Prof. Kuźniar komentuje zerwany kontrakt i słowa Kownackiego nt. Francuzów. I naprawdę nie przebiera w słowach

- Konsekwencje zerwania kontraktu na caracale będą rozległe i długotrwałe. Jeśli ktoś mówi inaczej, to znaczy, że nie rozumie ani Francji, ani Europy - mówi prof. Roman Kuźniar w Poranku Radia TOK FM. - To polityczne matołectwo szkodzi polskim interesom - dodaje politolog, dyplomata, b. doradca prezydenta Komorowskiego.

Według gościa Poranka Radia TOK FM, w sporze z Francuzami po zerwaniu przez Polskę kontraktu na śmigłowce, problem leży po naszej stronie. Jak mówi prof. Roman Kuźniar z Instytut Stosunków Międzynarodowych UW - „trzeba umieć zachować się rozumnie i przyzwoicie”.

"Brak reakcji premier na słowa wiceszefa MON to dowód, jak niewiele może"  

- To, co się stało, to pokaz czegoś zupełnie odwrotnego. To szkodzi nie tylko naszej pozycji w Europie, w stosunkach z jednym z głównych mocarstw europejskich, ale szkodzi przede wszystkim nam. Bo to nie jest wypadek przy pracy. Wypowiedź ministra Kownackiego... ten człowiek od dawna słynął z takiej niekompetencji i arogancji, ale doszło do tego jakieś takie polityczne matołectwo, bo trzeba to nazywać po imieniu. Zachowując się w ten sposób szkodzi się polskim interesom. Ja się bardzo dziwię, że w tej sprawie wypowiada się posłanka Mazurek, a nie jego bezpośrednia przełożona [premier Szydło - red.]. To pokazuje jak niewiele może w stosunku do rzekomo swoich podwładnych - ocenia Kuźniar.

"Uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu"

Wiceszef MON Bartosz Kownacki był pytany w TVN24, czy decyzja organizatorów paryskich targów przemysłu zbrojeniowego Euronaval 2016, którzy uznali, że status polskich delegacji, biorących udział w targach, nie będzie już oficjalny, a także zakończenie negocjacji ws. śmigłowców Caracal, oznacza wojnę dyplomatyczną na linii Paryż-Warszawa.

- To jest raczej kompromitacja i pokaz klasy Francuzów, niż jakakolwiek wojna dyplomatyczna. To strona francuska dawno temu zapraszała nas oficjalnie, teraz nas wyprasza - powiedział wiceszef MON. - Zawsze można znaleźć dyplomatyczną formę wypowiedzi, dającą do zrozumienia, że jest problem - mówił. - Ale to są ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem parę wieków temu. Więc być może w taki sposób teraz się zachowują - dodał Kownacki.

Prezydent, który nie zna konstytucji

Były doradca prezydenta Komorowskiego zwraca uwagę, że w sprawie tej wypowiedzi nie doczekaliśmy się też reakcji jego bezpośredniego przełożonego, czyli ministra obrony, ale i zwierzchnika sił zbrojnych Andrzeja Dudy. - Prezydenta, który w tej sprawie milczy i zachowuje się prześmiesznie, a który nie zna konstytucji, która nakłada na niego poważne obowiązki w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności - dodaje.

Roman Kuźniar przestrzega też, że w sprawie okoliczności zerwania umowy na śmigłowce dla polskiej armii nie można wierzyć Antoniemu Macierewiczowi.

Macierewicz od "mega kłamstwa smoleńskiego"

- Wierzyć Macierewiczowi i jego zespołowi, który znany jest z tego mega kłamstwa smoleńskiego, jego wytworzenia i kontynuowania? To nie jest człowiek, któremu można dać wiarę i którego należy traktować poważnie. To jego starszy kolega Kaczyński może go tak traktować. Generalnie większości Polaków i partnerów zagranicznych tak go nie traktuje - mówi.

Dyplomata podkreśla, że umowa z Airbusem miała po raz pierwszy w historii dać Polsce technologię i udział w wielkim konsorcjum europejskim. A jak wiadomo Amerykanie technologii nie sprzedają. Co jeszcze straciliśmy? Zdaniem Kuźniara tego szybko dowiemy się od Francuzów, którzy z całą pewnością ujawnią szczegóły zerwanego kontraktu.

Rządzący skazują nas Rosję i Chiny

Kuźniar zwraca uwagę, że choć USA są naszym kluczowy sojusznikiem, to nie powinniśmy odwracać się od Europy.

- Tu nie ma żadnej kolizji. My nie możemy odwracać się od Europy, jak np. Filipiny, Turcja, czy jakiś kraj egzotyczny, który owszem będzie miał dobrej stosunki z USA, ale z innymi krajami w najbliższym otoczeniu będzie skłócony. Wydaje się, że ci, którzy obecnie rządzą, rysują przed nami taki wybór: Rosja czy Chiny. To pokazuje, że mentalnościowo tkwią w byłym Związku Sowieckim, w PRL-u, i to w tym początkowym, bo późniejsi komuniści już się tak nie zachowywali - mówi prof. Roman Kuźniar w Poranku Radia TOK FM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (120)
Prof. Kuźniar komentuje zerwany kontrakt i słowa Kownackiego nt. Francuzów. I naprawdę nie przebiera w słowach
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 44 razy 22

  Doradca prezydenta - Roman Kuźniar - ZAGINĄŁ na szczycie Kaukazu. Odnaleźli go ratownicy, ma ODMROŻENIA.
  Roman Kuźniar i Jacek Kranz chcieli za wszelką cenę kontynuować wejście na szczyt chociaż nie mieli ze sobą żywności ani ciepłej odzieży. Odmówili wspinaczki z inna grupą alpinistów, która miał profesjonalny sprzęt wysokogórski.
  Ignorując ostrzeżenie o złej pogodzie Kuźniar i Kranz postanowili zdobyć górę bez żywności i ciepłych ubrań. W pewnym momencie kontakt z alipinistami się urwał. Służby ratunkowe w Rosji rozpoczęły poszukiwania zaginionych. (SE.PL)
  ++++++++++++++++++++++++++
  Przeżył cudem, ale jeśli na polityce tak się zna jak na wspinaczce, to powinien raczej milczeć, a nie pouczać ministra.
  Bo w górach zachował się nieodpowiedzialnie.

 • aaron.goldstein

  Oceniono 47 razy 15

  Wpowiedź pana Kuźniara bardzo słaba. Rozumiem, że mamy klekać na kolanach przed możnymi Francuzami. Francuzi pokazują swoją nielojalność co kilka dni. Najpierw wspierali bajzel na Ukrainie, teraz daja wolną reke Rosjanom.
  Otóż Francja ekonomicznie chyli się ku upadkowi. Standard życia Francuza się nie utrzyma. Nie rozumiem, dlaczego Francję ma ratowac polski podatnik

 • szpung

  Oceniono 19 razy 7

  Kuzniar udowodnil swoim potokiem pomyi iz decyzja o zakupie carakali byla fatalna pomylka i byla podyktowana jakimis nieznanymi nam powodami politycznymi. To kolejna typowa dla czerskiej teza o determinizmie od dziejowego po tezie o determninizmie jednostki ludzkiej ktorej pozbawiaja wolnej woli, zapominajac iz sami kontestuja z wolnej woli teze o wolnej woli, tacy juz oni sa, niepojeci w swojej ludzkiej sprzecznosci.

 • metanoja

  Oceniono 20 razy 4

  Profesor słusznie ostrzega, bo zaiste mamy teraz przerąbane. Francuzi najpierw zabronią Polakom wstępu do dżungli w Calaise, a potem do wszystkich zakazanych dzielnic w Marsylii, Paryżu i innych miastach. Potem zawieszą promocje w Auchan na czas nieokreślony, i za naszą nielojalność skasują punkty na kartach lojalnościowych. Dalej będzie embargo na ślimaki winniczki. Sami będziemy je zjadać, jak te jabłka, których nie chcieli Rosjanie. Ale to nie wszystko. Obrażeni Francuzi w końcu przestaną nas bohatersko zasłaniać własną piersią, i nie będą już dłużej umierać za Gdańsk.
  Jak my to wszystko przetrwamy?

 • zdzisek1949

  Oceniono 18 razy 4

  Francuzi mogą Polakom ubliżać "powinniśmy siedzieć cicho itp" i my
  mamy to znosić z na klęczkach, podobnie jak podczas kontraktu na
  helikoptery, gdzie Francuzi chcieli nas wyrolować. Cały świat wie,że
  w czasie II wojny światowej większa część Francuzów kolaborowała
  z Niemcami a w 1939 r mimo podpisanych układów wojskowych razem
  z Anglikami nas zdradzili.

 • hotin

  Oceniono 31 razy 3

  Czechy: prokurator stawia zarzuty za kupno 4 samolotów CASA po 33 mln €/szt. twierdząc, że są przepłacone. Polska: rząd PO/PSL kupuje od Airbusa 5 takich samolotów po 42 mln €/szt.

 • 68jacekw

  Oceniono 39 razy 3

  Doradca Prezydenta Komorowskiego...Zapewne Komorowski słuchał jego rad jak wygrać wybory.

 • princealbert

  Oceniono 15 razy 1

  Na szczęście Hamerykany to wierni sojusznicy. Wrobili nas w skandal z torturowaniem więźniów a wizy jak były tak są. No ale prezes lubi rodeo więc już pozamiatane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX