Satyryk napisał o "durnym, kołtuńskim kraju" i grozi mu więzienie. Prawnik: zarzut jest niesłuszny

Autor poruszał się w ramach prawa do satyry i krytyki, nie obraził narodu polskiego - mówił w TOK FM Konrad Siemaszko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Antoniemu Szpakowi, współtwórcy kabaretu Klika i felietoniście "Angory" postawiono zarzut znieważenia narodu polskiego. W jednym ze swoich tekstów posłużył się sformułowaniem "durny, kołtuński kraj".  Grozi mu za to do trzech lat pozbawienia wolności.

Felieton “Telewizor pod gruszą”, który ukazał się w Angorze w grudniu zeszłego roku, dotyczy 26. urodzin Radia Maryja i obecnej tam z tej okazji reprezentacji polityków - ministrów, członków Parlamentu i samorządowców.

Prawo do krytyki i satyry

Zdaniem Konrada Siemaszko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zarzuty są niesłuszne.

-Znieważanie narodu polskiego interpretuje się jako znieważanie odnoszące się do wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Tymczasem ten artykuł, czytany całościowo, odnosi się raczej do pewnych przedstawicieli władz publicznych - mówił w TOK FM.

Czytaj też: "Trochę się lata". KOD oprotestował 650 tys. zł na podróże lotnicze senator Anders

- Żeby obrazić wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej trzeba by powiedzieć coś w rodzaju “wszyscy Polacy to złodzieje”. W dodatku, przestępstwem byłoby jedynie użycie tych słów w zamiarze bezpośrednim, umyślnie, na zasadzie “chcę obrazić wszystkich obywateli RP”. Nie sądzę, aby to był cel autora tego artykułu - kontynuował.

Prawnik zauważył też, że kontekstem omawianego tekstu jest udział przedstawicieli władz publicznych w urodzinach Radia Maryja. Autor krytykuje to z punktu widzenia obowiązku władz publicznych do zachowania bezstronności wobec przekonań religijnych.

Siemaszko przypomniał też o prawie mediów do  krytyki prasowej i satyry. Zgodnie z prawem prasowym, wypowiedź o charakterze krytyki czy satyry, stanowi okoliczność wyłączającą bezprawność.

- Wciąż liczę, że prokuratura może wycofać się - pomyłki się zdarzają - podsumował.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (80)
Antoni Szpak napisał o "durnym, kołtuńskim kraju" i grozi mu więzienie. Prawnik: zarzut jest niesłuszny
Zaloguj się
 • indianski

  Oceniono 21 razy 19

  i to wlasnie jest durny kraj

 • marymania

  Oceniono 15 razy 13

  No to prokurator dostał właśnie szansę pokazania, że nie jest durnym kołtunem.

 • xsawer

  Oceniono 12 razy 10

  Suweren pewnie wyje z zachwytu, a ludzie myślący zastanawiają się czy już się nie pakować.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 13 razy 9

  Za kondominium kacapsko-watykańskie też mnie będą ścigać?...

 • krutek12

  Oceniono 10 razy 8

  !!! A przepraszam zapytam o MORDY ZDRADZIECKIE? !!!
  Kaczyński - szeregowy, podrzędny poseł powinein w pierwszej kolejności za to beknąć. Wtedy i ja głośno powiem DURNY, KOŁTUŃSKI KRAJ - i dobrowolnie poddam się karze

 • g.lesio

  Oceniono 10 razy 8

  Obecnie rządząca klika oprócz skoku na kasę państwową próbuje dokonać skoku na niezależność myślenia Polaków. Wydaje im się, że są w stanie narzucić narodowi własną wersję historii i zapatrywań na wszystko.
  To nigdy nikomu się nie udało więc i oni na tym polegną.
  A przy sposobności to wszystko co robią jest zapisywane a sprawiedliwość mimo, że nieruchliwa prędzej czy póżniej nad nimi zawiśnie. Nie pomoże ucieczka do przed sprawiedliwością do San Escobar

 • agnrodis

  Oceniono 7 razy 7

  Zapewniam caly PiS i Rydzyka i Ziobre, ze PiSowskiej satyry w formie cyrku Smolenskiego i miesiecznic, zaden inny satykyk nigdy nie przebije.Nie musicie obawiac sie konkurencji i ciagac jej po sadach. PiS, dzierzycie palme pierwszenstwa, w satyrze jestescie najlepsi .... z kulawym karlem na czele wchodzacym na drabinke ... boki mozna zrywac!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX