Sadownicy alarmują: Owoce podrożeją! Ma to być skutek uboczny nowych przepisów

Owoce mogą podrożeć już nawet w tym roku. Prezes Związku Sadowników tłumaczy, że właściciele gospodarstw i plantacji wliczą w koszty nowe umowy z pracownikami oraz ich ubezpieczenia.

Obowiązujące od maja przepisy wprowadzają tzw. "pomocników rolników", a nowa formuła ma zastąpić stosowane dotychczas umowy o dzieło lub zlecenia.

Nowa umowa precyzuje rodzaj wykonywanej u właściciela gospodarstwa pracy i czas zatrudnienia. Pomocnikiem rolnika można być nie dłużej, niż 180 dni w ciągu roku kalendarzowego. Za każdego pracownika rolnik musi też miesięcznie zapłacić 184 zł ubezpieczenia , 142 zł składki zdrowotnej i 42 zł składki wypadkowej.

Czytaj też: Jedna z najpopularniejszych opinii o kawie to mit. Wszystko zależy od tego, jak często ją pijesz

- To siłą rzeczy podnosi koszty w gospodarstwie - tłumaczył prezes Związku Sadowników i poseł ludowców, Mirosław Maliszewski.

- Będzie to w jakiejś kolejności rzutowało na poziom cen. Jeżeli nie w tym sezonie, to w przyszłym, albo jeszcze następnym. Bo spowoduje to, że wiele plantacji zniknie, na co rynek zareaguje podwyżką cen.  Polacy do tej pory mieli dostęp do najtańszych, najzdrowszych owoców w Europie i na świecie. Warto to kontynuować. Niestety wszystkie te ograniczeni a spowodują, że to w jakiejś perspektywie odbije się na konsumentach - dodał.

Nowe przepisy mają poprawić sytuację pracowników sezonowych i zachęcić cudzoziemców, głównie Ukraińców, do pracy w Polsce. Co roku rolnictwo potrzebuje około pół miliona pracowników sezonowych.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (46)
Owoce będą droższe? Ma to być skutek uboczny nowych przepisów
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 23 razy 15

  spoko - kupi sie owoce z hiszpanii , francji, niemiec - te nie podrożeją - podrożeją tylko owoce z sadów polskich katolików-złodzieji .

 • czarek3333

  Oceniono 16 razy 12

  A co chamy ze wsi myślały ze ludzie będą im zapierdzielac za grosze bez umowy ???? a wiesniaki domy , po dwa auta i kasa z Unii …… w dupie z waszymi owocami

 • gorillaglu

  Oceniono 12 razy 10

  Dwa dni temu był artykuł, że truskawki zgniją na polach, bo Ukraińcy nie chcą ich zbierać za polskie pensje. Czyli ceny i tak pójdą w górę, z ubezpieczeniem czy bez, bo fizycznie nie ma kto tego zebrać. Panowie Farmerowie nie przemyśleli, czy nie ustalili linii kwękania?

 • rasta-mw

  Oceniono 13 razy 9

  Za granicą też plantatorzy płacą składki od pracowników sezonowych i jakoś potrafią utrzymać niskie ceny. Tylko u nas jak zawsze obszarnicy protestują, a znacjonalizować ich. Stworzyć PGRy jak było za starych dobrych czasów, mamy już komunistów u władzy, to czemu nie przywrócić PRGrów?

 • tumaxer

  Oceniono 13 razy 7

  Chcieli usunąć umowy śmieciowe? Głosowali na PiS to chyba chcieli, więc mają.

 • plastikpiokio

  Oceniono 8 razy 6

  a ja tam wolę szczaw i mirabelki ---a te owoce niech sobie jedzą producenci z pracownikami najemnymi.

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 5 razy 5

  Jest mało owoców bo pogoda, stomka czy inny czynnik.... Ceny w górę.
  Jest dużo owoców, ceny w górę bo paliwo , bo pracownicy, bo kosmici.
  Chłop na roli niczym górnik ... zawsze będzie biadolił. Za dużo słońca, za mało słońca, słońce jest idealne, to znaczy że ropa za droga, ropa tania i śłońce dobre, tzn ze jajka za tanie itd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX