"PiS czuje powinowactwo z Trumpem podczas, gdy w USA byłby partią pogardzaną przez Republikanów"

- PiS czuje powinowactwo z Donaldem Trumpem i skupia się na kwestiach drugorzędnych, że prezydent jest nastawiony antyelitarnie, że krytykuje Unię Europejską podczas, gdy ideologicznie zupełnie do siebie nie pasują. Oni są tak naprawdę swoimi wrogami - mówi dr Tomasz Płudowski, amerykanista z Collegium Civitas.

- Gdyby PiS był partia amerykańska, to PiS uważany byłby w USA przez Republikanów, w tym przez Trumpa, za partię socjalistyczną co najmniej, jeśli nie komunistyczną. Niczym bardzie nie pogardzają konserwatyści amerykańscy niż partią socjaldemokratyczną, taką która jest za redystrybucją dochodu, czyli nakładaniem podatków na obywateli, a później rozdawaniem pieniędzy, np. w postaci 500 plus. Oni nawet nie mają urlopów macierzyńskich - zwrócił uwagę ekspert. 

- Amerykanie są konserwatystami fiskalnymi. Uważają, że to jest niemoralne, żeby pastwo było aktywne i zabierało obywatelom pieniądze, a później decydowało, jak te pieniądze wydać - zauważył Tomasz Płudowski.

Amerykanista podkreślił, że trzeba odróżnić aspekt osobisty podczas tej wizyty Donalda Trumpa w Polsce od funkcji jaką pełni. 

- Trump przyjeżdża do Polski jako prezydent USA i trzeba myśleć długoterminowo o sprawach najważniejszych dla naszego bezpieczeństwa, jak obronność, gospodarka i bezpieczeństwo paliwowe. W tym sensie mamy wspólne interesy - zwrócił uwagę gość "Pierwszego śniadania w TOK-u" 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
"PiS czuje powinowactwo z Trumpem podczas, gdy w USA byłby partią pogardzaną przez Republikanów"
Zaloguj się
 • dirspacha

  Oceniono 22 razy 10

  Tomasz Płudowski (ha ha ha)
  Czy Platforma ma szansę przekroczyć 50%?

  Myślę, że ma szanse na wynik w tych granicach.

  Jest to realne?

  Myślę, że tak. Dużo będzie zależało od frekwencji, wynik jest trudno przewidywalny dlatego, że mówimy o niewielkich grupach, niewielkim procencie wyborców - 15-30%, a nie 50, 60 czy 70%. W związku z tym w zależności od tego, jakie grupy wyborców pójdą tego dnia, nawet w zależności od tego jaka będzie pogoda, wynik będzie taki, a nie inny. To jest naprawdę trudne do przewidzenia. Dlatego tak ważne są wysiłki mobilizacji elektoratu.

  Dziękuję bardzo.

  Dziękuję.

  Prawdziwy politolog:)))))

 • table99

  Oceniono 7 razy 3

  haha..
  wasza krytyka to juz dno...kwik..kwik...

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 2 razy 0

  "PiS czuje powinowactwo z Trumpem podczas, gdy w USA byłby partią pogardzaną przez Republikanów", oplutą prze Demokratów i przeklęta przez Boga.
  Za to PO czuje powinowactwo do Złodziejstwa i Paranoi, więc jest piękna.
  Tym bardziej, że tylko by obniżała podatki, akcyzy, daniny ... :-DDD

  To oczywiste - spytajcie autora tego "newsa"

 • getz54

  Oceniono 2 razy 0

  PiS czuje powinowactwo z Trumpem, niewykluczone, tak izolowane ugrupowanie polityczne czuje powinowactwo ze wszystkimi pogardzanymi, ośmieszanymi, odrzuconymi. Tylko czy Trump czuje powinowactwo z PiS-em. Wiadomo, ze najbardziej nie lubimy ludzi podobnych do siebie.

 • eustachy_sromotny

  Oceniono 6 razy 0

  W USA taki ktoś jak Kaczyński nie zrobiłby żadnej kariery w polityce.

 • jan.go

  Oceniono 1 raz -1

  Ble, ble ,ble i Pis i amerykanie to hipokryci Będą mieli pole wspólne świetnie się dogadają W nich nie ma żadnych wartości Pogardzają socjalistami ? To czemu nie Chinami Już za Mao Zedonga mówiono o nim ze to przyjaciel ( akurat to byli republikanie ) a to drugi zbrodniarz między Hitlerem a Stalina

 • sunzi15

  Oceniono 8 razy -2

  Amerykanie przeprowadzili denazyfikacje Niemiec,
  stad denazyfikacja Polski to bedzie dla nich maly pikus.

  Tylko ze wiekszosc PiS-dzielcow moze znalezc sie
  w strefie rosyjskiej a nie amerykanskiej.
  Spedza wczasy do konca swego zas..anego zycia w Kolymie,
  albo innym syberyjskim kurorcie..
  Chyba, ze ich wczesniej zapudlujemy
  za zamach stanu.

 • rikol

  Oceniono 2 razy -2

  A co kogo obchodzi w Polsce, co myśląd republikanie w USA? Naprawdę z wyborczej zrobił się szmatławiec. ciągła propaganda, jak nie przeciwko Trumpowi, to za islamem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX