Gowin o sukcesie resortu, którym kieruje: Uniknęliśmy konfliktów ze środowiskiem akademickim, a to już jest dużo

jagor, PAP
11.01.2017 13:30
A A A
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zdradził plany resortu na 2017 rok. Podsumował też 2016 rok w nauce. Tu za sukces uznał, brak konfliktu ze środowiskiem akademickim.

- Jestem konserwatystą, więc wierzę w ewolucyjność, w reformowanie polskiej nauki i uczelni krok po kroku. Rok 2017 będzie kluczowy, bo w tym roku przedstawimy projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, oczekiwany od dawana przez środowisko akademickie - powiedział wicepremier w rozmowie z Polska Agencją Prasową.

Zapowiedział też stworzenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. - Zrealizujemy w ten sposób postulat od dawna formułowany przez naukowców. Chodzi o instytucję, która odpowiadałaby za system współpracy międzynarodowej, czyli tworzyłaby systemowe rozwiązanie, dzięki któremu polscy studenci i naukowcy wyjeżdżaliby na stypendia zagraniczne, ale równocześnie do Polski przyjeżdżałoby wielu studentów i naukowców z zagranicy - wyjaśnił Gowin.

Dodał, że w roku 2017 resort zamierza także zreformować instytuty badawcze i powołać Narodowy Instytut Technologiczny. - To będzie instytucja będąca czymś w rodzaju naukowego zaplecza dla planu premiera Morawieckiego - zaznaczył.

"Uniknęliśmy konfliktów ze środowiskiem akademicki"

Gowin podsumował też 2016 rok w nauce. - Po pierwsze, uniknęliśmy konfliktów ze środowiskiem akademicki, a to już jest dużo, bo wiadomo, że to środowisko dosyć sceptycznie podchodzi do naszego obozu politycznego. Wprowadziliśmy w życie ustawę deregulacyjną, czyli rozpoczęliśmy proces radykalnego ograniczania biurokracji na uczelniach. Uchwalona została ustawą o innowacyjności, która buduje pomost między nauka a biznesem. Rozpoczęliśmy bardzo szerokie konsultacje, których zwieńczeniem ma być Narodowy Kongres Nauki (19-20 września 2017 r.), na którym to kongresie przedstawię nową ustawę o szkolnictwie wyższym - podkreślił.

Zobacz: Senat UJ apeluje o "poszanowanie ładu demokratycznego"

Wicepremier dodał, że był to bardzo intensywny rok, z którego jest zadowolony.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ma zacząć działać najpóźniej od stycznia 2018 r. Ma m.in. wspierać uczelnie w ich umiędzynarodowieniu i przyczynić się do zwiększenia współpracy nauki z gospodarką. NAWA oferowałaby też system stypendiów adresowanych zarówno do studentów i naukowców polskich, wyjeżdżających za granicę, jak i studentów i naukowców zagranicznych, przyjeżdżających do Polski. Jednym z zadań Agencji będzie też program grantowy wspierający powroty do kraju polskich naukowców.

 • 1
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • avatar

  jezierskiadam

  Oceniono 11 razy 7

  Czy podczas Narodowego Kongresu Nauki (19-20 września 2017) zostanie odczytany apel smoleński?

 • avatar

  iksior66

  Oceniono 8 razy 6

  "Jestem konserwatystą, więc wierzę w ewolucyjność"
  Co Gowin ma na myśli? Czy chodzi mu o to że nie wierzy w to że jakieś zmiany mogą zachodzić powoli i stopniowo - ewolucyjnie? Tylko co to ma wspólnego z konserwatyzmem, konserwatyści przecież są zazwyczaj przeciwnikami rewolucji i szybkich zmian.
  A może jest kreacjonistycznym przygłupem i chodzi mu o to że nie wierzy w Teorię Ewolucji? Pytanie tylko dlaczego ktoś taki jest ministrem nauki. Mamy przecież rok 2017 a nie 1817.

 • avatar

  w12121

  Oceniono 7 razy 5

  Tworzenie Wolski Katolsko- Kibolskiej udalo sie bez protestow środowiska akademickiego! To faktycznie wielki sukces!

 • avatar

  arvelli_net

  Oceniono 6 razy 4

  ... panie minister! Przypominam, bo widać pan zapomniałeś, wszystkie srodowiska akademickie potępiły pisowski pucz i próbę obalenia demokratycznej struktury, rektorzy i profesorowie nawołują do odejścia od obalania demokracji i powrotu waszego na łono waszych mocodawców w moskwie!

 • avatar

  big_gadu

  Oceniono 2 razy 2

  Brat wicepremiera wyemigrował już dawno,
  czyżby przewidywał co się stanie ?

 • avatar

  prawdziwek89

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin - jak wiadomo - ma same sukcesy: podobno był biznesmenem ale uciekł do polityki - to jego pierwszy sukces, potem przez kilka lat tworzył za pieniądze podatnika ustawę o in vitro - jako wybitny fachowiec, następnie dał się poznać jako wybitny minister sprawiedliwości, który nie wiedział, że trzeba się podpisać pod rozporządzeniem - kolejny sukces. Po sukcesach w biznesie, ministerstwie sprawiedliwości, czas na naukę.

 • avatar

  ukw8078

  Oceniono 5 razy 1

  A można było jak PO - nic nie robić i wołać, że to bezkonfliktowy prawdziwy sukces

 • avatar

  jakub1975wawa

  Oceniono 3 razy 1

  Gowin o sukcesie resortu, którym kieruje: Uniknęliśmy konfliktów ze środowiskiem akademickim, a to już jest dużo-- JAK NA PRAWAKOWE PISOWKIE SZAMBO TO NIEZWYKŁE OSIAGNIECIE NA IARE POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA, przeciez mogli na akademikow wysłac CBA Policje kiboli a oni unikeneli konfliktu co za sukces

 • avatar

  peter-321

  Oceniono 2 razy 0

  Gowin zadowolony , caryca szczerzy zebe i to juz jest sukces. Infantylny Gowin, dobrze ze opuscil PO .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane