Nie wiesz na kogo zagłosować w wyborach do PE? Pomoże ankieta Latarnika Wyborczego

Wybory do Parlamentu Europejskiego już 26 maja. Jeśli nadal nie wiecie na kogo oddać swój głos, może wam w tym pomóc Latarnik Wyborczy.

Latarnik wyborczy to aplikacja przygotowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. - Ułatwia podjęcie świadomej decyzji przy urnie wyborczej. Jeżeli udzielimy 24 odpowiedzi w ankiecie dotyczącej polityki Unii Europejskiej, to dostaniemy porównanie naszych poglądów z programami komitetów wyborczych, które startują w wyborach do Parlamentu Europejskiego – wyjaśniał w TOK FM Jędrzej Witkowski, prezes CEO. 

Jak wyjaśniał Witkowski, w latarniku znajdziemy pytania między innymi o to, ile Unii Europejskiej powinno być w polskiej polityce wewnętrznej i czy współpraca w ramach Wspólnoty powinna się ograniczyć tylko do unii gospodarczej. Dodał, że tylko w 3 z 24 kwestii komitety były zgodne.

Komitety udzieliły takiej samej odpowiedzi na pytanie, czy Państwa członkowskie, które w ocenie instytucji europejskich nie przestrzegają zasad praworządności, powinny otrzymywać mniejsze fundusze europejskie. - Na przykład między PiS a Wiosną Biedronia aż 14 odpowiedzi jest takich samych. W bardzo wielu sprawach polscy eurodeputowani będą mieli podobne zdanie, bo interesy Polski są takie same – wyjaśniał Witkowski.

Bez Koalicji Europejskiej

W aplikacji znajdują się deklaracje 5 z 6 ogólnopolskich komitetów wyborczych. Plus Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego, które nie startuje w skali całego kraju. - Tylko Koalicja Europejska nie przysłała swoich odpowiedzi – ubolewa Witkowski.

O latarnika był niedawno pytany Jan Grabiec z PO. - To bardzo prosta kwestia, tam jest cały szereg pytań dotyczących wyborów krajowych, my stworzyliśmy koalicję na wybory europejskie i uzgodniliśmy wspólny program europejski – odrzekł na pytanie, dlaczego KE nie wypełniła kwestionariusza.

A tak wygląda oficjalne stanowisko koalicji w sprawie latarnika.

Mikołaj Lizut, prowadzący audycję, zapytał, czy latarnik może pomóc wyborcy znaleźć te komitety, które tylko "przebierają się w szatki europejskie na czas wyborów".

- Pomocą może być nie tylko sam wynik latarnika, ale też komentarze, które partie dodają. Przedstawiamy je. Patrząc nie tylko na procentowy wynik zgodności, a sięgając głębiej do odpowiedzi i komentarzy, można zobaczyć trochę więcej zniuansowanego stanowiska – wyjaśnił Jędrzej Witkowski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (2)
Wybory do europarlamentu 2019. Nie wiesz na kogo zagłosować? Wypełnij latarnika
Zaloguj się
 • matts06

  Oceniono 2 razy 0

  Oczywiście zdecydowanie Lewica Razem.
  KE nie podała odpowiedzi, to pokazuje jak by wyglądały jej rządy, każda partia ma inne poglądy, więc nie potrafią zająć jednego stanowiska.

 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  Obowiązkowo pozostawiamy listę kandydatów komitetu wyborczego nr ,,10,, PUSTĄ. Nie zakreślamy na niej zadnego nazwiska, to tak jakby ściągnąc na kompa wirusa. Pozostałe czynności bez zmian.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX