

Hanna Zielińska

Hanna Zielińska

Hanna Zielińska, dziennikarka TOK FM i matka trójki dzieci przypomniała, że protest rodziców dorosłych niepełnosprawnych w Sejmie to efekt niedotrzymania obietnic przez PiS.

Protestujący od wczoraj w Sejmie rodzice dorosłych osób z niepełnosprawnością domagają się spotkania z posłem Jarosławem Kaczyńskim. Chcą wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego - w kwocie 500 zł miesięcznie  - dla tych niepełnosprawnych obywateli, którzy po wejściu w dorosłość nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. Apelują też o zrównanie przysługującej takim rodzicom renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS, którą otrzymują osoby całkowicie niezdolne do pracy.

Protest to kontynuacja akcji z 2014 roku.

Zdaniem Hanny Zielińskiej warto przypomnieć, co wtedy protestującym mówili politycy Prawa i Sprawiedliwości, wówczas będący w opozycji do rządu PO-PSL.

- Celebrując, że są w opozycji a rządzący znaleźli się w dyskomfortowej sytuacji,  politycy PiS przynosili im (osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom - red.) kanapki, fotografowali się kiedy przekazywali koce. Obiecywali i zapowiadali, że jak tylko dojdą do władzy, to zajmą się wreszcie opieką nad nimi - powiedziała dziennikarka TOK FM.

Jak podkreśliła Zielińska, PiS "nie tylko nie widzi dzieci niepełnosprawnych, ale też matek" takich dzieci.

Czytaj też: "To jest bunt". Mimo obcięcia dotacji przez PiS, coraz więcej uczniów korzysta z edukacji pozaszkolnej>>>

"Mamy z wami spokój"

A niepełnosprawne dziecko - bez względu na to ile ma lat - "ubezwłasnowolnia" kobietę, która jest pozostawiona samej sobie przez państwo.

-  Podam przykład. Nie mogłam uczestniczyć w tegorocznym Czarny Proteście, ponieważ zajmowałam się wtedy dziewczynką zespołem Downa. To dziecko mojej przyjaciółki, która musiała iść do lekarza. A dzieckiem trzeba się opiekować - dziewczynka jest obarczona bardzo licznymi wadami, w tym wadą serca, miała wtedy wspomagane oddychanie. Z ochotą pobiegłam z pomocą, ale na marsz nie poszłam. To pokazuje mechanizm wykluczania matek z debaty, z przestrzeni publicznej - uważa dziennikarka.

Zielińska zestawiła codzienność kobiety opiekującej się niepełnosprawnym dzieckiem z tym, co mówią i robią rządzący.

- Wraca się nawet do takich pomysłów jak "trumienkowe" -  bylebyście dotrwały do końca i rodziły dzieci martwe, półmartwe. A jeśli dziecko urodzi się żywe, to zostajecie z tym na lata, to jest pewnego rodzaju dożywocie, a my mamy z wami spokój - mówiła Hanna Zielińska.

Czytaj też: Rząd namawia kobiety, by rodziły chore dzieci, potem każe płacić więcej. PiS już mniej "za życiem">>>

"Przemoc rozpłodowa"

Dziennikarka TOK FM krytycznie oceniła nie tylko na działania rządzących wobec rodziców niepełnosprawnych dzieci. Po sobotniej konwencji PiS, podczas której rządzący przedstawili m.in. założenia programu Mama Plus, napisała na Facebooku komentarz pod znaczącym tytułem "Przemoc rozpłodowa".

"Chciałabym wierzyć, że oferta naszego państwa jest pomocą, a nie przemocą. Ale nie będzie drugiej Skandynawii. Zbliża się przemoc rozpłodowa w stylu białoruskim" - napisała Zielińska, prywatnie matka trójki dzieci. I przypomniała słowa rządzącego Białorusią Aleksandra Łukaszenki. "Jeśli nie masz dzieci, nie jesteś człowiekiem" - powiedział przywódca tego państwa.

"Bonusy za tempo rodzenia, rozszerzone prawa wyborcze za ilość tych porodów, państwowy nadzór nad płodami. Zapędza się nas z powrotem do zagrody. Porozłaziliśmy się po przestrzeni publicznej tak bardzo, że barierek już dla nas nie starcza. Na smyczy nowych regulacji trzeba utrzymać teraz głównie kobiety" - oceniła Hanna Zielińska.

Czytaj też: "Nie urodzi się więcej dzieci". Ekspertka ostrzega, że PiS spowoduje odpływ kobiet z rynku pracy>>>

Zobacz także
 • Marek Borowski Borowski o "wyprawce" od PiS: Te 300 zł można wydać na wszystko. Wyprawką byłby bon na podręczniki
 • Mama 15 letniego niewidomego Martina, Maja Szulc podczas szesnastego dnia okupacyjnego protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych. Warszawa, Sejm, 3 kwietnia 2014 Chaos wokół pieluch dla niepełnosprawnych dzieci. "Sam tego do końca nie rozumiem" - mówi rzecznik MZ
 • Plakat dotyczący walentynkowej promocji dla małżeństw na basenie OSiR Polna. "Musi być ślub kościelny?". Dziwna oferta walentynkowa na warszawskim basenie
Komentarze (20)
Zielińska krytykuje "przemoc rozpłodową" PiS
Zaloguj się
 • zgryz3

  Oceniono 11 razy 9

  Niestety, jest to obszar, którym nikt z obłudnych polityków się nie zajmuje. Tusk odebrał pieniądze opiekunom dorosłych członków rodziny, motywując to tym, że opiekunowie oszukują, bo mimo zakazu pracują. Z powodu nielicznych ukarano wszystkich, bo wszyscy musieli od nowa skladać wnioski, choć świadczenie było przyznane bezterminowo. Było to w okresie szukania pieniędzy przez PO.. PiS nic nie zrobił. Opiekunowie jak dostawali, tak dostają 520 zł za całodobową opiekę i mają zakaz dorabiania. Idźcie, wy polityczne świnie i oszuści, przyznający sobie ogromne nagrody do diabła. Obrzydzenie bierze, kiedy patrzę z pozycji starca na tę łajdacką Polskę pełną patetycznych i patriotycznych bełkotów.

 • benzyl

  Oceniono 10 razy 6

  520 złotych to jałmużna, ale PiS-kanalie chcą żeby rodziło się jeszcze więcej kalek i niepełnosprawnych, bo to takie "szlachetne", pieprzeni hipokryci.

 • adaw73

  Oceniono 3 razy 3

  520 ta jałmużna . To mam pytanie ile było za PO?????????????? 1000???????? Ale z ciebie gnój

 • norton2

  Oceniono 4 razy 2

  Te 570 to Rafalska może sobie do pochwy włożyć i schować a nagrody jeszcze nie oddali.
  A poi Polsce jeżdżą i doopę wożą za pieniądze podatników. HIPOKRYZJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Dalej głosujcie na Kaczą 3.14sdę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • frodozbagien

  Oceniono 1 raz 1

  Kobiety to połowa populacji, połowa uprawnionych do głosowania; Drogie kobitki! idźcie na wybory i odsuńcie tę faszystowską partię od władzy; niemało mężczyzn Was w tym poprze!

 • eski57

  Oceniono 3 razy 1

  - z Biblii .. i rzekł do nich Bóg; rozradzajcie się i rozmnażajcie się … Nie wiem , kto to słyszał .. ? ! , ALLE z tego nie wynika , że kobieta ma nieustannie rodzić – weźmy 20 letnie małżeństwo niechby nie co rok -prorok – gdzieś tak jest napisane – a co dwa i jeszcze jak Biskupy nakazują ,że owocem każdego stosunku powinno być dziecko , TO ludzie z głodu by marli i zabijali się ! Biskupi w Boga nie wierzą , albo stają ponad NIM - z zamiarem pędzenia ludu do modlitwy za srebrniki i do roboty - , bo wystarczy porównać Rozrodczość ludzi i zwierząt , których stworzył TEN sam Bóg – chyba w to wierzą ? !
  U zwierząt raz w roku przychodzi popęd-cieczka – zapłodnienie i Koniec (upraszczam) !
  Nas Bóg (NATURA) tak „urządził” , że od 12 , 14 roku życia do 60 , 80 – czasem i więcej - obdarzeni zostaliśmy popędem – żądzami seksualnymi i TO w niemal ciągłej gotowości i w dodatku z odczuwaniem w czasie …. przyjemności i rozkoszy -Bóg (NATURA) dał człowiekowi dar głębokiego przeżywania miłości , A ONI chcą TO zabrać – mamy TYLKO DZIECI płodzić !!
  - Zamiast młodzież uświadomić o seksualności , przysposobić do moralnego i kulturalnego współżycia i umiejętności korzystania ze środków antykoncepcyjnych , TO ONI – biskupi i zacofani fundamentaliści katoliccy , sprowadzają temat do nakazów i zakazów ! Buzujące organizmy młodzieży ONI chcą we wstrzemiężliwości utrzymać!
  - Prezerwatywy już w starożytności , a nawet wcześniej stosowano i inne sposoby w tym przerywanie ciąż , A TU – dzisiaj – chyba TYLKO dla przywrócenia dawnej swojej WIELKOŚCI , BISKUPI narzucają absurdalne bytowanie – żeby to tylko wobec swoich wiernych w Kościołach – gdzie tam – Państwu nakazują wydanie ustaw mających obowiązywać całe społeczeństwo - również żądają by wychowawcami klas byli księża , lub katecheci – szczyt PYCHY i AUTOKRACJA !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Oni zadaja zniesienia kryterium dochodowego to jednak cos tu nie za bardzo pasi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy