Miasto przyszłości to miasto przyjazne seniorom, bo jest ich/nas, i będzie, coraz więcej

'Okładkowe' zdjęcie podcastu tokfm.pl Magazyn Miasta

'Okładkowe' zdjęcie podcastu tokfm.pl Magazyn Miasta (Fot. Tomasz Stanczak / Agencja G)

Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. W 2060 roku 33 proc. Polek i Polaków osiągnie wiek powyżej 65 lat. Dzisiaj w dyskursie miejskim pojęcie miasto przyszłości łączy się z pojęciami takimi jak smart city. A dane demograficzne, także te o migracjach, wskazują, że za 20, 30 lat grupa seniorów to będzie grupa najliczniejsza w wielu polskich miastach - a zatem miasto przyszłości to miasto seniorów. Wyzwaniem jest architektura miejska, nie tylko ta mała: w odpowiedzi na ograniczenia w poruszaniu się osób starszych. Trzeba też znaleźć rozwiązania zaspokajające wiele innych potrzeb, także towarzyskich. O tych, i wielu innych aspektach Marta Żakowska rozmawia z Tomaszem Dudą, psychologiem z Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr. Pawłem Kubickim, ekonomistą i socjologiem, związanym z SGH i Uniwersytetem Warszawskim.

Rozmowa miała miejsce 25.10.2018 roku.

Na pytania i uwagi czekamy pod adresem magazynmiasta@tok.fm

Zobacz także
  • Cveta Dimitrova i Tomasz Stawiszyński Dlaczego nie widzimy belki we własnym oku? Stawiszyński krzyczy na Dimitrovą
  • Od lewej: Paweł Sulik i Adam Balcer, autorzy podcastu tokfm.pl 'Lechistan' Jaka postać łączy Tatarów, ONR, Berezę Kartuską i serial "07 zgłoś się" o poruczniku MO Borewiczu?
  • Marta Żakowska, Martyna Obarska, Artur Celiński - redaktorzy czasopisma 'Magazyn Miasta' w studiu radia TOK FM Usługa mieszkaniowa, czyli współdzielenie domowego ogniska. "Magazyn Miasta"

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy