Erotyczna poezja czy wiersz "sponsoringowy"? Łasiczka prowokuje. Kochanowskim

Zdjęcie 'okładkowe' podcastu 'Interluda' Cezarego Łasiczki

Zdjęcie 'okładkowe' podcastu 'Interluda' Cezarego Łasiczki (fot. Muzeum internetowe Gallerix.ru)

Czy poezja erotyczna jest poezją utylitarną? Zapewne tak, jeśli używa się jej do podrywania, choć kategorię użyteczności bardziej należy jednak prawdopodobnie przypisać tej, którą wykorzystuje się na akademiach ku czci - od takiej konstatacji zaczyna się spór o poezję erotyczną, jaki toczy w podcaście "Interluda" Cezary Łasiczka ze swym gościem, literaturoznawcą, prof. Piotrem Śliwińskim z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spór toczy się m.in. o twórczość, a raczej fragment twórczości Jana Kochanowskiego. Redaktor uważa, że erotyki tego autora są niesubtelne, Profesor Kochanowskiego broni i stawia tezę, że być może, gdyby więcej było poezji o miłości, czy też erotycznej a mniej "obywatelskiej", narodowej, patriotycznej – bylibyśmy bardziej pokojowi a mniej przemocowi, poezja uczyniłaby nas lepszymi.

Ale, oczywiście, tej rozmowy tak naprawdę nie da się streścić czy podsumować, bo też nie ma to najmniejszego sensu: tej rozmowy warto, po prostu, posłuchać. Zapraszamy

Na uwagi, pytania i, oczywiście, pretensje czekamy pod adresem czarek@tok.fm.

Zobacz także
  • Rafał Hirsch Dlaczego węgiel do elektrowni w Polsce jest tak drogi? I mętlik w gospodarce USA. Ranking Hirscha
  • Zdjęcie 'okładkowe' podcastu 'Interluda' Cezarego Łasiczki Woobie Doobie Nights na Trawie: "Interluda", spotkanie po latach. Olszak i Łasiczka powrócą?
  • Katarzyna Szymielewicz, prowadząca podcast tokfm.pl i fundacji Panoptykon 'Panoptykon 4.0' Co bank o nas wie, co z tym robi i co to scoring? Czego bank nie wie, bo mu nie wolno? Panoptykon 4.0

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy