Firma Airbus Helicopters jako poszkodowany dołącza do polskiego śledztwa ws. caracali

Airbus Helicopters dołącza do trwającego śledztwa ws. unieważnionego jesienią ubiegłego roku przetargu wartego 13,5 mld zł na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii. Firma występuje w charakterze poszkodowanego.

Firma zaznacza, że ma to związek z możliwością ujawnienia poufnych informacji dotyczących unieważnionego przetargu na zakup śmigłowców, co potencjalnie mogło zaszkodzić jej interesom. Dariusz Chomka z Airbus Helicopters przekazał, że firma nie będzie szerzej komentować toczącego się postępowania.

Zobacz też: "W normalnym kraju, gdy pojawia się straszny dziadunio i uwala kontrakt na 13,5 mld zł, upada rząd"

Przetarg na śmigłowce został rozpisany przez poprzednią koalicję rządową PO-PSL w 2015 roku. W tamtym czasie resort obrony wskazał, że firmą, z którą będą dalej prowadzone negocjacje będzie Airbus, który miał wyprodukować śmigłowce Caracal. Rozmowy na temat inwestycji w Polsce prowadził już rząd PiS. Po kilkunastu spotkaniach z przedstawicielami firmy minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który prowadził rozmowy, uznał, że dalsze negocjacje są niezasadne, gdyż francuska firma nie spełnia oczekiwań polskiego rządu.

Wątek Berczyńskiego w śledztwie prokuratury

Postępowanie dotyczące okoliczności unieważnienia przetargu prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie. W toku postępowania sprawdzany jest też ewentualny udział w tej sprawie byłego szefa podkomisji smoleńskiej Wacława Berczyńskiego, obecnego szefa tej podkomisji Kazimierza Nowaczyka oraz b. rzecznika MON i szefa gabinetu Macierewicza - Bartłomieja Misiewicza. Chodzi o osoby, które nie zostały zweryfikowane przez polskie służby specjalne i nie miały certyfikatów bezpieczeństwa.

Zawiadomienie w tej sprawie złożyli politycy PO.

Zobacz też: Berczyński przerywa milczenie: Nigdzie się nie ukrywam, a Siemoniak rżnie głupa

Wacław Berczyński po udzieleniu wywiadu, w którym powiedział wprost, że to on "wykończył caracale", złożył dymisję i wyjechał do USA.

Obecny szef dyplomacji Francji ostro krytykował Macierewicza

Warto przypomnieć, że swojego oburzenia po zakończeniu rozmów ws. zakupu 50 śmigłowców Caracal nie krył Jean-Yves Le Drian, minister obrony narodowej w poprzednim rządzie prezydenta Francoisa Hollande'a. Le Drian również ostro krytykował Macierewicza za rozsiewanie nieprawdziwych informacji na temat rzekomej sprzedaży za jednego dolara okrętów Mistral do Rosji. 

17 maja Jean-Yves Le Drian objął funkcję ministra spraw zagranicznych i ministra do spraw europejskich w rządzie Emmanuela Macrona.

"W normalnym kraju, gdy pojawia się straszny dziadunio i uwala kontrakt na 13,5 mld zł, upada rząd"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (82)
Firma Airbus Helicopters jako poszkodowany dołącza do polskiego śledztwa ws. caracali
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 68 razy 8

  pisi nierząd totalny zabija Polaków na milicyjnych komisariatach. pisi prokurator zamiótł sprawę pod dywan. ile takich spraw nie zostało wyjaśnionych???
  kto rozliczy te pisie niedojdy?

 • vincent33

  Oceniono 60 razy 6

  jeżeli Państwo Polskie zapłaci za tę aferę jakieś odszkodowanie to utracie władzy przez pislamistów sądy powinny zlicytować majątek partii PiS na poczet pokrycia wynikających z tego strat

 • Barnaba Wierch

  Oceniono 31 razy 5

  „Dobra zmiana” ewidentnie zmienia propagandowy przekaz w związku z rezygnacją z zakupu francuskich helikopterów dla wojska. Początkowo rząd tłumaczył się tym – a robił to bardzo lakonicznie – że Francuzi nie zgodzili się na polskie żądania w sprawie offsetu.

  Koncern Airbus ujawnił jednak, że zamierzał w Polsce zainwestować tyle, ile MON wydałby na 50 caracali (ok. 13 mld zł), a do tego stworzyć kilka tysięcy miejsc pracy. Mówienie o francuskim sknerstwie i niewdzięczności przestało mieć większy sens.
  Propagandowa maszyneria nie może zatrzymać się jednak ani na minutę.

 • remo29

  Oceniono 39 razy 5

  Szykujta portfele, obywatele - władza będzie potrzebować waszej pomocy w płaceniu odszkodowań.

 • szpung

  Oceniono 5 razy 1

  Czytajac ta dziecinade elektoratu kolejnych rzadow uwu nie moze dziwic stan panstwa.

 • lz5

  Oceniono 3 razy 1

  mi to podpada pod małą szkodliwość społeczną czynu - do umorzenia.

 • marc.pl

  Oceniono 17 razy 1

  To było do przewidzenie że po słowach Berczyńskiego firma Airbus Helicopters wystąpi przeciwko naszemu państwu na drogę sądową, a oni mają prawników z najwyższej półki. To jest kuriozum nie spotykane nigdzie na świecie aby osoba powiązana z konkurencyjną firmą (Boeing) grzebała w ofercie przetargowej Airbusa. Już można szacować że będzie nas to kosztować kilka miliardów Euro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX