Wyniki wyborów do Europarlamentu. Polska podzielona na pół przez PiS i KE, Warszawa "samotną wyspą"

PiS najwyższe poparcie wyborców uzyskało w siedmiu okręgach, a Koalicja Europejska w sześciu - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. PiS wygrał też w województwie mazowieckim, ale przegrał z Koalicją Europejską w samej Warszawie.

Z sondażu wynika, że w okręgu nr 4, obejmującym Warszawę i okolice, najwyższy wynik zdobyła Koalicja Europejska (47,4 proc.). Na PiS głosowało 29,8 proc. wyborców. Na Wiosnę Roberta Biedronia w tym okręgu głos oddało 10,8 proc. wyborców, a na Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowcy - 5 proc.

W pozostałej części województwa mazowieckiego (okręg nr 5) - wg sondażu - zwyciężyło PiS (56,9 proc.). Koalicja Europejska uzyskała tam 28,4 proc. głosów, Konfederacja 5,4 proc., a Wiosna 4,9 proc.

Najwyższy wynik wyborczy PiS uzyskało w okręgach: nr 9 (woj. podkarpackie - 60,7 proc.), nr 5 (część woj. mazowieckiego - 56,9 proc.), nr 8 (woj. lubelskie - 55,6 proc.) i nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie - 52,7 proc.).

Wg sondażu Koalicja Europejska najwyższy wynik uzyskała w okręgach: nr 1 (woj. pomorskie - 51,8 proc.), nr 13 (woj. lubuskie i zachodniopomorskie - 47,9 proc.), nr 4 (Warszawa i okoliczne powiaty - 47,4 proc.) i nr 7 (woj. wielkopolskie - 46 proc.).

Wiosna wg sondażu najwyższy wynik uzyskała w okręgach: nr 4 (Warszawa i okoliczne powiaty - 10,8 proc.) i nr 7 (woj. wielkopolskie - 8,3 proc.). Konfederacja największe poparcie uzyskała w okręgu nr 12 (woj. dolnośląskie i opolskie - 7,7 proc.) i nr 9 (woj. podkarpackie - 7,3 proc.). (PAP)

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019 w Polsce

Według sondażu exit poll Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN najlepszy wynik w całym kraju uzyskało Prawo i Sprawiedliwość -  42,4 procent badanych. Koalicję Europejską poparło 39,1 proc. badanych. Na Wiosnę Roberta Biedronia zagłosowało 6,6 proc. badanych, z kolei na Konfederację Korwin Braun Liroy Narodowy - 6,1 procent zapytanych przez Ipsos. Kukiz'15 wybrało 4,1 procent badanych, a Lewicę Razem 1,3 procent. 

Jak wyniki głosowania przekładają się na mandaty w Parlamencie Europejskim? PiS uzyskałby 24 mandaty; Koalicja Europejska - 22. Wiosna Roberta Biedronia może liczyć na 3, podobnie jak Konfederacja.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Polska podzielona na pół, Warszawa "samotną wyspą"
Zaloguj się
 • stas_3151

  Oceniono 4 razy 4

  Wyraźny podział po lini ekonomicznej- z jednej strony ludzie otwarci na Europę, pracujący tam od lat, naśladujący wzory europejskie przez co bogatsi a z drugiej zacofani, przestraszeni, niezaradni, roszczeniowi i mocno słuchający kościoła.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 2 razy 0

  A trzecia część Polski - trzecia siła polityczna (a może najliczniejsza), której nikt nie policzył - wszyscy ci, którzy nie głosują na żadną partię, nie idą do wyborów.
  Tomiwisizm, to ogromny ruch polityczny w naszym kraju.
  Są gorsi od tej zacofanej, konserwatywnej, roszczeniowo-pobożnej strony, która jednak posiada własne poglądy i potrafi kształtować politykę państwa pod swoje preferencje.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 7 razy -3

  Zabor pruski nadal niepolaczony z macierza. Szczesliwie Gorny Slask z wolna wraca do Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX