O księdzu, który tłumaczył Koran na polski w trosce o polskość Tatarów. "Lechistan"

Od lewej: Paweł Sulik i Adam Balcer, autorzy podcastu tokfm.pl 'Lechistan'

Od lewej: Paweł Sulik i Adam Balcer, autorzy podcastu tokfm.pl 'Lechistan' (fot. Bartosz Dąbrowski)

Ta historia jest prawdziwa, wspomniany ksiądz był wówczas w procesie beatyfikacyjnym. Autorzy "Lechistanu" więcej czas poświęcają jednak zjawisku odwrotnemu: pisania literatury polskiej w języku arabskim, swego czasu było ono czymś naprawdę naturalnym i oczywistym.

Adam Balcer i Paweł Sulik powracają z podcastem historycznym tokfm.pl po wakacyjnej przerwie. W najnowszym odcinku "Lechistanu", oprócz wspomnianych historii, wyjaśniają także, co z tym wszystkim wspólnego mają przyjaciel Adama Mickiewicza, Ignacy Domeyko i Joachim Lelewel. A także kiedy, i z jakiej okazji, wydano pierwszy druk tatarski w języku polskim, który wygłoszono w meczecie w Mińsku.

Posłuchaj "Lechistanu"

Kolejne wydanie "Lechistanu" - za tydzień w piątek wieczorem.

Zobacz także
 • 'Okładkowe' zdjęcie podcastu tokfm.pl Magazyn Miasta Rusza podcast Magazyn Miasta - o tym, co naprawdę ważne w miastach, w których żyjemy
 • Cveta Dimitrova i Tomasz Stawiszyński, autorzy podcastu tokfm.pl 'Nasze wewnętrzne konflikty' Cveta Dimitrova i Tomasz Stawiszyński zapraszają na kolejny sezon swojego podcastu
 • studio podcastowe tokfm.pl NARESZCIE! Podcasty tokfm.pl powracają ze zdwojoną mocą. Kiedy premiery?
Komentarze (5)
O księdzu, który tłumaczył Koran na polski w trosce o polskość Tatarów. Podcast "Lechistan"
Zaloguj się
 • dziennikarz12

  Oceniono 3 razy 1

  tu bym sie powstrzymal od negatywnych opinii,nasi tatarscy muzumanie zyja od czasow dzingis hana ktory podbijal europe i nikomu nie szkodza!! ci nowi fanatycy islamscy ktorzy sa w polsce chca wyelyminowac tatarow i my powinnismy zrobi tak aby wyelyminowac fanatykow islamskich z polski!!! ja pamietam ze jeden kosciol byl wykorzystywany jako katolicki i muzumanski i nikomu to nie przeszkadzalo!!! a islamscy posrancy chca pokazac swoja sile i hommeiniego koran czyli -szariat!!! w polsce nie da sie zrobic islamskiego fanatyzmu!!! muslimy to wiedza!!!!!

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Rownie dobrze moigl tlumaczyc 'mein kampf' ewentualnie manifest komunistyczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy