Sejm uchwalił ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Jakie będą ograniczenia?

Sejm przyjął ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie 1 marca przyszłego roku. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek opozycji o odrzucenie ustawy w całości.

Za projektem ustawy o zakazie handlu w niedziele głosowało 254 posłów, 156 było przeciw, 23 wstrzymało się od głosu. Zakaz nie będzie obejmował m.in. stacji paliw, dworców kolejowych i portów, aptek, części kwiaciarni, sklepów internetowych. Nie będzie dotyczył też handlu upominkami i dewocjonaliami

Posłowie wnieśli poprawki, zgodnie z którymi w przyszłym roku w każdym miesiącu handlowe byłyby po dwie niedziele, a w 2019 - po jednej na miesiąc. Od 2020 będzie łącznie siedem niedziel handlowych w roku.

Na wspomniane siedem wyjątków składać się będą dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele przewidziane są grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Niedziela - "dzień Pański"

Projekt ustawy zakazu handlu w niedziele przedstawiła "Solidarność”. Początkowo zakładał sankcje za naruszenie przepisów ustawy - grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Pomysłodawcy projektu sami wspominali na swojej stronie internetowej, że "niedziela dla katolików to dzień Pański, poświęcony przede wszystkim Bogu, ale też sobie i bliźnim" i krytykowali katolickie uczelnie za to, że prowadzą w tym dniu zajęcia. Episkopat również opowiedział się za zakazem.

Spór o niedziele

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny wprowadziła prawie 20 poprawek autorstwa PiS do projektu dotyczącego wolnych niedziel. Zgodnie z nimi handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, co wywołało spór pomiędzy PiS a "Solidarnością".

"Nie zabijajcie polskiej przedsiębiorczości. Nie zamykajcie sklepów w niedziele"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
Sejm uchwalił ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Jakie będą ograniczenia?
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 2

  Handel, to mylne określenie ! ! ! !

  W marketach nie ma handlu ! ! !

  Tam jest jedynie SPRZEDAŻ ! ! !

  Handel, jest na targowiskach ! ! !

 • adamofsky

  Oceniono 4 razy 2

  To ta matka boska, którą wczoraj zaprosili do Sejmy ich tak natchnęła.

 • zelalem

  Oceniono 5 razy 1

  Przecież "dzień pański" to sobota!
  Nic się nie zmieniło, od kiedy pambuk zbudował wszechświat i siódmego dnia odpoczywał. Dlatego tylko ten dzień miał być dniem odpoczynku, czyli bez pracy.
  Niedziela jest pierwszym dniem tygodnia, i jest świętem zmartwychwstania, ale to nie ma związku z odpoczynkiem!

 • roled

  Oceniono 3 razy 1

  Niech PiS razem ze swoimi katolika i klerem wyp...dala do Watykanu. Tam ich miejsce.

 • Robert Rydwelski

  Oceniono 5 razy 1

  ta ustawa to przyznanie się kościoła, że brakuje mu autorytetu moralnego by jego wierni postępowali zgodnie z jego naukami i musi używać instytucji państwa opresyjnego by wymuszać pewne zachowania .... tak jak z morderstwami, kradzieżami, antykoncepcją no i świętowaniem dnia świętego ... a kiedy zakaz sprzedaży mięsa w piątek i więzienie za cudzołóstwo ?

 • andrzej1.61

  Oceniono 3 razy 1

  Sklepy z atrybutami okupacji i prania mózgu polaczkom zwane dla niepoznaki sklepy z dewocjonaliami i prasą okupacyjną zwaną katolicką mogą handlować. Solidarność AD 2017 sprzedajna panienka episkopatu.

 • kotkluska2016

  0

  Czy to jest zgodne z konstytucją? Jedni muszą pracować, a innych nie wolno zmuszać do pracy.

 • Emma Borowiec

  0

  PiS musi mieć wszystko pod kontrolą. Zobaczycie, że doprowadzi do tego, że będą społeczeństwu wydawać racje żywnościowe raz na tydzień za okazaniem zaświadczenia proboszcza, że było się na mszy św. Sklepy w ogóle nie będą potrzebne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX