Martwe foki na gdyńskim Oksywiu. Ktoś przywiązał im cegły do szyi

Zwierzęta w sobotę znaleźli spacerowicze. Sprawą zajmuje się już gdyńska policja. Za zabicie foki, która należy do gatunków chronionych, grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Gdyńska policja próbuje ustalić, kto w bestialski sposób zabił dwie foki. Martwe zwierzęta zostały znalezione przez spacerowiczów na plaży w okolicy gdyńskiego Oksywia. 

Jak informują działacze zajmującej się ochroną środowiska organizacji WWF, zwierzęta miały na szyjach pętle ze sznurów, do których ktoś przywiązał cegły. O sprawie wie już prokuratura, a gdyńska policja wszczęła postępowanie pod kątem złamania ustawy o ochronie zwierząt.


Na razie nie wiadomo, kto przyczynił się do śmierci fok. O potrzebie kontroli populacji tych zwierząt mówili niedawno politycy, nazywając je szkodnikami. W skrajnych przypadkach sugerowano nawet potrzebę ich odstrzału. Foki są gatunkiem chronionym, za zabicie zwierzęcia grozi do 3 lat więzienia

Fok zostało niewiele

W Polsce żyje około 30 tys. fok szarych, co stanowi 30 proc. występującej tu jeszcze sto lat temu populacji. Reszta zginęła wskutek polowań i wprowadzanych do morza zanieczyszczeń. Dzisiaj, przetrwania nie ułatwia im stale rozwijająca się turystyka, drastycznie wpływająca na kurczenie się naturalnie zamieszkiwanych przez foki terenów.

Często przyczyną śmierci jest również zaplątanie się w sieci rybackie - w ten sposób rocznie w Bałtyku ginie ok. 800 fok. 

Fundacja WWF Polska od 2010 roku prowadzi "Błękitny Patrol" - grupę około 200 wolontariuszy monitorujących polskie wybrzeże Bałtyk. 

W razie dostrzeżenia foki należy niezwłocznie powiadomić o tym patrol (tel. +48 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (tel. 601 88 99 40). Udzielenie informacji o miejscu przebywania zwierząt pomaga w przygotowaniu chroniących je programów. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (18)
Martwe foki na gdyńskim Oksywiu. Miały pętle na szyjach
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Palermo polnocy, nie dziwi nic konajace foki gow.. w rzekach, amer goldy i nieusuwalni #adamowicze, ze stroza nocnego na uczelni stali sie lokalnymi padre di mafia.

 • Py Ro

  Oceniono 1 raz 1

  Katolski kraj. Oby spadła na niego klątwa.

 • andrzej1.61

  0

  Metody członków i sympatyków PiS oraz katolików polskiego pochodzenia. Trenują na zwierzętach zanim zaczną nas mordować.

 • 66kropek

  0

  Może dzielni reporterzy GW i TVN24 , jakże ostatnio uwrażliwieni społecznie dowiedzą się jaki konkretnie związek z tym faktem miał Jarosław Kaczyński? Już dawno nikt go nie widział, niewykluczone , że grasuje po plażach i morduje foki...

 • rbik53

  0

  .
  To zbrodnia.
  To prawdziwe s-k-u-r-w-y-s-y-ń-s-t-w-o ! ! !
  Nie wystarczy już zabić. Trzeba zamęczyć... na śmierć.....
  Jasny szlag mnie trafia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX