Hiszpańska prokuratura oskarża Katalonię o rebelię, podżeganie do buntu i defraudację pieniędzy

Hiszpański prokurator generalny oskarża czołowych członków katalońskiego rządu o rebelię, podżeganie do buntu i defraudację publicznych pieniędzy. Zarzuty ma usłyszeć m.in. Carles Puigdemont.

W piątek kataloński parlament jednostronnie ogłosił niepodległość regionu. Po tym jego przywódca Puigdemont i cały organ zostali odwołani przez władze w Madrycie, a od soboty władzę nad Katalonią sprawuje centralny rząd.

Zarzuty dla Katalończyków

Zarzuty rebelii, podżegania do buntu oraz defraudacji publicznych pieniędzy ma usłyszeć m.in. odwołany przez Madryt przywódca Katalonii Carles Puigdemont, który doprowadził do podpisania deklaracji niepodległości regionu.

- Oznacza to może nie sam koniec, ale przerwanie karier politycznych niektórych członków rządu i parlamentu na przynajmniej kilka dobrych lat jeżeli zostaną ostatecznie skazani. Sytuacja pozostaje zamrożona i będzie taka również w przyszłym roku - komentował w TOK FM Maciej Okraszewski współpracownik tygodnika ''Polityka''. 

Opór dalej trwa

Poniedziałek jest dla Katalończyków pierwszym roboczym dniem po wprowadzeniu 155. artykułu konstytucji i zawieszeniu autonomii. Od dzisiaj regionem kieruje wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria, a ministrowie stoją na czele odpowiadających im regionalnych departamentów.

- Tylko jeden z katalońskich ministrów postawił się. Postanowił otwarcie rzucić wyzwanie swojej dymisji i rzeczywiście stawił się rano w swoim biurze. Reszta nie pracuje. Zdają się uznawać ten fakt, że już ministrami nie są - mówiła w ''Połączeniu'' dziennikarka Aleksandra Lipczak.

Jak mówiła, wiele komentarzy wywołał także poranny wpis Carlesa Puigdemonta na Twitterze. Było to zdjęcie z siedziby katalońskiego rządu z podpisem "dzień dobry". Komentujący mają wątpliwości, czy zdjęcie zostało zrobione dziś rano.

"Hiszpania swoją reakcją przegrała Katalonię" - Grzegorz Sroczyński w TOK FM

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (24)
Hiszpańska prokuratura oskarża Katalonię o rebelię, podżeganie do buntu i defraudację pieniędzy
Zaloguj się
 • Arkadiusz Kalinski

  Oceniono 11 razy 3

  Ha ha ha !!! O defraudacje srodkow publicznych tez??? Ponad 800 czlonkow rzedzacej parti PP jest oskarzonych o korupcje!!! To jest najbardziej skorumpowany rzad w UE !!! Maja rozmach ....... PS. Przepraszam za brak polskich znakow...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 4 razy 2

  no bo chyba są w Belgii...?

 • Oceniono 14 razy 2

  Oskarżanie Katalonii o defraudację jest jak oskarżanie własnego sponsora o skąpstwo. Gdyby do madryckiej kasy przestały wpływać środka z katalońskich podatków, rząd w Madrycie upadłby w ciągu paru miesięcy.
  Poprzez prowokacje i poniżanie Katalończyków oraz osobistą wendettę przeciw premierowi Katalonii (zamiast podjęcia dyskusji o podziale kasy), prawdziwy bankrut polityczny M. Rajoy doprowadził do podziału, którego nikt nie zaleczy przez najbliższe dekady i to jego należy postawić przed trybunałem.

 • tom-pek

  Oceniono 3 razy 1

  gdzie jest komisja wenecka gdzie ci zdrajcy z brukseli......tylko na nasz kraj plują?

 • onduma

  Oceniono 10 razy 0

  Te same kraje co popieraja rzad w Madrycie wysylaja kase i bron rebeliantom w Syrii dazacym do rozbiorow tego kraju. I jakos nie patrza na konstytucję Syrii. Te wszysrtkie konstytucje i prawa sa uzywane tylko kiedy pasuje to silniejszemu.Izrael poradzil sobie "sprytnie". Nie ma konstytucji wiec moze robic wszystko. W razie czego moga zatwierdzic tam kazde posuniecie sad rabinacki, istniejacy w tym "postepowym" kraju.

 • waldemar591

  Oceniono 1 raz -1

  Jak to było? Jeśli dziś wtorek, to jesteśmy w Belgii ...
  Cwaniaczki przekręcili sporo kasy i doszli do wniosku że tylko secesja jest w stanie uratować im odwłoki.

 • quamtsa

  Oceniono 9 razy -1

  "- Tylko jeden z katalońskich ministrów postawił się. Postanowił otwarcie rzucić wyzwanie swojej dymisji i rzeczywiście stawił się rano w swoim biurze."
  cwaniaczki chciały, żeby inni nastawiali głowy w imieniu tej całej awantury, a oni by śmietankę spili. groteska, a nie niepodległość.

 • mapi7

  Oceniono 10 razy -2

  Biedna Katalonia!

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 12 razy -4

  I dobrze, przywodcow rebeliantow pod sad polowy i zobaczymy jacy twardzi sa ci "niezalezni katalonczycy"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX