Światowid całemu światu zrobi superdokładne zdjęcia. Projektem firmy z Wrocławia zainteresował się Richard Branson

Jest wyjątkowo mały i niebywale dokładany. Od kwietnia w kosmosie lata satelita Światowid. A to dopiero początek ambitnych planów.

Dwa polskie satelity - KRAKsat, którego zbudowali studenci krakowskich uczelni: AGH i UJ, oraz Światowid firmy SatRevolution - krążą od kwietnia wokół Ziemi. Światowid to pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny. Jak podkreśla Damian Fijałkowski, współtwórca wrocławskiej firmy, satelita  "jest urzeczywistnieniem ich pracy z ostatnich kilku lat". - W trzy lata udało się to od zera - zaprojektować, zbudować i wystrzelić satelitę - wyliczał w TOK FM.

SatRevolution to pierwsza polska firma, która może pochwalić się takimi sukcesami, produkuje wyjątkowo wydajne satelity przy równie wyjątkowo niewielkich rozmiarach. Bo mały Światowid, który ma w środku komputer, anteny i systemy do obracania satelity, mierzenia pola grawitacyjnego i robienia zdjęć, na orbicie lata z prędkością 8 km na sekundę, natomiast zdjęcia robi z dokładnością 4 m na piksel. Warto podkreślić, że wrocławski satelita waży tylko 10 kilogramów.

Ambitny plan. I brytyjski miliarder

Polska spółka planuje wynieść na orbitę ponad tysiąc nanosatelitów obserwacyjnych. Projekt jest tak interesujący, że zainteresował się nim brytyjski miliarder Richard Branson, o czym informowała "Rzeczpospolita".

- W przypadku Światowida mamy łączność, mamy zasilanie, mamy panele słoneczne, a zamontowanym ładunkiem jest kamera. Obiektyw, który został specjalnie zaprojektowany do pracy w kosmosie - mówił współtwórca SatRevolution na antenie TOK FM. Celem projektu nie jest jednak pojedyncza satelita, ale konstelacja, która będzie obserwowała Ziemię, jak najczęściej oraz z jak największą dokładnością.

Zainteresowanie działalnością firmy z Wrocławia ze strony wielkich graczy może się okazać kluczowe, bo do realizacji ambitnych planów potrzebne są duże pieniądze. Na razie SatRevolution zbiera fundusze w ramach crowdfundingu. Potrzeba blisko ponad 4 mln złotych.

Czym te zdjęcia będą się różniły od tych googlowskich?

- Zdjęcia w Google są to fotki lotnicze lub z drona, niektóre obszary są bardzo dobrze sfotografowane, np. - miasta, inne nie. Zdjęcia z konstelacji to będą zdjęcia całej Ziemi. 50 tys. zdjęć na dobę dla całego świata - podkreślił gość TOK FM. 

A wykonywane z kosmosu zdjęcia mają być punktem do analizy, wniosków na temat pewnego obszaru Ziemi - w zależności od potrzeb klienta. Do obróbki zatrudniona jest sztuczna inteligencja. Zdjęcia mogą być robione nie tylko w pasmach widzialnych, ale też np. też w hiperspektralnych, długościach fali świetlnej. Daje to możliwość oglądania rzeczy, których normalnie nie widzimy na zdjęciach np. spraw istotnych dla rolnictwa związanych z wilgotnością terenu, obserwowania poziomu pewnych pierwiastków, bo różne rzeczy “świecą” na różnych poziomach fali.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (65)
Światowid - satelita z Wrocławia całemu światu zrobi zdjęcia z dokładnością 4,5 metra na piksel
Zaloguj się
 • x2468

  Oceniono 18 razy 14

  Sa miliardy na 500+, kosciola, Rydzyka, samoloty nadajace sie jedynie na defilady z okazji...,nie ma 5 milionow na nauke. 5 miliony to tyle ile kosztuja 2-3 rozbite przez pisich auta i 1/60 tego ile zamierzal Kaczynski na Enten Tower.

 • john_yossarian

  Oceniono 13 razy 11

  Światowd? Pogańska nazwa prosto z katolickiego centrum wszechświata? A co na to król i królowa Polski?

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 9 razy 5

  No na szczęście w moim Lidlu zrobili wejście- wyjście p.poż podziemne, także rano jak będę robił codzienne zakupy no tego o smaku wiśniowym to mi Światowid zdjęcia nie zrobi i nie wyślą do mojej kobitki.

 • stalker_gw

  Oceniono 5 razy 5

  "Zdjęcia mogą być robione nie tylko w pasmach widzialnych, ale też np. też w hiperspektralnych, długościach fali świetlnej." Kto to napisał? Rozumiem, o co chodzi, ale to taki bełkot, że aż oczy bolą.

 • wicipinski

  Oceniono 4 razy 4

  Ja można było nazwać polskiego satelitę Światowid? Jan Paweł, Jarosław to są godne imiona.

 • wagadudu

  Oceniono 3 razy 3

  Kolejny satelita powinien emitować 24/7 pieśni o Jarosławie. Trzeci - transmitować Radio Maryja. Czwarty - fotografować miejsca, gdzie walczyli żołnierze wyklęci. Piąty - obserwować Polonię. Szósty powinien patrzeć tylko na Smoleńsk. Jest więc co robić...

 • aa1000

  Oceniono 5 razy 3

  Światowid ???

  Znów episkopat będzie zmuszony przepraszać Najwyższego za bluźnierstwa.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 3 razy 3

  Satelita jest rodzaju męskiego, a więc "pojedynczy satelita"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX