Kraków: Oświatowa Solidarność zapowiada strajk głodowy

Jeżeli postulaty pracowników oświaty nie zostaną uwzględnione przez rząd, to w poniedziałek przedstawiciele Solidarności rozpoczną protest głodowy - poinformował w czwartek szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

O planowanym proteście głodowym poinformował w czwartek szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Nauczyciele już od 11 dni okupują budynek kuratorium w krakowskiej Nowej Hucie.

Jak dotąd udział w głodówce, której miejscem będzie budynek kuratorium oświaty w Krakowie, zadeklarowało kilka osób. Decyzja o proteście głodowym zapadała podczas czwartkowego nadzwyczajnego posiedzenia Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Krakowie. W spotkaniu tym wzięło udział ponad 40 przedstawicieli Solidarności. Wciąż mają oni nadzieję, że przedstawiciel rządu przyjedzie do Krakowa, aby z nimi rozmawiać. Poinformowali, że będą kontynuować okupację w kuratorium oświaty w Krakowie.

We wtorek (19 marca) z przedstawicielami związku rozmawiała minister edukacji Anna Zalewska. Szczegóły tych rozmów owiane są tajemnicą. Sztab Protestacyjno-Strajkowy NSZZ "Solidarność" wydał wczoraj jedynie komunikat, że żaden z postulatów związku nie został spełniony.

Postulaty nauczycieli

Nauczyciele z "Solidarności" domagają się 15-proc. podwyżki z wyrównaniem od początku tego roku i 15-proc. wzrostu wynagrodzenia od 2020 roku. Chcą także skrócenia ścieżki awansu zawodowego oraz zmiany przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli. Największy nauczycielski związek - ZNP - domaga się, przypomnijmy podwyżki o 1000 złotych.

O sytuacji w oświacie rozmawiali wczoraj też prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Jakimi konkluzjami to spotkanie się zakończyło - dotychczas nie poinformowano.

Choć Solidarność zapowiada, że nie przyłączy się do strajku ZNP, zaplanowanego na 8 kwietnia, to nie zaprzecza, że nauczyciele zrzeszeni w Solidarności wezmą udział w strajku. Solidarność uważa, że strajk ZNP zaszkodzi dzieciom i młodzieży, ponieważ zbiegnie się z egzaminami gimnazjalnymi, ósmoklasistów i maturalnymi.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Kraków: Oświatowa Solidarność zapowiada strajk głodowy
Zaloguj się
 • rzydeta

  Oceniono 2 razy 2

  To czego ci solidurnie w końcu chcą? Nadal ochraniać pomniki dewiantów (Jankowski), bandytów (kurasie, ognie i inne bure suki) i masowych morderców (Kaczyński), czy stawiać zwyrolom nowe?

 • maagonia

  Oceniono 1 raz 1

  No to głodujcie, i tak to nic nie da. Strajk jest wtedy skuteczny jeśli zagraża czyimś interesom a nie tylko strajkującym. Powodzenia

 • getz54

  Oceniono 1 raz 1

  Łamistrajki od Dudy wprowadziły nową formę strajku głodowego. Tak zwany strajk głodowy rotacyjny. Te osoby
  które udadzą się akurat na posiłek zostaną zastąpione sytymi, które je zastąpią wkrótce przy stole. W zamian
  za wynajęcie pomieszczeń dla protestujących łamistrajków od Dudy, straz strajkowa nie dopuści do wywiezienia na taczce pani kurator oświaty. Rzutem na taśmę GMO ( Genetycznie Modyfikowany Oszust) Morawiecki rzuci im ochłap, jakieś 15% od przyszłego roku, pod warunkiem ze PiS wygra wybory, na co się nie zanosi . Uszczęśliwione
  łamistrajki od Dudy zawyją z radości, pod niebiosa będą wychwalały rząd bolszewików i w czynie społecznym dla uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej na przykład przystąpią do organizowania egzaminów uczniów gimnazjów i
  ich młodszych kolegów. Ustawka jak w PRL z OPZZ, zeby tylko zohydzic NSZZ Solidarnośc Lecha Wałęsy.

 • wujekdolf

  Oceniono 1 raz 1

  to jest tylko po to żeby pisiory tego tysiaka nie płaciły znp - nauczyciele nie dajcie się nabrać!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX