"Gdzie jest Kościół, gdzie jest Godek?". Bezprecedensowe stanowisko lekarzy ws. "Zatrzymaj aborcję"

- W dyskusji o aborcji pojawia się za dużo emocji, a za mało faktów medycznych - mówi prof. Maria Sąsiadek. Dlatego lekarze postanowili zabrać głos. Do dokumentu dotarło Radio TOK FM.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników to odpowiedź m.in. na firmowany przez Kaję Godek projekt "Zatrzymaj Aborcję". Dokument, zakładający wprowadzenie zakazu aborcji przy ciężkich i nieodwracalnych wadach płodu, od tygodni czeka w sejmowej komisji polityki społecznej. 

Trzeba pamiętać, że biskupi apelowali do posłów o "niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem obywatelskim 'Zatrzymaj aborcję'".

- Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się nadać naszemu stanowisku taką zinstytucjonalizowaną formę. Doszliśmy do wniosku, że ta agresja, to rozhuśtanie nastrojów poszło o krok za daleko. W dyskusji o aborcji pojawia się za dużo emocji, a za mało faktów medycznych - mówi w rozmowie z Radiem TOK FM prof. Maria Sąsiadek, konsultantka krajowa w dziedzinie genetyki klinicznej i wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.

Lekarze odpowiadają Godek i biskupom

W dokumencie lekarze zwracają uwagę, że w Polsce system opieki nad osobami niepełnosprawnymi jest niedostateczny, a każda decyzja dotycząca przerwania niechcianej ciąży powinna być autonomiczną decyzją kobiety.

- To nasza odpowiedź na projekt Kai Godek, a także na to, co księża mówią z ambony. To także odpowiedź na brak dostępu do zapłodnienia pozaustrojowego i diagnostyki przedimplantacyjnej, które pozwoliłyby nosicielom dramatycznie ciężkich chorób genetycznych urodzić zdrowe dziecko. Bez konieczności aborcji - podkreśla profesor w rozmowie z Radiem TOK FM.

Zdaniem lekarzy należy w kraju przeprowadzić poważne zmiany.

- Trzeba zbudować system opieki prenatalnej, opieki perinatalnej, opieki nad ludźmi niepełnosprawnymi i nad ich rodzinami; rozpocząć debatę nad otwarciem społeczeństwa na ludzi niepełnosprawnych. Potem będziemy mogli przed rodzicami roztaczać piękną wizję, że jak urodzi się dziecko niepełnosprawne, to będzie opiekunka społeczna, pełne wsparcie finansowe i niepełnosprawny do końca życia będzie miał rehabilitację - wylicza prof. Maria Sąsiadek.

I podkreśla, że póki rządzący nie zdecydują się na takie zmiany, "nie mamy prawa wkraczać w indywidualne decyzje ludzi".

"Gdzie jest teraz pani Godek?"

Lekarze z Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zwracają uwagę, że wprowadzane przez rządzący rozwiązania - np. program "Za życiem" - to za mało, bo nie idą za tym rozwiązania administracyjne, które poprawiłyby dostęp osób z niepełnosprawnościami do opieki i rehabilitacji.

Jak wygląda codzienność ludzi niepełnosprawnych i ich rodzin pokazuje protest, który prowadzony jest w Sejmie od 22 dni. Protestujący domagają się od rządu zwiększenia wsparcia finansowego dla niepełnosprawnych i ich opiekunów, w tym 500 plus dodatku rehabilitacyjnego w gotówce.

Czytaj też: "Potrzeba znacznie więcej" - matka niepełnosprawnego Janka o rządowym wsparciu>>>

- Pytam, gdzie jest pani Godek, gdzie są obrońcy życia poczętego, gdzie jest Kościół? Dlaczego oni nie stoją z rodzicami, walcząc o prawo do godnego życia? Premier Morawiecki, wchodząc do Sejmu, powinien spalić się ze wstydu - podsumowała  krajowa konsultantka w dziedzinie genetyki klinicznej prof Maria Sąsiadek.

Dokument, przygotowany przez Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, ma trafić do premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministra zdrowia, rzecznika praw obywatelskich.

Zobacz także: Zaskakująca opinia ws. projektu Kai Godek o zakazie aborcji. Sejmowi prawnicy mają radę dla PiS

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów

Komentarze (141)
"Gdzie jest Kościół, gdzie jest Godek?". Bezprecedensowe stanowisko lekarzy ws. "Zatrzymaj aborcję"
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 58 razy 54

  Fanatyczna, katolicka ośmiornica poyrzebuje jeszcze

  absolutnej władzy nad macicami.

 • marudna.maruda

  Oceniono 49 razy 49

  "Pytam, gdzie jest pani Godek, gdzie są obrońcy życia poczętego, gdzie jest Kościół? Dlaczego oni nie stoją z rodzicami, walcząc o prawo do godnego życia?"- oni wszyscy na pewno nie są i nigdy nie byli tymi, którzy niepełnosprawnych i ich rodziny wspierają. Bo o ileż łatwiej jest skandować hasła i wywieszać plakaty niż zmienić pampersa, cewnik, wykąpać i dowieźć do lekarza niepełnosprawną osobę. Według tych troszczących się o zarodki dziecko ma się urodzić, a później to już problem rodziny. Choć większość z nich problemów nie widzi, bo ciężko dojrzeć przez ściany mieszkań czy zakładów opiekuńczych.

 • Andrzej Lisiak

  Oceniono 51 razy 43

  Z osobami takimi jak pani Godek nie należy dyskutować na płaszczyźnie naukowej i merytorycznej. Z nimi należy wchodzić na pole dewocyjne - kwestionując ich prawo do występowania w imieniu jakiegokolwiek Boga.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 41 razy 35

  Kaja Godek to człowiek zdemoralizowany.
  Skąd ona się wzięła w polityce?
  Ano takie mamy "moralne" społeczeństwo.

  Kiedy w końcu odsuniemy tych religijnych dewotów i fanatyków od decydowania o całym społeczeństwie?
  Po jaką choinkę głosowaliście na tych religijnych dewotów z PO?
  Co ta partia zrobiła dla kraju?
  PZPR swoimi działaniami obudził nurt demokratyczny.
  PO obudziło brunatny nacjonalizm połączony z religijnym fanatyzmem.
  Trzeba było głosować dawno temu na każdą partię która oferowała rozdział Kościoła od państwa.
  POPiS mielibyśmy teraz w opozycji i to w jednej, religianckiej partii :-P

  Że też co niektórzy dalej dają się robić w konia Schetynie.....
  Kolejne pisowskie religijne zapisy przejdą, bo część PO nie przyjdzie na głosowanie, część wstrzyma się od głosu, części "pomylą" się przyciski a jeden zagłosuje przeciw, bo jest roztargniony.

 • len_27a

  Oceniono 33 razy 33

  Godek żyje teraz godnie - jak przystało na szczekacza pisowsko-sukienkowego.Tyle w temacie.

 • mila12.1

  Oceniono 32 razy 32

  Hipokryzja kościoła budzi grozę

 • marchwianka.0

  Oceniono 38 razy 32

  Słuszne stanowisko lekarzy! Ci, którzy domagają się zmuszania kobiet do urodzenia chorego dziecka powinni NAJPIERW zadbać o to by państwo zapewniło ludziom chorym i niepełnosprawnym godne życie, właściwą opiekę medyczna, w miarę możliwości miejsca pracy i uczestnictwo w życiu społecznym czy kulturalnym. NAJPIERW, przed ustaleniem ustawy o zakazie aborcji!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX