Polskie Radio i ZAiKS dają 100 tys. zł w konkursie na piosenkę. Muzykolog: To bardzo kiepski kabaret

Tadeusz Olchowski, jeden z półfinalistów konkursu ZAiKS

Tadeusz Olchowski, jeden z półfinalistów konkursu ZAiKS (Materiały ze strony artysty)

- Poziom kompozycji i tekstów woła o pomstę do nieba - muzykolog i autor Michał Szturomski ocenia konkurs "Piosenka na 100". Wydarzenie zorganizowano na stulecie ZAiKS-u, w którym zdobyć można 100 tys. zł.

Z okazji stulecia swojego istnienia Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wspólnie z Polskim Radiem zorganizowało konkurs na “przebój roku”. Za zwycięstwo w trzech kategoriach “Piosenki na 100” (tekst, muzyka, wykonanie) zdobyć można łącznie 100 tys. zł. Nagrodę ufundował ZAiKS, a publiczna rozgłośnia odpowiada za promocję.

Wygrani to radiosłuchacze

Strona konkursu cytuje prezesa Polskiego Radia, Jacka Sobalę: “Polskie Radio aktywnie wspiera rodzimą twórczość artystyczną i polski dorobek kulturowy. Zawsze bardzo starannie zabiegamy o to, by utwory współczesnych polskich twórców zajmowały priorytetowe miejsce w naszej ofercie programowej”.

“Wygrani będą przede wszystkim radiosłuchacze, którym nie tylko piosenka laureatka przypadnie do gustu” - dodaje szef ZAiKS, Janusz Fogler.

Wątpliwości może budzić jednak fakt, że 10 piosenek, które znalazły się w półfinale konkursu, trudno nazwać “przebojowymi”, a to, czy zapiszą się w “dorobku kulturowym” wydaje się dyskusyjne. 

“Mistrz Yoda obiecał, że wróci, że zrobi kilka spacji, że przylutuje drucik. Nie wrócił, póki co / Są takie sytuacje, że pokonasz grawitację, że pokonasz grawitację, że wejdziesz w miękkich kapciach w nowe sytuacje, że pokonasz smoka, sypiąc sól do oka” - brzmią pierwsze wersy rapowanego utworu "Obietnica" autorstwa projektu SN5N Piotra Szutkiewicza (w serwisie muzycznym Soundcloud twórca ma siedmiu obserwujących).

Z kolei w utworze "Janusze" Tadeusz Olchowski (jak pisze na swojej stronie, jego pierwsza płyta nie jest jeszcze gotowa, jest za to laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu im. Jonasza Kofty "Moja Wolności") słyszymy: “Janusze, Janusze, taką szczerą, taką polską mają duszę / i ani trochę nie są hipsterami, bo są prawdziwi, niewykreowani”.

Wśród autorów znajdziemy także m.in. finalistkę polsatowskiego programu Must Be the Music czy Krzysztofa Napiórkowskiego, który ma na koncie współpracę z Grzegorzem Turnauem czy Anną Marią Jopek.

 

Krytycznych słów wobec konkursowych kompozycji nie kryje muzykolog i twórca związany z Afro Kolektywem Michał Szturomski, autor m.in. uznanego słuchowiska elektronicznego "Sowy Polski - podział gatunkowy". - Uważam, że konkurs przybrał postać nieprzyjemnej farsy, a ogłoszenie finałowej dziesiątki to bardzo kiepski kabaret. Wybór wydaje się totalnie przypadkowy, tak jakby robiła to maszyna losująca - komentuje dla portalu tokfm.pl.

W kapitule gwiazdy. Sami mężczyźni 

W kapitule składającej się z samych mężczyzn, która wybrała 10 utworów spośród 1096 zgłoszeń, zasiadają m.in. producent i autor piosenek zespołu Perfect - Bogdan Olewicz, założyciel i lider zespołu De Mono, Marek Kościkiewicz oraz kierownik Redakcji Muzycznej Trójki Piotr Metz. 

- Część utworów to naprawdę bardzo kiepski żart i lepiej, żeby nigdy nie ujrzały światła dziennego. W środowisku pojawiły się opinie, że kapituła zrobiła to specjalnie, żeby pokazać swój lekceważący stosunek do tego wydarzenia - wyjawia Szturomski.

Czytaj też: Anda Rottenberg - Berlińska depresja. Dziennik (fragment książki)

- Zachodzi w takim razie pytanie, czy nie należałoby tego konkursu odwołać, ponieważ poziom kompozycji i tekstów (poza być może dwoma przypadkami) woła o pomstę do nieba - ocenia muzyk, nazywając konkurs “jawną kompromitacja” ZAiKS-i Polskiego Radia.

Pięć finałowych piosenek wybierają teraz słuchacze w plebiscycie SMS-owym. Spośród nich kapituła wybierze zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

 

Zobacz także
 • Olga Tokarczuk Tokarczuk laureatką Bookera! "Pisarka o wspaniałej wyobraźni i polocie literackim"
 • Paweł Pawlikowski z nagrodą dla najlepszego reżysera. Cannes, 19 maja 2018 Polak wygrywa w Cannes! "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nagrodzona Złotą Palmą za reżyserię
 • prof. Amir Amedi Niewidomi będą mogli zobaczyć świat... uszami. "Sztuczne oko" rysuje im świat za pomocą muzyki
Komentarze (3)
Polskie Radio i ZAiKS dają 100 tys. zł w konkursie na piosenkę. Muzykolog: To bardzo kiepski kabaret
Zaloguj się
 • nemilek

  Oceniono 5 razy 1

  Jak by Gosiewska na te okazje cokolwiek skomponowała to na pewno zajęłaby pierwsze miejsce i zgłosiła się po te 100 tysięcy.

 • n29a

  0

  No to co, Sławomir i ten tam.. Zenek? Nie pamiętam. Ale promowani byli tu i ówdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy