Co Sakiewicz powinien zrobić z Wolskim i jego antysemickimi wypowiedziami? "Panie Tomku, odwagi"

- Prawica po różnych zawirowaniach szuka wyjścia z antysemickiej pułapki - ocenia Jacek Żakowski. Nawet w "GPC", jak zauważył, oddano hołd powstańcom z warszawskiego getta.

Na pierwszej stronie "Gazety Polskiej Codziennie" dziś tytuł "W hołdzie powstańcom warszawskiego getta” i zdjęcie Pomnika Bohaterów Getta. A to nie koniec.

- Na drugiej stronie naczelny Tomasz Sakiewicz pisze, że powstanie w getcie było "pierwszą odsłoną Powstania Warszawskiego". Dla tych którzy zdają sobie sprawę,  jaką rolę w mitologii polskiej prawicy odgrywa Powstanie Warszawskie, to przyznanie takiego miejsca powstaniu w getcie ma znaczenie. To jest czytelny i silny sygnał, że prawica po różnych – mówiąc delikatnie zawirowaniach – szuka wyjścia z antysemickiej pułapki - komentował Jacek Żakowski w "Poranku Radia TOK FM".

"Zawirowania" o których wspomniał, to oczywiście sprawa kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o IPN oraz efekty tych politycznych decyzji. W tym przyzwolenie na publiczne wypowiedzi, które bez wątpliwości można nazwać antysemickimi.

Czytaj też: Kraśko: Mam wrażenie, że prezydent wie, iż słowa o "parchach" były haniebne">>>

Żakowski zwrócił uwagę na to, że zaraz nad tekstem Sakiewicza "GPC" publikuje wiersz Marcina Wolskiego. A także on dal się zapamiętać z komentarzy w czasie kryzysu polsko-izraelskiego dotyczącego IPN.

- To ten sam Marcin Wolski, który w TVP Info mówił, że "stosując taką terminologię można powiedzieć, że to nie były niemieckie ani polskie tylko żydowskie obozy, bo w końcu kto obsługiwał krematoria”. Chodzi o obozy zagłady - przypomniał.

Według gospodarza "Poranka Radia TOK FM", sprawa Wolskiego to nie lada wyzwanie.

- Co ma zrobić Sakiewicz, kiedy już wie, że chce pokazać, iż nie jest antysemitą, a ma Wolskiego w zespole?  Nie jestem mściwy, nie jestem za maltretowaniem ludzi. Ale może warto byłoby, żeby Tomasz Sakiewicz -  naczelny w końcu „Gazety Polskiej Codziennie” - poprosił Marcina Wolskiego żeby coś napisał - może nawet wierszykiem - co by objaśniło tamte dramatyczne słowa. By w głowie czytelnika nie powstawało pytanie: jak to jest, czy to jest organ antysemicki, tolerujący antysemityzm? Czy po prostu nie zwracamy uwagi na to, co ktoś gdzieś powie w jakiejś telewizji. Trudna droga. Panie Tomku, odwagi trzeba się zdecydować - podsumował Jacek Żakowski.

Czytaj też: "Po raz pierwszy od '68 roku wielu nie wstydzi się mówić ohydnych rzeczy". Dyrektor Polin o Ziemkiewiczu>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (46)
Co Sakiewicz powinien zrobić z Wolskim? "Panie Tomku, odwagi" - dodaje otuchy Żakowski
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 10 razy 4

  Panie redaktorze, pisze Pan, ze prawica po róznych ,,zawirowaniach,, szuka wyjścia z antysemickiej pułapki,, Odnoszę zupełnie inne wrazenie, polska prawica nie szuka wyjścia z tej bardzo niezręcznej i niesamowicie wstydliwej dla tego kraju sytuacji. Polska prawica szuka skutecznego kamuflazu, który na jakiś czas pozwoli jej ukryc się za plecami tych Polaków, którzy mieli odwagę i zostali wyróznieni tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
  Polska prawica od ponad 100 lat jest antysemicka. Richard M. Watt w ksiązce ,,Gorzka Chwała,,
  Polska i jej los 1918-1939 pisze o niej. ..... Po wyborze Narutowicza na prezydenta prawica była rozgoryczona porazką. Endecja ogłosiła, ze nie będzie popierac zadnego rządu utworzonego przez prezydenta narzuconego przez Zydów, Niemców i Ukraińców. Ksiądz Lutosławski pytał w gazecie partyjnej, Jak śmieli Zydzi narzucic Polsce swego prezydenta ? Prawica miała nowe hasło ,, Narutowicz prezydentem Zydów,, Po zabójstwie Narutowicza prawica zamieniła pogrzeb jego zabójcy, Eligiusza Niewiadomskiego, w wielkie wydarzenie polityczne, z przemówieniami, sztandarami. Demonstracje podziwu dla mordercy nie skończyły się wraz z jego pogrzebem, jego grób stał się czymś w rodzaju kaplicy polskiego nacjonalizmu,, W podobnym klimacie 100 lat pózniej będziemy obchodzic setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z ONR-em na pewno, z Walusiem byc moze, i oczywiście z PiS-owskimi szowinistami, którzy teraz stroją się w maski demokratów, przyjaciół Zydów i mniejszości narodowych w tym kraju. Dla Wolskiego chyba zabrakło maski, moze nie mógł jej znalezc, albo chciał w ten sposób zamanifestowac swoją niezłomną odwagę. Zdarza się.

 • kralik111

  Oceniono 8 razy 2

  Panie Zakowski, wszystko pieknie i ladnie, ale wytlumacz mi pan, co socjalistyczni nacjonalisci maja wspolnego z prawica?

 • acototak

  Oceniono 3 razy 1

  "To ten sam Marcin Wolski, który" był sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej (PZPR) Programu III PR

 • terazjakinick

  Oceniono 3 razy 1

  Jakbym czytał historię o "kolegach" Gomułki i Moczara.

 • niebozaoknem

  Oceniono 7 razy 1

  Do "zrobienia czegoś z Wolskim" nie potrzeba odwagi, której zresztą Sakiewicz nie ma, trzeba za to przyzwoitości, której dla odmiany Sakiewicz jest całkowicie pozbawiony. Innymi słowy wołanie na puszczy, drogi Redaktorze.

 • antares777

  0

  >>Na drugiej stronie naczelny Tomasz Sakiewicz pisze, że powstanie w getcie było "pierwszą odsłoną Powstania Warszawskiego"<<
  Co za bzdura!
  Powstanie w getcie to był akt desperacji ludzi skazanych na - taką, czy inną - śmierć, którzy już nic nie mieli do stracenia.
  Powstanie warszawskie to był idiotyczny (patriotyczny, jak inni powiedzą) krok niedorobieńców, którzy koniecznie musieli zaistnieć, nie bacząc na koszty. To był gest PRAWDZIWYCH POLAKÓW.
  /-/ostatni sort

 • markba

  0

  Czy w tym kraju nie ma innych problemów.Nikt się nie zastanawia dlaczego cały świat nie lubi Żydów ?Bo mają dziwną mentalność ,liczy się tylko on i jego zysk.Zastanówcie się nad postępowaniem Rymkowskiego ,aby zrozumieć Żydów.Na ziemi są tylko dwie zarazy :religie i postępki Żydów !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX