"Rz": Brytyjczycy odbierają dzieci polskim emigrantom. Główne przyczyny to przemoc i alkohol

Rok temu 256 dzieci zostało odebranych rodzinom polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Dzieci trafiły do rodzin zastępczych głownie z powodu nadużywania przez ich opiekunów alkoholu i stosowania przemocy fizycznej - pisze "Rzeczpospolita".

Z danych, do których dotarła "Rz" wynika, że liczba interwencji w rodzinach emigrantów z Polski w Wielkiej Brytanii stale wzrasta. To niechlubny rekord na tle innych państw UE – w 2017 w Irlandii w pieczy zastępczej umieszczono tylko pięcioro dzieci z polskim obywatelstwem, w Belgii – zaledwie troje, w Holandii – 33, a w Niemczech – 39.

Artur Gajewski, ekspert sądowy w Wielkiej Brytanii i dyrektor organizacji AG Family Support, pomagającej rodzinom z problemami, mówi 'Rz", że najczęstszymi powodami, dla których dziecko jest zabierane polskim rodzicom przez angielskie sądy, są nadużywanie alkoholu i przemoc fizyczna, a także zaniedbywanie dzieci.

W postępowaniu sądowym bada się m.in. zdolności rodzicielskie, prognozy na zmianę, warunki życiowe. "To nie jest sąd kapturowy, ale interesuje go wyłącznie dobro dziecka" - mówi ekspert.

Gajewski zwraca uwagę na podstawowe różnice w brytyjskim i polskim systemie ochrony dzieci. Jak tłumaczy, tu interes dziecka jest ponad wszystko. Przykład? W Polsce dopuszczalne jest np. pozostawienie dziecka samego w domu i pójście do sąsiadki, a w Wielkiej Brytanii – nie.

Więcej w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Rząd wycofa się konwencji antyprzemocowej? "Niech kobieta w uświęconej rodzinie obrywa po głowie za drzwiami, w zaciszu domowego ogniska"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (123)
Brytyjczycy odbierają dzieci Polakom. Przez przemoc
Zaloguj się
 • dafcioo

  Oceniono 27 razy 23

  Wszyscy, którzy oburzają się, że w krajach cywilizacji zachodniej odbierane są dzieci polskim rodzinom, niech sprawdzą statystyki ile dzieci w Polsce w ostatnim roku zostało skatowanych na śmierć. Państwo polskie jest wciąż teoretyczne i nie potrafi zadbać nawet o tych najbardziej bezbronnych.

 • 92ilme

  Oceniono 25 razy 17

  W UK za alkohol i przemoc odbiera sie patologii dzieci, a w Pis-dolandii wyplaca na wode po 500 od lebka.

 • anna-nas

  Oceniono 16 razy 14

  A tymczasem w troszczącej się o dzietność Polsce skatowano kolejnego niemowlaka. Nie ma to jak prawdziwe patriotyczno-katolickie wychowanie.

 • ja.szela

  Oceniono 22 razy 14

  Wcale im się nie dziwie że uważniej przyglądają się polskim rodzina po tym jak polska para w UK zakatowała na śmierć czteroletniego chłopca.

 • Oceniono 15 razy 13

  Tak to bywa gdy Janusze z Grazynami wyjada z mysla ze tam gdzies wszystko kapie w nieba. Nie potrafia sie zintegrowac,slabo albo wogole nie znaja jezyka i sa niewyksztalceni. To ogolnie problem emigracji zarobkowej ale tu nikt nic nie daje za darmo. Rodzice niech sie tluka i zapijaja na smierc, miernoty zyciowe ale dzieciom nalezy sie godne zycie nawet kosztem odebrania praw rodzicielskich i deportacja meneli

 • hiszpan25

  Oceniono 15 razy 13

  i bardzo dobrze, ze unijni urzednicy dbaja o bezpieczenstwo dzieci i chronia bezbronne maluszki przed ich patologicznymi rodzicami. normalny rodzic nie bije swojego dziecka i nie zalewa sie majac pod opieka dziecko.
  Tylko u patoli moze to budzic sprzeciw. W normalnym czlowieku budzi to raczej smutek ze gdzies na swiecie sa dzieci dla ktorych najwiekszym zagrozeniem jest ich rodzic...

 • tegepe

  Oceniono 14 razy 12

  Pamiętacie wrzawę, jaką katonarodowcy podnosili, gdy podobne informacje dochodzily z Niemiec, w których takimi rodzicami z Polski zajmowaly się Jugendamty? Teraz mamy Wielką Brytanię i podobne informacje. I co? Będzie wrzask, że polskie dzieci są przez Brytoli wynaradawiane?

 • boo-boo

  Oceniono 13 razy 11

  I bardzo dobrze. Dobro dzieci najważniejsze. Jest patologia nie u siebie, pobiera zasiłki nie u siebie to i niech się dostosuje do miejscowego prawa.
  W UK odebranie dziecka to krok ostateczny- tylko wtedy gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka.
  Normalnym nie odbierają.

 • andrzej1.61

  Oceniono 13 razy 11

  Ochronie podlega tylko dziecko "zygota" nienarodzone. Narodzone jest własnością rodziców w szczególności ojca pana i władcy om może bić gwałcić a nawet zabić, takie jego prawo ojca katolika uświęcone nakazami kościoła i samego Boga, wara wszystkim od ogniska domowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX