Komentarze (52)
Kazimierz Pułaski był kobietą? "Nauka nie lubi takich prostych rozgraniczeń"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Szymon Głowacki

  Oceniono 1 raz 1

  Papieżyca Joanna Paulina II też była kobietą, ale bardziej les, dlatego ciągnęło ją bardziej do Wandzi Półtawskiej, niż do Dziwisza.

 • marcin1948

  Oceniono 5 razy 1

  Gender poeby juz doszczętnie powariowali.Mnie to cieszy.Przynajmniej zdrowa tkanka społeczeństwa widzi że to ydioci i nie nasiąknie tym wariactwem.

 • honeker2

  Oceniono 7 razy 1

  Tak a Kościuszko był ruskim carem.Facet jak naleje w dupę drugiemu facetowi zostanie ojcem albo matką.

 • kryptopatolog

  Oceniono 3 razy 1

  Może i był kobietą. Ale Pułaską.

  Zima lubi dzieci, dzieci lubią klej.

 • justas32

  Oceniono 3 razy 1

  Przypomnijmy że tej to właśnie osobie zawdzięczamy rozbiory, bo jego/jej nieudany pomysł porwania króla SAP mocarstwa odebrały jako oznakę ostatecznej anarchii, a że nie mogły dopuścić aby coś takiego zdarzyło się u nich - zrozumiano że RP jako państwo już de facto nie istnieje i postanowiono rękami polskiego Sejmu ten stan sformalizować ...

 • robertes777

  0

  Po prostu zamiast Kazimierza pochowano jakąś kobietę i już. Zapełniono trumnę a czyje ciało tam się znalazło, nie miało to większego znaczenia - przecież nie otwierano trumien tak jak po Smoleńsku.

 • mhjunior007

  0

  "Ale też nie jest to takie proste, bo czasami bywają jakieś zmiany w genomie, które powodują, że na przykład pojedynczy gen z chromosomu Y, wskakuje na chromosom X i mimo tego, że ma się dwa pełne chromosomy X, to pojawia się ten dodatkowy gen, który powoduje, że dana osoba jest właściwie mężczyzną. To jest trudne do jednoznacznego określenia. Nauka nie lubi takich prostych rozgraniczeń"
  Urodziłem się z sześcioma palcami i lewej ręki. Co prawda już w wieku dwóch lat chirurgicznie mi ten jeden dodatkowy usunięto, ale fakt jest faktem. Czy oznacza to, że nie jestem człowiekiem tylko jakimś nowym gatunkiem? Ludzie jak wiadomo, mają po pięc palców u każdej ręki.
  Skoro fakt, że jeden gen gdzieś tam pzreskoczył oznacza, że mężczyzna już nie jest mężczyzną (lub kobieta kobietą) i trzeba wymyślić dla każdego takiego przypadku nową płeć (niektórzy naukowcy naliczyli już 56 płci) to czy fakt, że ktoś urodził się z dodatkowym palcem też oznacza, że to inny gatunek? A z palcem u nogi jeszcze nowy? A trzema komorami serca kolejny? No bo nauka nie lubi takich prostych rozgraniczeń...

 • ekszha

  0

  Jaki to Jeneral osiadlal ta kobylke

 • eddy_the_head

  Oceniono 4 razy 0

  Jakieś bzdury. Nie wyobrażam sobie, żeby w wojsku mógł chodzić załatwiać się na kucaka w krzaki i koledzy by nie zauważyli. Wiem, że to uproszczenie maksymalne ale nie wierzę żeby to nie wyszło. Podejrzewam, że mógł być obojnakiem czyli mieć i męski i żeńskie narządy i wtedy jeśli unikał zbliżeń to faktycznie mogło to nie wyjść.

 • kirdan1

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli każdy jest każdym.

 • zimnabuka2016

  Oceniono 6 razy 0

  pani nie poczytała - oficjalny raport naukowcow wlasnie zostal ogloszony. Potwierdzono szkielet kobiecy, ale potwierdzono tez ze Pulaskiego badaniem DNA z kuli i porownaniem z potomkami rodzeństwa Pulaskiego - ze to jest jego szkielet. Biologicznie byl kobietą. Natomiast (jak piszą) najprawdopodobniej nadmierne wydzielanie hormonow meskich znieksztalcilo mu genitalia, stad wąsik (jak kobiety z broda). Taka wada nie jest rzadka, dzis rozpoznawana i leczona. Zostal uznany za chlopca i tak wychowany, uwazal sie za mezczyzne. A ze byl bohaterem wojennym to fakt, niewazne kobieta czy mezczyzna.

 • aeromonas

  Oceniono 7 razy -1

  I to jest właśnie najlepszy przykład dla tych, którzy twierdzą, że płeć jest jednoznaczna: żeńska lub męska, określona przez to, co się ma między nogami. Otóż nie. Kazimierz Pułaski, który genetycznie i częściowo fenotypowo był kobietą (sex), funkcjonował społecznie i prawdopodobnie czuł się mężczyzną (gender). Płeć to nie jest cecha zerojedynkowa, jak słusznie zauważyła dr Martyna Molak-Tomsia, ale kontinuum. Oczywista oczywistość.

 • ekszha

  Oceniono 3 razy -1

  Ciekawe komu dawala piczke

 • az555

  Oceniono 2 razy -2

  jeżeli był w młodości ministrantem,wystarczy zajrzeć do pamiętników proboszcza albo rejonowego arcybiskupa

 • qzynek

  Oceniono 4 razy -2

  Jakie to ma znaczenie?

  ŻADNE

  Ale wierszówka kapie

 • vontomke

  Oceniono 5 razy -3

  Prawactwo zaraz dostanie sraczki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX