Środowiska sędziowskie mają sposób, jak odegrać się na PiS. "Mam nadzieję, że nie będzie sabotażu"

Prawo i Sprawiedliwość nie zatrzymuje się w swoim marszu po pełną kontrolę nad władzą sądowniczą. Jednak środowiska sędziowskie zaczynają się buntować i chyba mają sposób, jak pokrzyżować rządowi szyki.

Jednym z gości Poranka TOK FM był dzisiaj poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk, który współtworzył z zmiany proponowane w ordynacji wyborczej.

Prowadzący Jan Wróbel zaczął rozmowę od pytania o tajemniczy wczorajszy tweet premier Beaty Szydło, w którym wielu upatruje pożegnania ze stanowiskiem prezesa rady ministrów.

Szymon Szynkowski vel Sęk uważa jednak, że za wczorajszym wpisem nic nie stoi.

 - Ta deklaracja to takie motto pani premier. Nie widzę w tym nic dziwnego.

 - Pan też tak wstaje rano i dzieli się swoją miłością do ojczyzny?  - dopytywał prowadzący.

 - Może nie rano, ale wieczorem różne refleksje mnie nachodzą - odpowiedział poseł PiS.

Likwidacja JOW-ów i rozwód z Kukiz 15

Szymon Szynkowski vel Sęk był współautorem zmian w ordynacji wyborczej. Jan Wróbel próbował się dowiedzieć, czemu te zmiany mają służyć.

 - Trzeba sobie przypomnieć kompromitację, która miała miejsce w trakcie wyborów samorządowych w 2014 roku. Na wyniki wyborów musieliśmy czekać prawie tydzień.  Zmiany, które zaproponowałem mają trojaki charakter. Po pierwsze proobywatelski, po drugie wzmacniają transparentność procesu wyborczego, po trzecie są strukturalne, likwidują np. JOW-y.

Jan Wróbel zauważył, że zamach na jednomandatowe okręgi wyborcze może oznaczać rozwód z Kukiz 15.

 - Ja wiem, że to sztandarowy postulat partii Pawła Kukiza, ale nie można się tak okopywać na swoich stanowiskach. Gdybyśmy np. w Poznaniu wprowadzili JOW-y, który nie jest łatwy wyborczo dl PiS-u, to skończyłoby się tak, że byłoby 7 posłów PO i trzech Nowoczesnej. A wyborcy PiS nie mieliby swojego reprezentanta. Inna sytuacja byłaby np. na Podkarpaciu - niekorzystna dla PO.

Sabotaż środowisk sędziowskich

W kontekście zmian w ordynacji wyborczej, Jan Wróbel zauważył, że środowiska sędziowskie mogą się PiS-owi odpłacić pięknym za nadobne.

Środowiska sędziowskie mają wskazać kandydatów do PKW. Nigdzie nie jest powiedziane, że ich przedstawiciele będą się z tym spieszyli. Mogą zwlekać, twierdzić, że nie mają kandydatów, a to z kolei zblokuje wybory.

- Ja wiem, że państwo będą mówili, że to wroga kasta was blokuje, ale nie zmienia to faktu, że niechętni wam wyborcy będą się naśmiewali, że nieudolne safanduły nie są w stanie nawet zorganizować wyborów - przestrzegał Wróbel.

Jednak Szymon Szynkowski vel Sęk jest pełen nadziei.

 - Nawet jeśli Wojciech Hermeliński (przewodniczący PKW przyp. red.) nie jest entuzjastą naszych rozwiązań. Mam nadzieję, że nie będzie chciał sabotować - uspokajał poseł PiS.

Całej rozmowy można wysłuchać tu:

Tak PiS chce zmienić reguły wyborów. Pięć najpoważniejszych obaw

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (90)
Środowiska sędziowskie mają sposób, jak odegrać się na PiS. "Mam nadzieję, że nie będzie sabotażu"
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 61 razy 47

  "Nawet jeśli Wojciech Hermeliński (przewodniczący PKW przyp. red.) nie jest entuzjastą naszych rozwiązań. Mam nadzieję, że nie będzie chciał sabotować - uspokajał poseł PiS."
  No proszę, nagle bandyci, którzy nie przestrzegają żadnych zasad, którzy nie wiedzą, co znaczy słowo "przyzwoitość", którzy łamią wszelkie demokratyczne reguły, którzy po chamsku przepychają kolanem swoje interesy - uważają, że ich przeciwników te wszystkie zwyczaje, przyzwoitości i reguły obowiązują! A jak nie, to zaraz bandyta zacznie kwiczeć, jak to inni nie przestrzegają prawa!

 • justas32

  Oceniono 47 razy 41

  Wzywam wszystkich prawników Polski o zbieranie haków i przygotowywanie opinii prawnych na temat wszelkich przypadków znanego im łamania prawa przez władzę. Po wyborach umożliwi to szybsze aresztowanie, oskarżenie, osądzenie i osadzenie tych oszołomów ... :-)

 • oloros11

  Oceniono 44 razy 36

  ida brunatne czasy - ustroj jak u Salazara i Franco - ale 6 milionom to nie przeszkadza - zwlaszcza ze sasiadowi zabiora mercedesa - no i zeby jeszcze mu zona na raka zachorowala -
  zaraz suwerenowi lepiej sie robi taki mamy klimat - sami chrzescijanie

 • justas32

  Oceniono 33 razy 25

  Sędziowie - stosujcie klauzulę sumienia. Rozstrzygajcie sprawy tak żeby ci z PIS zawsze przegrywali ...

 • SZCZERZO KŁY

  Oceniono 24 razy 20

  Chcieliśmy znisczyć sędziów. chcieliśmy zamienić ich na swoje miernoty. O jejciu, mam nadzieję że się nie odwdzięczą tym samym. - człowiek o mentalności przedszkolaka.

 • def11

  Oceniono 32 razy 18

  "Kiedy mówię „Polska", mam przed oczami pszeniczny kłos wyrosły na tej ziemi, znajome boćki, co przycupnęły na przyjaznej mazurskiej chacie, widzę bursztynowy świerzop tańczący wśród fal burzanów."

  Beata Szydło

 • telefonografia

  Oceniono 12 razy 12

  " Gdybyśmy np. w Poznaniu wprowadzili JOW-y, który nie jest łatwy wyborczo dl PiS-u, to skończyłoby się tak, że byłoby 7 posłów PO i trzech Nowoczesnej. A wyborcy PiS nie mieliby swojego reprezentanta."

  No tak, a to jest sytuacja nie do pomyślenia :D
  (Nie, żebym był wielkim zwolennikiem jow-ów, ale pisowska szczerość mnie rozbraja).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX