Wyniki wyborów. Lider Obywateli RP bez mandatu senatora. Przegrana Pawła Kasprzaka

Paweł Kasprzak wystartował, jako niezależny kandydat, w warszawskim okręgu nr 44 w wyborach do Senatu po tym, jak Grzegorz Schetyna wskazał w tym okręgu Kazimierza Ujazdowskiego. Walkę o mandat senatora przegrał właśnie z Ujazdowskim.

Na kandydata Komitetu Wyborczego Wyborców Ruchu Obywatele RP Cezarego Kasprzaka  zagłosowało 71 285 wyborców, zdobył 15,16 proc. głosów. Paweł Kasprzak zajął trzecie miejsce. Senatorem z okręgu 44 został Kazimierz Michał Ujazdowski, który zdobył 54,01 proc. głosów.

Paweł Kasprzak to jeden z liderów Obywateli RP, nieformalnej grupy działaczy, którzy zasłynęli działami w obronie konstytucji i demokratycznych standardów. Organizowali m.in. kontrdemonstracje w czasie miesięcznic smoleńskich Prawa i Sprawiedliwości. Blokowali też np. marsze narodowców.

Paweł Kasprzak wystartował w Warszawie w okręgu nr 44 (Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz). Decyzję o starcie, jako kandydat niezależny, podjął po tym, jak Grzegorz Schetyna wskazał jako kandydata KO Kazimierza Ujazdowskiego, byłego polityka PiS.

- Takimi numerami robią wszystko, żeby zdemobilizować demokratyczny elektorat. Warszawiakom, którzy już raz wybrali jesienią wyrazistego w poglądach polityka Rafała Trzaskowskiego, narzucono kandydaturę Kazimierza Michała Ujazdowskiego, który jest jego odwrotnością - tak Kasprzak komentował w TOK FM decyzję władz PO-KO.

„Wybór między PiSem a PiSem, to żaden wybór” – napisała na Facebooku 22 sierpnia prof. Monika Płatek, proponując Obywatelom RP wystawienie w okręgu 44. Pawła Kasprzaka. Kasprzak podchwycił pomysł, zebrał podpisy i zgłosił swoją kandydaturę. 

Decyzję Pawła Kasprzaka krytykował wielokrotnie Kazimierz Michał Ujazdowski. Jak ocenił w Poranku Radia TOK FM, "środowisko Pawła Kasprzaka" nie uczestniczyło w rozmowach dotyczących tzw. paktu senackiego, a co więcej "wielokrotnie przeszkadzało w działaniach opozycji". - Pamiętam konferencję na otwarcie kampanii Koalicji Obywatelskiej, kiedy pojawiła się pikieta zorganizowana przez pana Kasprzaka. Moim zadaniem jest rywalizacja z profesorem Rudnickim (polonijny kandydat do Senatu), a jeżeli pan Kasprzak chce w tym przeszkadzać, to trudno. Ja wierzę, że wygram - podkreślał Ujazdowski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
Wyniki wyborów. Lider Obywateli RP bez mandatu senatora
Zaloguj się
 • pawel_bienkowski

  Oceniono 2 razy 2

  Szkoda Kasprzaka, to człowiek wielkich idei i czynu. Każdy kojarzy go z wielu akcji. On broni demokracji fizycznie, a nie tylko z ciepłego fotela w swoim domu. Mandat mu się należał choćby za swą niezłomną postawę. Ale trudno - Polacy wolą karierowiczów i ludzi, którzy usuwają Polaków zydowskiego pochodzenia ze stanowisk (słynny skandal z
  Andą Rottenberg).

 • mathyy

  Oceniono 5 razy 1

  ciekawe ze pambuk w polandzie promuje takie mirnoty ja Ujazdowski, wlazidupki konserwy... chwala panie Pawle za probe zlamania monopolu kolesiow...

 • abracadabra1

  Oceniono 5 razy 1

  Wielka szkoda . Ciekawe dlaczego ludzie wybrali Ujazdowskiego ? Kasprzak pracowal na ulicy pare lat
  w bardzo ciezkich warunkach narazony na kopanie i wyzwiska . Kiedy protestowano w Sejmie zima 2016
  Obywatele RP stali wytrwale pod Sejmem 24 /7 . Powstrzymali tez groteskowe miesiecznice .

 • tokabout

  0

  Uważam , że pan Kasprzak jest człowiekiem ,,ulicy" , tam jest potrzebny. Jeszcze rządzi PIS, jeszcze będziemy musieli manifestować. I prosze pana Kasprzaka nie atakować bez sensu KO.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Ilekroc go wide to mam wrazenie jakbym widzial peerelowskiego Pana Zenka z osiedla ktory czy to w waderkiem pod smietnikiem czy w windzie czy tez na klatce schodowej podsluchiwal rozmowy mieszkancow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX