"Szczęśliwie nie wszyscy młodzi dali sobie zrobić brunatną wodę z mózgów"

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

- Część polskiej opinii publicznej nie może się nadziwić, jak to możliwe, że tylu młodych poddaje się prawicowemu i kościelnemu praniu mózgów - pisze publicysta Adam Szostkiewicz. Jego zdaniem: "Sami mamy w tym udział".

- Efekty są takie, że u nas najmłodsza grupa wyborców, jeśli głosuje, to na prawicę, podczas gdy młodzi we Francji i Brytanii głosują chętnie na centrystów i lewicę. Jak było w UK? 80 proc. młodych głosowało na Corbyna, we Francji młodzi masowo poparli mocno pro-unijnego Macrona - pisze publicysta na blogu w serwisie Polityka.pl.

I zadaje pytanie, jak doszło do tego, że w Polsce młodzi wyborcy i studenci tak drastycznie się różnią politycznie od swych rówieśników w zachodniej Europie.

Przecież młodzi mają do pewnego momentu serca po naturalnej lewej stronie, są bardziej empatyczni, solidarni z dobrem, mają mniej materialistyczne podejście do życia, brzydzą się nietolerancją, ograniczaniem wolności, polityką nienawiści, wykluczania?

- pyta Adam Szostkiewicz. 

I odpowiada: - Szczególnie ważne są social media, gdzie przesuwa się młode serca na prawo, w stronę radykalnie antydemokratyczną - tłumaczy. 

Jak więc "ogrywa się młodych?" Według dziennikarza na co najmniej kilka sposobów. 

Nazywając całą lewicę i liberałów „lewactwem” (co ma się kojarzyć z lewicowym robactwem), aby wdrukować w młodych, że jak polityka, to tylko prawicowa.

- wymienia. 

Innym powodem, dlaczego młodzi głosują na prawicę - zdaniem Szostkiewicza - jest "obrzydzanie demokratyczną opozycję proeuropejską i wartości liberalne". - Równe prawa wszystkich ludzi i obywateli, prymat prawa nad widzimisię liderów politycznych, szacunek dla państwa praworządnego i demokratycznego jako dobra wspólnego należącego do wszystkich obywateli, a nie tylko do sympatyków aktualnie rządzących - wyjaśnia Szostkiewicz. 

Jak pisze Szostkiewicz, istotnym elementem "programu edukacji PiS-u" jest:

Wbijanie młodym do głowy, że tylko Polska prawicowa i katolicka (w wersji prawicowej, bo „katolewica” to piąta kolumna Szatana) jest Polską polską.

Publicysta jednocześnie podkreśla, że jeszcze nie jest za późno. - Można jeszcze promować niepisowskie, otwarte, tolerancyjne, niekonfrontacyjne, niebigoteryjne, ciekawe innych ludzi i kultur podejście do polskości i patriotyzmu. Można wskazywać inne wzory formacyjne zamiast tylko prawicowe, klerykalne i militarne - kończy Szostkiewicz. 

Cały tekst znajduje się na stronie serwisu "Polityka"

Prof. Smolar: Tezy Kaczyńskiego są drastycznie sprzeczne. Czy on wie, na czym polega działanie UE?

Zobacz także
Komentarze (36)
"Szczęśliwie nie wszyscy młodzi dali sobie zrobić brunatną wodę z mózgów"
Zaloguj się
 • jhjkhgjhfgjg jgjyfhdhbfjhg

  Oceniono 33 razy 9

  Komu wy chcecie wodę z mózgu zrobić?
  Nazywacie elitarystyczny oligarchat demokracją,
  natomiast demokrację obywatelską nazywacie antydemokratycznym populizmem...

  Sam jestem liberałem i ateistą.
  Kilka lat temu PO wydawało się porządną partią, potem wyrzucili prawe skrzydło i przesuneli się na lewicę.
  Pierwsze skrzypce grają wstrętni ludzie, Pomaska, Boni, Trzaskowski, Joanna Mucha.
  Więcej w tym neomarksizmu niż liberalizmu.

  Nowoczesna jest jeszcze gorsza, taka głupsza jeszcze mniej liberalna i jeszcze bardziej neomarksistowska Platforma.
  Czumu się zresztą dziwić skoro większość posłanek to intersekcjonalne feministki a intersekcjonalizm jednoczy różne nurty neomarksizmu i de facto jest teraz głównym nurtem neomarksizmu.

  Gdyby tacy klasycy liberalizmu jak Pain, Jefferson, Bastiat czy Locke zobaczyli PO czy N. to by się w grobach przewrócili.

  Na kogo ja liberał mam głosować?

  Zostaje mi Korwin, lewe skrzydło Kukiza oraz lewe skrzydło PIS.
  Żadna z tych partii mnie nie zachwyca ale od PO i N. są i tak 10 razy lepsze.

 • ot48

  Oceniono 18 razy 6

  Każdemu polakowi lewica kojarzy się z PZPR a liberalizm z homoseksualistami.

 • ot48

  Oceniono 23 razy 5

  Głosowałem po raz pierwszy na PiS i w następnych wyborach zagłosuję ponownie na PiS.

 • szpung

  Oceniono 10 razy 4

  To juz mowie to wasza zasluga i ministerstwa dobrobytu lansujacego stawke dwa pincdziesiunt to co mogloby sie wydawac surrealizmem ekonomicznym bylo tlumaczone jako przymus i naturalnym poziomem rowmnowagi mioedzy praca i kapitalem. Jesli do tego doadamy szklany sufit ktory pojawili sie w okresie pomilenijnym to ci mlodzi szukali jakiejs ucieczki jakis osrodkow normalnosci czegos co mialoby jakikolwiek sens.

 • westgreg

  Oceniono 16 razy 4

  A czy red Szostkiewicz zadał sobie pytanie, na kogo na polskiej scenie politycznej mieliby głosować ci młodzie z "sercem po lewej stronie"? A może PiS w ich opinii to jedyna lewica, która niesie ze sobą lewicowe realia? Jak się ogranicza swój świat do zawartości własnego czasopisemka, to się androny plecie.

 • ot48

  0

  Jarosław na zdjęciu w roli Kaszpirowskiego.

 • ot48

  0

  Żyłem w PRL-u i wiem co to jest lewica, chociaż nie wszystko było złe.
  III RP wydawała się wybawieniem ale to tylko złudzenie. Afera goniła aferę, złodziej oszust, politycy w większości kłamali, co innego mówili a co innego robili. Nie brałem udziału w wyborach parlamentarnych przez dwanaście lat nie brałem udziału w wyborach do parlamentu, bo nie chciałem głosować na kłamców. Aż wreszcie po pierwszej turze wyborów prezydenckich uwierzyłem, że jest szansa na pokonanie PO. Zagłosowałem na PiS i udało się. Jak na razie jestem zadowolony.

 • eski57

  Oceniono 21 razy -1

  - wieloletnia nauka religii , czas wolny młodzieży zajmują i organizują przeważnie w parafiach księża , żaden rząd nie interesował się , nie organizował i nie wspierał młodzieżowych organizacji świeckich , Harcerstwo świeckie prawie nie istnieje .. WIĘC ? Ostatnio coś jakby drgnęło w na rzecz racjonalistycznych zachowań części młodzieży licealnej – prawdopodobne dalsze naciski klerykałów mogą na zasadzie odreagowania , intensywniej zwrócić młodzież ku racjonalizmowi .
  Oczywiście nie uważam , że religia szkodzi , ale historia i badania wskazują , że opóźnia tempo postępowego rozwoju !

 • adam grzybowski

  Oceniono 16 razy -2

  Nie na darmo piss za pieniadze wasze rodacy tak bardzo rozwinal internetowy pissjugend zbrojne imie KC PISS. WIDAC TO SZCZEGOLNIE GDY OBSERWUJE SIE PROPAGANDE PISSJUGEND BEDAC Z DALA OD PISSLANDI w kanadzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy