"Wolę banicję niż Targowicę". Saryusz-Wolski zapowiada walkę po utracie miejsc w komisjach PE

jagor, PAP
20.03.2017 13:17
A A A
Jacek Saryusz-Wolski

Jacek Saryusz-Wolski (+Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta)

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski chce odwołać się od decyzji ws. pozbawienia go członkostwa w komisji spraw zagranicznych oraz komisji ds. konstytucyjnych europarlamentu. Zapowiedział wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wykluczenie Saryusz-Wolskiego z zasiadania w dwóch komisjach Parlamentu Europejskiego było konsekwencją usunięcia go z PO i frakcji Europejskiej Partii Ludowej po tym jak zgodził się zostać kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

9 marca przywódcy państw UE ponownie wybrali Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Decyzja zapadła w głosowaniu na szczycie UE w Brukseli. Przeciwko Tuskowi wypowiedział się tylko polski rząd (27:1), który wcześniej zgłosił na to stanowisko właśnie Saryusz-Wolskiego.

Pitera i Boni za Saryusz-Wolskiego

13 marca przewodniczący europarlamentu Antonio Tajani ogłosił formalną decyzję ws. członkostwa europosła w komisjach. W komisji spraw zagranicznych PE Saryusz-Wolskiego zastąpiła europosłanka PO Julia Pitera, a jego miejsce w komisji spraw konstytucyjnych zajął Michał Boni. Saryusz-Wolski zajął miejsce w komisji petycji, zwolnione przez Piterę.

"Pozbawienie mnie członkostwa w komisjach PE: ds. zagranicznych i konstytucyjnych bezprawne w świetle art. 199. regulaminu. Wniosłem odwołanie; wystąpię do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości" - napisał na Twitterze Saryusz-Wolski.

Chwilę później na profilu europosła pojawił się kolejny wpis: Wolę banicję niż Targowicę.

Artykuł 199. regulaminu Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji mówi, że w przypadku gdy poseł zmienia grupę polityczną, zachowuje on miejsca w komisjach parlamentarnych do końca dwuipółrocznej kadencji. Przepisy przewidują jednak, że jeżeli "fakt zmiany grupy politycznej przez jednego z posłów zakłóca równowagę w zakresie reprezentacji różnych opcji politycznych w jednej z komisji", konferencja przewodniczących, czyli kierownictwo PE musi przedstawić nowe propozycje składu tej komisji.

Trybunał Sprawiedliwości UE zajmuje się wykładnią prawa unijnego, aby zapewnić jego stosowanie w taki sam sposób we wszystkich państwach członkowskich. Rozstrzyga też spory prawne między rządami krajów Unii a jej instytucjami. Mogą również się do niego zwracać osoby fizyczne, firmy, czy organizacje, które uważają, że ich prawa zostały naruszone przez instytucje UE.

Zobacz także WIDEO: Ten człowiek jest dziś główną bronią PiS w walce z Donaldem Tuskiem. Czy będzie żałował swojej decyzji?

Ten człowiek jest dziś główną bronią PiS w walce z Donaldem Tuskiem. Czy będzie żałował swojej decyzji?

Zobacz także
Komentarze (299)
Zaloguj się
 • Randle McMurphy

  Oceniono 104 razy 98

  Targowica to byli ludzie przeciwni reformowaniu Polski, przeciwni wszystkiemu co nowoczesne, działali pod rękę z Kościołem Watykańskim... Brzmi znajomo panie Wolski? Kaczyński, etc.

 • avatar
 • avatar

  zapora01

  Oceniono 80 razy 76

  Kasy żal.. panie Wolski..?

 • avatar

  marudna.maruda

  Oceniono 76 razy 72

  Ktoś, coś... o odrywaniu od koryta? Może teraz do prezesa na skargę, a może z podaniem o zatrudnienie w jakiejś przyjaznej spółce skarbu państwa? Trzeba było myśleć przed wygłupieniem się.

 • avatar

  stanislaw50

  Oceniono 69 razy 65

  Srarjusz o jakiej ty mówisz BANICJI i TARGOWICY.
  To ty przystąpiłeś do KACZO-FASZYSTOWSKIEJ TARGOWICY i ADRAJCÓW !!!
  Srarjusz, co ty pitolisz o TARGOWICY. To ty pogłupiałeś, straciłeś polityczną czujność i przystąpiłeś do PiS - dzielowskich MARIONETEK - TARGOWICZAQN i ZDRAJCÓW interesów NARODOWYCH POLSKI. Brałeś udział w spektaklu wyreżyserowanym przez Jarka KACYNSKEGO, dyktatora WOLSKI faszystowskiej.
  Widzisz Srarjusz "Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur..."
  Na nic twoje komet. zostałeś polityczną prostytutka, która za obietnice daje dupy !!!!
  demos

 • avatar

  kiks11

  Oceniono 57 razy 53

  niby inteligentny, a nie wie czym była targowica i kto za nią stał. Przypomnę panie wolski, to był bunt kleru i możnowładców przeciw konstytucji RP i zwrócenie się o pomoc do carycy. Zupełnie jak dziś, pany z pisu zbuntowały się przeciwko konstytucji likwidując TK, zrobili to w zmowie i za przyzwoleniem episkopatu, a wszelkie działania przeciwko EU należy traktować jako drogę ku protektoratowi Kremla.

 • avatar

  korkodyl_nilowy

  Oceniono 55 razy 51

  Jacku, pamietaj, piąta klepka.
  Zrob inwentaryzacje...

 • avatar

  bokaj

  Oceniono 47 razy 43

  Jeden nierozważny krok - i w niwecz poszło wszystko.
  Tak to jest kiedy na ruchliwej ulicy człowiek przechodzi na czerwonym świetle.
  Pewnych ruchów się nie wykonuje, przed wykonaniem pewnych kroków trzeba umieć powiedzieć sobie: stop!
  W przeciwnym przypadku: katastrofa, miazga, truchło (tu: polityczne) leży, a gapie się patrzą ze smutkiem...

 • avatar

  smith81

  Oceniono 46 razy 42

  tak niby doświadczony politykier pozwolił sobie przegrac całe swoje życie w kilka dni...niesamowity upadek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane