O mało nie dostała zawału: wyliczyli jej 134 zł emerytury. Dlaczego ZUS to robi?

Pani Zofia* ma 62 lata. Od 35 lat wychowuje niepełnosprawnego syna, który jest całkowicie niesamodzielny. Gdy dostała pismo z ZUS, była załamana. Od nas dowiedziała się, że... nie ma się czym przejmować.

Słuchaczka TOK FM przed urodzeniem syna była pielęgniarką. Przez cztery lata pracowała w szpitalu w małej miejscowości na północy Polski. Po porodzie musiała jednak z pracy zrezygnować. Syn ma dziś 35 lat, nie chodzi, potrzebuje stałej opieki rodziców.

– Przez wszystkie lata nie miałam urlopów, wolnych weekendów czy wakacji. Ale nie narzekam – podkreśla nasza rozmówczyni. Stara się zapewnić dorosłemu już dziecku godne i dobre życie.

Tak jak inni rodzice, pani Zofia dostaje świadczenie pielęgnacyjne na syna. Dziś jest to prawie 1500 zł, wcześniej było dużo, dużo mniej. Od tego świadczenia składki na ZUS przez lata opłacała za nią opieka społeczna.

Z ZUS przychodzi pismo, które o mało nie powoduje zawału

Nasza słuchaczka osiągnęła już wiek emerytalny, co oznacza, że - przynajmniej w teorii - mogłaby przejść na emeryturę. Ale gdy dostała pismo z ZUS, złapała się za głowę. - Bo jak miałabym żyć za 134 zł? - pyta retorycznie. A właśnie taka kwota znalazła się w "Informacji o stanie konta ubezpieczonego". Pani Zofia o mało nie dostała zawału, były łzy i ogromny stres. I powtarzające się pytanie: "Czym sobie na to zasłużyłam?"

134 zł to nie faktyczna emerytura, ale tego ZUS już nie wyjaśnia

Cały problem w tym, że w przesłanym z ZUS piśmie (takie pisma dostaje co roku większość z nas) nie było wyjaśnień, że to nie jest rzeczywista kwota emerytury do wypłaty. Prognoza nie uwzględnia bowiem szeregu informacji o nas, w tym naszych składek w OFE. W efekcie - jest to kwota, która często nijak ma się do rzeczywistości, a budzi tylko niepotrzebne emocje.

Prognoza to nie decyzja o emeryturze


Jak tłumaczy nam rzeczniczka ZUS w Lublinie, Małgorzata Korba, osoby, którym w tej prognozie wychodzą bardzo niskie kwoty, powinny pójść do ZUS, do doradcy emerytalnego i zapytać o szczegóły. Bo być może należy im się zagwarantowana przez państwo emerytura minimalna. – Trzeba bowiem pamiętać, że dla osób, które zgromadziły niewiele składek jest zawarta w przepisach określona gwarancja – mówi Korba.

Emerytura gwarantowana - dla kogo?

– Jeżeli taka osoba ma odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy, to bez względu na to, ile składek zgromadziła na swoim koncie w ZUS, podwyższamy jej emeryturę do kwoty gwarantowanej. W tym momencie jest to 1029,80 zł brutto – tłumaczy rzeczniczka ZUS. Ten odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy to 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Osobami, które mogą liczyć na emeryturę gwarantowaną są m.in. właśnie rodzice osób niepełnosprawnych.

Dlaczego tych informacji nie ma w wysyłanych do nas pismach?

- Takie informacje nie są zawarte w "Informacji o stanie konta", przesyłanych co roku do ubezpieczonych z tego względu, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy dana osoba w przyszłości będzie miała odpowiednio długi, wymagany staż ubezpieczeniowy czy nie. Dlatego tak naprawdę dokładna informacja o tym, jak wysoka będzie nasza emerytura, znajdzie się dopiero w decyzji o jej przyznaniu - mówi Korba.

Dziś już wiemy, że pani Zofia, jeśli zrezygnuje ze świadczenia pielęgnacyjnego na syna, powinna dostać emeryturę gwarantowaną, bo ma odpowiednio długi okres składkowy (w jej przypadku jest to 25 lat).

Na dziś w skali kraju ośrodki pomocy społecznej opłacają składki emerytalno-rentowe za opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Dotyczy to blisko 154 tysięcy osób (dane na koniec roku 2017).

*Imię słuchaczki na jej prośbę zostało zmienione

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (75)
O mało nie dostała zawału: wyliczyli jej 134 zł emerytury. Dlaczego ZUS to robi?
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 18 razy 14

  I na wysyłanie takiego pozbawionego jakiegokolwiek sensu bełkotu ZUS wydaje co roku grube miliony. Stać go, przecież w budżecie aż się przelewa!

 • cezar85

  Oceniono 20 razy 14

  czyli wysłają listy, żeby kogoś wkur.. ć?

  mają poczucie humoru qu...esyny

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 7

  W tym momencie jest to 1029,80 zł brutto.
  Biorąc pod uwagę ceny czynszu, prądu, opłat za wodę, telefon, ogrzewanie...na jedzenie zostanie 14.59 zł.

 • rezun-one

  Oceniono 7 razy 3

  Kobieta ma urodzić niepełnosprawne dziecko, poświęcić mu resztę życia a w zamian kościół na nią splunie bo nie daje na tacę i nie uczęszcza na msze a państwo kopnie ją w zad, za głupotę i miłość emerytury się nie wypłaca.

 • rezun-one

  Oceniono 2 razy 2

  PiS sprawi że w 2020 roku wszyscy emeryci będą spędzać wakacje w kurortach Egiptu, czy tego chcą czy nie.
  podpisano Jarosław Kaczyński

 • Lech Kuc

  Oceniono 4 razy 2

  ile odprowadzonych /udokumentowanych / składek tyle naliczonej emerytury ( Kłaniają się reformy p. BUZKA ) I to byłoby na tyle !

 • Pablo Elkante

  Oceniono 3 razy 1

  Moim zdaniem powinno być tak: masz prawo do badań czy płód będzie zdrowy. Jak zachodzi potwierdzona obawa że urodzi się maskotka Hasana - czyli warzywo to matka (rodzice) dostają wybór - usuwamy czy nie? Jeżeli tak to sprawa załatwiona. Jeżeli chce rodzić to utrzymuje to na swój koszt i siebie też. Ci co są przeciwni aborcji deklarują to na piśmie (każdy obowiązkowo) a kto chce usuwać też to deklaruje. I potem grupa tych co chcą warzywa hodować dostają wpierw koszty do opłacenia a potem płaca na taką matkę i dzieciaka jak zostanie. Reszta społeczeństwa robi na siebie. Koniec. To samo z kk. Chcesz utrzymywać pedofilii ? To sam płacisz a nie cały naród.

 • Henryk Mazur

  Oceniono 1 raz 1

  Ostatnio na wysłanie informacji o podwyżkach emerytur zus wydał ponad 8 mln zł. W okresie komputerów jest nie tylko śmieszne (bo nie ma się z czego śmiać )ale żałosne. Po co wysyłać prognozy które później wędrują w koszu. Kolejne miliony wyrzucone w błoto. Nie dość tego, że zus jest bankructwem, to jeszcze szatą pieniędzmi na lewo i prawo. Czas najwyższy aby zus zaczął szanować nasze pieniądze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX