W komisji sejmowej jest kolejny projekt całkowicie zakazujący aborcji. Posiedzenie już w czwartek [PROTEST KOBIET]

jagor, PAP
11.01.2017 17:24
A A A
Czarny Protest przeciw nowej ustawie antyaborcyjnej

Czarny Protest przeciw nowej ustawie antyaborcyjnej (Fot . Sławomir Kamiński)

Organizacje kobiece, m.in. Kongres Kobiet, protestują przeciwko zaostrzaniu przepisów dot. aborcji; przypominają, że poprzednia taka próba wywołała masowe protesty społeczne. W czwartek sejmowa komisja ds. petycji ma zająć się kolejnym projektem zakazującym przerywania ciąży.

Komisja, której posiedzenie zaplanowane jest na czwartek rano, rozpatrzeć ma petycję w sprawie zmiany ustawy regulującej dopuszczalność aborcji. Petycję, wraz z załączonym do niej projektem nowelizacji ustawy, złożyła Polska Federacja Ruchów Obrony Życia (PFROŻ).

Założenie: całkowity zakaz aborcji

Projekt zakłada całkowity zakaz aborcji poprzez wykreślenie przepisów określających, w jakich sytuacjach można jej dokonać (gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki, istnieje podejrzenie nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego). Wprowadza też m.in. zakaz sprzedaży, nieodpłatnego udostępniania i reklamowania środków o działaniu poronnym i antyimplantacyjnym. Przepis ten - jak tłumaczą autorzy projektu - ma zapełniać lukę mogącą się pojawić przy okazji potencjalnego dostępu do tzw. aborcji farmakologicznej.

Pismo z apelem o odrzucenie petycji

Odrzucenia petycji w piśmie do członków komisji - żądają środowiska kobiece, reprezentowane m.in. przez Kongres Kobiet, Federację Kobiet na Rzecz Planowania Rodziny, Akcję Demokracja, Grupę Edukatorów Seksualnych "Ponton", Fundację Feminoteka, działaczki ruchu Dziewuchy Dziewuchom.

"Autorzy petycji wracają do zapalnej kwestii zaostrzenia obowiązującego już w Polsce zakazu przerywania ciąży oraz utrudnienia dostępu do środków antykoncepcji awaryjnej. Prace parlamentu nad ustawą w podobnym przedmiocie, prowadzone we wrześniu i październiku 2016 r. (chodzi o projekt inicjatywy "Stop Aborcji"), spotkały się z masowymi protestami kobiet w całej Polsce. W odpowiedzi na protest Sejm odrzucił ustawę, której przedmiot był tożsamy z materią podnoszoną w petycji, a premier Beata Szydło zapewniła, że kwestia zaostrzenia zakazu aborcji nie będzie już podejmowana" - przypominają autorzy pisma, podkreślając, że jednoznacznie opowiadają się przeciwko zaostrzaniu zakazu aborcji i za honorowaniem praw reprodukcyjnych kobiet w Polsce.

Pod listem podpisała się ponad setka działaczek i działaczy z Polski oraz innych krajów.

O poparcie projektu apelowały natomiast organizacje pro-life. W poniedziałek pismo w tej sprawie do komisji skierowały Fundacja Pro - Prawo do Życia i inne organizacje zaangażowane w inicjatywę "Stop Aborcji".

Komisji petycji ma prawo inicjatywy ustawodawczej

 Eksperci Instytutu Ordo Iuris podkreślaj, że przyjęty tryb petycji jest właściwy do dalszego procedowania tego projektu - komisja bowiem dysponuje prawem inicjatywy ustawodawczej. "Biorąc pod uwagę obowiązującą Konstytucję RP oraz sygnalizowane wyżej orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, jak również zobowiązania prawnomiędzynarodowe Polski, jedynym racjonalnym posunięciem jest zainicjowanie procesu legislacyjnego mającego na celu zbliżenie obowiązującego ustawodawstwa do stanu zgodności z Konstytucją" - ocenia Ordo Iuris.

Zgodnie z ustawą o petycjach obowiązkiem Sejmu jest rozpatrzenie petycji bez zbędnej zwłoki i poinformowanie wnioskodawcy o sposobie załatwienia sprawy.

Zobacz także: Chaos i awantury na komisji sprawiedliwości. Posłowie odrzucają projekt zakazujący aborcji

 

Zobacz także
 • 1
 • 16
Komentarze (133)
Zaloguj się
 • avatar

  marudna.maruda

  Oceniono 56 razy 50

  Proszę bardzo, sejm pochyli się nad projektem jakiejś federacji (PFROŻ) , ale nad losem tysięcy polskich uczniów się nie pochylał, bo i po co? Narodzeni, ochrzczeni, większość po I komunii- troska zbędna. Co innego zygota. Skoro własnych tyłków nie widzą, to z radością zaglądają w d..y innych.

 • avatar

  dyskootantka

  Oceniono 47 razy 43

  Bardzo dobrze, niech uchwalą, myślę, że nie opozycja, a kobiety dadzą radę rozwalić ten konglomerat PiS-u i rydzykowego kościoła.

 • avatar

  eol77

  Oceniono 47 razy 39

  Brawo, chcieliście PIS-u, to macie. Wiadomo było jak będzie, czemu teraz wszyscy są zaskoczeni. . Gratuluję.

 • avatar
 • avatar

  elenem

  Oceniono 34 razy 34

  Chyba nie mysleliscie ze PIs wystraszy sie "czarnych protestow". Ta sprawa ma tylko 1 pozytywny aspekt- całe rzesze kobiet na wyborach pójdą głosować przeciwko PIS. :)

 • Katarzyna Kati

  Oceniono 36 razy 34

  Te pisowskie q.rwy wykończą ten kraj. Szkoda, tak mi się Polska podobała...

 • avatar

  bene_gesserit

  Oceniono 35 razy 33

  Jak uchwalą ten projekt to wszystko pie...ie.
  To jest sposób na ten rząd: pozwolić im, żeby wyborcy i nie-wyborcy ich znienawidzili. Im gorzej, tym lepiej.

 • avatar

  gaja8822

  Oceniono 29 razy 29

  Uwaga posłowie!!! Jesienią oberwaliście parasolkami, teraz możemy chwycić za kule śnieżne.

 • avatar

  achaszwerosz

  Oceniono 30 razy 28

  Cwaniaki poczekali na mrozy, w mrozy jest mniej chętnych do protestowania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane