Kuźniar: Działania PiS i rządu przy wsparciu prezydenta jawnie zmierzają do odbudowy PRL

Obecna Polska zaczyna przypominać tą orwellowską, z językiem propagandy i mentalnością czołowych doktrynerów PRL. "Jednak, by wcielać w życie wzorce z przeszłości w kraju takim jak Polska, trzeba odwoływać się do narracji katolicko-narodowej" - pisze Roman Kuźniar w ?Rzeczpospolitej?.

Były doradca ds. międzynarodowych prezydenta Bronisława Komorowskiego w tekście "Orwell, witaj w domu" w "Rz" zwraca uwagę, że pierwszy człon tej narracji, to katolicyzm toruński, „zamknięty i zaściankowy, wypierający skutecznie nauczanie Jana Pawła II”.

„Druga część tej narracji jest o tyle śmieszna, że pisowscy ideolodzy mają takie horyzonty myślenia, iż żaden z nich z prezesem włącznie nie mógłby nosić teczki za Romanem Dmowskim” - przekonuje w „Rz” Roman Kuźniar i jako przykład wymienia język jakiego używa Beata Szydło.

„Natężenie słów „naród", „państwo", „Polska" czy „interes" w tej narracji jest takie, że na przykład premier Beata Szydło nie jest niemal w stanie wypowiedzieć jednego zdania, nie odwołując się do któregoś z tych słów. A jednocześnie – świadomie lub nie, tutaj nie zawsze wiadomo – firmuje działania podejmowane przez jej ministrów, które jawnie szkodzą interesom Polski” - pisze Kuźniar.

W ocenie politologa, działania PiS zmierzają do politycznej odbudowy PRL:

A przecież kolejne działania tej formacji i rządu przy wsparciu prezydenta, począwszy od frontalnego ataku na Trybunał Konstytucyjny, jawnie zmierzają do odbudowy PRL przynajmniej w jej politycznej warstwie (nadrzędność partii nad rządem i jej przywódcy nad konstytucyjnymi organami władzy)

Dlaczego w taki razie utrzymuje się tak wysokie poparcie dla PiS? Zdaniem politologa to dowód na skuteczność nowomowy, która dociera do elektoratu partii Kaczyńskiego, oraz tęsknota części Polaków za poprzednim systemem.

„Utrzymujące się pomimo tego poparcie dla tego ugrupowania to nie tylko sprawa skuteczności orwellowskiej propagandy, sianej przez potężny koncern medialny PiS, od TVP po okolice Torunia. To także, trzeba to uznać, tęsknoty części Polaków do PRL bez ZSRR. PRL tak, ZSRR nie. Już twardogłowi komuniści sięgali niekiedy dla uwiarygodnienia swojej działalności po retorykę narodową (także generał Wojciecha Jaruzelski). Teraz już nie ma dla niej ograniczeń, a dla wzmocnienia można sięgnąć także po Kościół, nawet widać wyraźnie, że ma to charakter powierzchowny i instrumentalny” - czytamy w 'Rz".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (123)
Kuźniar: Działania PiS i rządu przy wsparciu prezydenta jawnie zmierzają do odbudowy PRL
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 64 razy 16

  Jest pan Kuźniar z garścią swoich ekspertyz. ! Badzo mi go brakowało podczas omawiania wyborów w USA! Bardzo. Przypuszczam, że najbardziej zdumieni wynikami tych wyborów byli: redaktor numeru powyborczego amerykańskiego Newsweeka ("Madam President") oraz własnie Kuźniar.

 • szpung

  Oceniono 48 razy 14

  Raczej tesknota za dobra organizacja panstwa. PRL-owi brakowalo dwoch podstawowych cech zebysmy mogli uznac tamto panstwo za pelnopraawny podmiot, niepodleglosci oraz wolnej konkurencji podmiotow gospodarczych na rynku o wielorakich stosunkach wlasnosciowych co zreszta stalo sie gwozdziem do trumny tamtego panstwa. Jednak nie bede walil w tamto panstwo iz stac go bylo na realny ZUS i spowodowalo iz przybylo 14 mln nowych obywateli iz byla higienistka obiad mleko i dentystka w kazdej szkole budowano tanie mieszkania, niezle szkolnictwo, istniala wsparcie dla rodzin, czy kolonie i wczasy dla kazdej rodziny. Przypomne iz odbierajac peerelowskie doplaty w fazie transformacji mainstream rzucal hasla iz poboli, a pozniej nastanie wiekszy dobrobyt od poprzedniego i to dlatego w 93 wygrala lewica na fali pragnienia powrotu do peerelu.

 • saves

  Oceniono 41 razy 13

  PO miało lepszą retorykę: "ośmiorniczki, dorzynanie watahy, za 6000 tylko frajer pracuje, ..uj, ..pa i kamieni kupa".

 • aaron.goldstein

  Oceniono 63 razy 13

  Pan Kuźniar wyraźnie nie nadąża za przemianami na świecie. Tekst jest za to śmieszny.

 • elkasowa.02

  Oceniono 46 razy 12

  Czy to ten Kuźniar Roman, doradca Bronisława, który powiedział, że:
  "...zbrodnia katyńska to nie ludobójstwo..."?!

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 37 razy 11

  Ale przecież język jakościowo przez wybory się nie zmienił.
  TVP i inne media przejęte przez PiS po prostu zmieniły front - ale język gazwybu, TVNu, Kuźniara i kilku innych to dokładnie ten sam język nienawiści jakiego używa PiS. Czyli kto nie z nami ten przeciwko nam.

 • xl12

  Oceniono 33 razy 9

  Dlaczego w taki razie utrzymuje się tak wysokie poparcie dla PiS? Bo głos zabierają tacy doradcy jak Pan Kuźniar.

 • tom_58

  Oceniono 33 razy 9

  A ja się zastanawiam, jaki chciałabym rodzaj śmierci.
  Czy zrzut z okna? To tylko chwila stresu w ciągu tych paru sekund lotu.
  Czy też tłuczenie deskami. To nie tak szybko, ale pożyję trochę dłużej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX