Sondaż: Polacy mają dość Schetyny i Petru. Stawiają na innych liderów w PO i Nowoczesnej

Jedynie co ósmy zwolennik PO popiera Grzegorza Schetynę jako lidera formacji - wynika z sondażu IPSOS dla OKO.press. Ryszard Petru też nie ma powodów do zadowolenia - wyborcy Nowoczesnej stawiają na kobiety.

Portal OKO.press zapytał, kto dziś byłby najlepszym liderem w Platformie, a kto w Nowoczesnej. Kogoś, kto śledzi wydarzenia polityczne w kraju i jest na bieżąco z działaniami podejmowanymi przez opozycję w starciu z partią rządzącą, wyniki sondażu pewnie nie zdziwią. Pytanie, czy liderzy PO i Nowoczesnej wyciągną z nich wnioski, pozostaje otwarte. 

Schetyna (rocznik 1966) we własnym elektoracie zyskuje najmniejsze poparcie – 13 proc., co oznacza, że dalszego jego liderowania życzy sobie jedynie co ósmy sympatyk tej partii. Przegrał z młodszymi o ponad dekadę: Borysem Budką (1978; 28 proc.) i Rafałem Trzaskowskim (1972; 25 proc.), a także z Ewą Kopacz (1956; 23 proc.).

- podaje OKO.press zastrzegając, że sami wybrali do badania trójkę kontrkandydatów.

Kłopot partii Ryszard Petru 

Badanie zlecone przez OKO. press pokazuje, że na nic nie zdały się przeprosiny Ryszarda Petru za wypad na urlop "Maderę" pod koniec 2016 roku, kiedy reszta członków Nowoczesnej brała udział w proteście w Sejmie. Do tej pory trudno partii odrobić spadek notowań. 

W poprawie wizerunku nie pomogło także - jak pisze OKO.press - ukrycie przywództwa poprzez oddanie szefostwa klubu parlamentarnego Katarzynie Lubnauer.

Co ciekawe, to właśnie na Lubnauer (38 proc.) oraz Kamilę Gasiuk-Pihowicz (36 proc.) stawiają zwolennicy Nowoczesnej. Obecny lider może liczyć jedynie na 16 proc. poparcia.   

Sondaż IPSOS dla OKO.press 2-4 sierpnia 2017, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Więcej analiz po sondażu na stronie OKO.press.

"Czy ktoś by z nas wymyślił taki scenariusz?". Schetyna szczerze o planach PO i swoich marzeniach

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (136)
Sondaż: Schetyna i Petru nie nadają sie na liderów opozycji
Zaloguj się
 • besta

  Oceniono 15 razy 7

  Niestety, Schetyna kompletnie nie nadaje się na lidera czegokolwiek. Jego długa walka o przywództwo w końcu dała efekty. Niestety powoduje to tylko odpływ wartościowego elektoratu z PO. Budka, to tez nie jest typ przywódcy. Postawcie na młodych ludzi z otwartą głową. Trwanie dalej z obecnymi liderami i brak konsolidacji PO i Nowoczesnej będzie tragiczne w skutkach dla Polski. Ale czy jeszcze ktoś o tym myśli? wątpię...

 • lob1

  Oceniono 7 razy 5

  Schetyna -cieplak,słabeusz Petru-coś gada,coś robi,ale niczego się to nie trzyma. Kogoś z jajami-mąż stanu a nie ciepłe kluski,poważny,bez plotek,mądry,silny,odważny.

 • wpm1

  Oceniono 7 razy 5

  To na razie tych dwóch, a "pżywutca" peezela, gość o charyzmie kamienia do kiszenia kapusty?

 • baby1

  Oceniono 23 razy 5

  Problem PO polega na tym, że Tusk wyciął wszystkich niezależnych polityków w swojej partii i zostały niezdary bez odrobiny autorytetu. Skąd poparcie dla Kopacz? Ta dopiero jest kulą u nogi tak jak Gronkiewicz Waltz.

 • terazjakinick

  Oceniono 12 razy 4

  Jak nie ma się programu do wymiana szefów nic nie da. A zarówno jedna, jak i druga partia mają zero programu tylko próbują jechać na haśle "jaki to ten PiS jest zły". Najpierw niech PO i N określą co konkretnie chcę, nawet jeżeli będzie to niepopularne, a potem niech bawią się w zmiany szefów. Drugi raz "ciepła woda w kranie" nie sprzeda się... :)

 • bogpan

  Oceniono 16 razy 4

  Czy wyborcy PO i N głosują na mordy czy na program?

 • brunon_k

  Oceniono 7 razy 3

  Efekt propagandy obrzydzania w TVPis.
  Nie ma co tak wcześnie robić rozszady w partiach opozycyjnych. Propaganda pogardy obrzydzi każdego. Czy to Budkę czy naprawdę dobrą Myszkę Agresorkę, Lubnauer... każdego.

 • bokaj

  Oceniono 11 razy 3

  niestety, z PO odeszli w niesławie dwaj najlepsi z młodego pokolenia: Sikorski i Sienkiewicz. Kiedy oni przeprowadzają jakieś analizy, to po prostu chce się słuchać, taki poziom wnikliwości osiągają. Radek Sikorski przez swoja bufonadę jest przegrany na dłużej w oczach wyborców - a Polska na tym traci. Sienkiewicz byłby znakomitym premierem, niestety dał się podejść w tej zakichanej knajpie i tego motłoch mu też nie wybaczy. Trzaskowski? sympatyczny, ale nie widać w nim energii, napędu. Szkoda. PO zamienia się w partię hamletyzujących inteligentów.
  Gdyby wziąć najlepsze z Nowoczesnej i najlepszych z PO - może?...
  Taka Lubnaer byłaby niezła premierką, ma głowę, stanowczość - ale skąd weźmie poparcie???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX