Jak być szczęśliwym i bogatym. Przepisy i rady podają Dimitrova i Stawiszyński

Cveta Dimitrova i Tomasz Stawiszyński

Cveta Dimitrova i Tomasz Stawiszyński (fot. Mikołaj Starzyński)

W najnowszym odcinku "Naszych wewnętrznych konfliktów" Cveta Dimitrova i Tomasz Stawiszyński zastanawiają się nad fenomenem popularności poradników psychologicznych. Zwłaszcza tych, których jakość jest, delikatnie mówiąc, dyskusyjna, a zalecenia, które zawierają, mogą prowadzić do odwrotnych niż deklarowane efektów.

Sięgając do XIX wieku i początków literatury poradniczej, autorzy podcastu starają się pokazać, że istnieje ścisła łączność pomiędzy hasłem samopomocy, a zachodnią polityką i ekonomią. Innymi słowy, ekspansja poradników łączy się bezpośrednio z rozwojem współczesnego kapitalizmu. Czy uważacie, że każdy człowiek jest kowalem swojego losu? Albo że warunkiem sukcesu jest wytrwałość, dyscyplina, umiejętność samoograniczenia i wytrwałe dążenie do celu? I że kto nie pracuje, ten nie je? Jeśli tak – autorom poradników udało się was przekonać, że ideologia indywidualizmu to prawda obiektywna. Z drugiej strony - o czym usłyszycie w tej rozmowie - nawet najbardziej naiwne poradniki mogą zawierać odrobinę jakiejś sensownej i pożytecznej wiedzy.

Zobacz także
  • Rafał Hirsch Za co wylatuje się z rządu? Czy podrożeją ziemniaki? Co dzieje się na GPW? Ranking Hirscha
  • Od lewej: Paweł Sulik i Adam Balcer, autorzy podcastu tokfm.pl 'Lechistan' Podcast historyczny na 335. i 250. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej z 1683 roku. "Lechistan"
  • Marta Żakowska, Martyna Obarska, Artur Celiński - redaktorzy czasopisma 'Magazyn Miasta' w studiu radia TOK FM Recepta na lepsze miasto. Oraz pieszy kontra rower kontra samochód. "Magazyn miasta"

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy