Aleksander Kwaśniewski: Młodzi albo głosują dla beki, albo idą w kierunku nacjonalizmu. To katastrofa

Młodzi ludzie są antyestablishmentowi, ale to, że tyle głosów dostaje partia rasistowska, antysemicka, jest przerażające. Albo młodzi nie wiedzą, na kogo głosują i robią to dla beki, albo idą w kierunku ksenofobii i nacjonalizmu - powiedział Aleksander Kwaśniewski w TOK FM.

Gościem Wywiadu Politycznego był były prezydent Aleksander Kwaśniewski.  

Wyniki wyborów. Sondażownie do skreśle

nia

- Jesteśmy świadkami końca tej krótkiej historii, jaką była Koalicja Europejska? - pytał go Roch Kowalski. - Nie sądzę, ten wynik, choć oczekiwania były wyższe, jednak jest zachęcający. 38 proc. to jest niemało. Jeżeli koalicja przeprowadziłaby kampanię dużo bardziej profesjonalnie niż tę ostatnią, to może być istotną alternatywą dla PiS-u. PiS ma dziś taką siłę ognia, że trudno będzie z nim wygrać wybory parlamentarne, Na pewno rozproszone partie nie mają nawet o czym marzyć - stwierdził prezydent. Przypomnijmy, że według pełnych i oficjalnych wyników wyborów PiS zdobył 45,38 proc. poparcia, Koalicja Europejska - 38,47 proc., a Wiosna - 6,06 proc. Pozostałe partie nie przekroczyły progu wyborczego. 

Kwaśniewski dodał, że dziś te rozważania są w ogóle przedwczesne, bo trzeba przeanalizować konkretne wyniki - jak to było w miastach, jak na wsi. - Ja bym raczej sugerował, żeby wziąć chwilę na analizę tych wyników i przyczyn, to nie jest porażka, jeszcze niedawno ten wynik gwarantował w Polsce zwycięstwo - mówił były prezydent na antenie TOK FM. Na pytanie dziennikarza o różnice między sondażami a realnym wynikiem odpowiedział tak: - Gdybym był liderem partii, niektóre sondażownie skreśliłbym na zawsze.

Wyniki wyborów. PiS zapracował na zwycięstwo

Aleksander Kwaśniewski ocenił też, że ta kampania po stronie Koalicji Europejskiej była za mało profesjonalna, zbyt pasywna albo w ogóle jej nie było w mniejszych ośrodkach. - I zawiódł element mobilizacyjny. Polska PiS-owska bardziej zmobilizowała elektorat niż koalicja. Przeciwnik wykazał ogromną siłę wynikającą z tego, że trzy lata rządzi, przeprowadził bardzo szerokie reformy socjalne. PiS dysponuje tubą propagandową w postaci mediów publicznych, jest partią najbogatszą i najlepiej zorganizowaną. Miał bardzo dobrą kampanię, przygotowaną przez dobrych doradców - nieprzypadkowo Jarosław Kaczyński dziękował socjologom - kampanię celowaną. PiS zapracował na to zwycięstwo - wymieniał Aleksander Kwaśniewski. Podkreślał, że opozycja nie powinna traktować tych wyników w kategoriach katastrofy, że powinna wyciągnąć wnioski, mobilizować elektorat, przygotować bardziej czytelny przekaz. Były prezydent stwierdził, że potencjał głosów KE jest jeszcze niewyczerpany.

Wyniki wyborów. Młodzi głosowali dla beki?

Dziennikarz TOK FM pytał też o stosunkowo wysoki wynik Konfederacji wśród młodych wyborców, między 18. a 29. rokiem życia. Pierwsze powyborcze sondaże dawały temu ugrupowaniu ponad 6 proc. i miejsca w Europarlamencie. Wyniki oficjalne zweryfikowały te przewidywania - Konfederacja zgromadziła 4,55 proc. poparcia. - Rozumiem, że młodzi ludzie są antyestablishmentowi, ale to, że tyle głosów dostaje partia rasistowska, antysemicka, jest przerażające. Albo młodzi nie wiedzą, na kogo głosują i robią to dla beki, albo idą w kierunku ksenofobii i nacjonalizmu. Ten wynik jest prawdziwą katastrofa - stwierdził gość TOK FM. 

Były prezydent powiedział też, że aż tak bardzo nie przejmowałby się wynikami, bo polityka to tylko część życia. Stwierdził również, że przecież PO też dwa razy wygrała wybory i wtedy to PiS-owi wydawało się, że jest koniec świata. Nie widzi także katastrofy w wyniku lewicy. - Kryzys lewicowy ma miejsce, bo być może dziś przychodzi czas na ruchy ekologiczne. Ekologia w Polsce jeszcze nie gra wyborczo, a na Zachodzie bardzo gra - mówił. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Aleksander Kwaśniewski o wynikach wyborów: Modzi głosują dla beki albo idą w kierunku nacjonalizmu. To katastrofa
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 3 razy 1

  Na śpiąco nigdy nie wygrają. Tak było z Mazowieckim, Komorowskim i teraz ze Schetyną. Dobranoc.

 • krawat23

  Oceniono 7 razy 1

  do rastablaster
  Jesteś dla prawicy pożytecznym idiotą, a może emocjonalnie po prostu idiotą.

 • gblo

  Oceniono 3 razy -1

  Może w Europie za długo już nie było wojny. Ona jest potrzebna do tego by doświadczyć głodu, gwałtów, zimna, odbierania godności, mordowania, ludobójstwa itd. Może niektórzy nie są świadomi czym są nacjonalizmy europejskie i chcą koniecznie się dowiedzieć. Nie wystarczy historia, której oczywiście nie czytają, nie znają i o której nic nie wiedzą. Może chcą to przerobic na własnej doopie.

 • rastablaster

  Oceniono 9 razy -1

  Panie Kwaśniewski jak tam praca w zarządzie z młodym Bidenem? Kalkuluje się? Na ile wycenia pan życie Donieckiego dziecka? A tej kobiety z Odessy? - tej w ciąży, uduszonej kablem w podpalonym budynku związków zawodowych.

  Panie Kwaśniewski proszę dobrze zapamiętać - tylko śmiecie nie czują wstydu.

 • miloz1

  Oceniono 13 razy -1

  Konfederacja panie Olku po pierwsze nie jest partią ( jak pana PZPR) po drugie jest dokładnie antyrasistowska, bo sprzeciwia się ustawie, która ma podłoże rasistowskie. Po trzecie sto lat!

 • stettiner62

  Oceniono 10 razy -2

  Kwachu idz sie lepiej napij

 • realizmforte2

  Oceniono 5 razy -3

  "młodzi nie wiedzą, na kogo głosują i robią to dla beki, albo idą w kierunku ksenofobii i nacjonalizmu "
  To efekt intensywnej indoktrynacji od kołyski - religia ...i we wszystkich instytucjach państwowych - kapelani.
  PiS zasłużył na wygraną ...w piekle. Takiej bezczelnej manipulacji nawet za waszej komuny nie widziano, panie Kwaśniewski.Jakoś mnie nie dziwi, że pan podziwia.
  Apropo wszech panującej, jedynie słusznej religii warto pamiętać ;
  NARODOWY SOCJALIZM BYł CHRZEŚCIJAŃSKI, GŁÓWNIE KATOLICKI :
  „Pomimo mniejszościowego statusu katolików w Niemczech lat 30 ubiegłego stulecia, to właśnie ich polityka doprowadziła do zdobycia przez faszystów władzy przez Hitlera. Gdy przewodniczącym katolickiej partii Centrum został ksiądz Ludwig Kaas, wziął on aktywny udział w demontażu demokratycznych rządów, w tym w szczególności samej Partii Centrum.
  Pobożny, katolicki kanclerz Franz von Papen, który był zdeklarowanym prawicowcem, umożliwił Hitlerowi dojście do władzy. Katastrofalne rozwiązanie Reichstagu, jakiego dokonał Papen w 1932 r., doprowadziło do zawarcia koalicji partii Centrum z nazistami i zerwania z wszelkimi dotychczasowymi zasadami. W 1933 r. Papen uczynił Hitlera kanclerzem, podczas gdy sam objął stanowisko vice-kanclerza. Kościół pogratulował Hitlerowi przejęcia władzy. Niemieccy biskupi wydali oświadczenie, w którym odżegnali się od wcześniejszych krytycznych ocen nazizmu i zaakceptowali nowy reżim. W tej sytuacji, gdy katolicy przyczynili się do zdobycia władzy przez Hitlera i zasiedli w jego rządzie, biskupom pozostało już tylko współpracować. Konformistyczny Kościół wezwał członków swojej trzódki do poparcia i współpracy z faszystami.
  Niemiecki konkordat zawarty z Watykanem w lipcu 1933r. stanowi jedno z najbardziej niemoralnych, obłudnych i niebezpiecznych porozumień, jakie zostały kiedykolwiek zawarte pomiędzy dwiema autorytarnymi potęgami”
  Gregory S. Paul „ROLA CHRZEŚCIJAŃSTWA W POWSTANIU NAZIZMU”
  „ Kościół a faszyzm anatomia kolaboracji” Agnosiewicza-
  „Zdecydowana większość opisanych w książce reżimów faszystowskich miała charakter stricte chrześcijański, głównie katolicki. Tu już nie mówimy o kolaboracji, ale o budowaniu przez religię i kościół REŻIMÓW FASZYSTOWSKICH"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX