TOK FM dostało pismo od CBA z pytaniami o byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. "To kuriozalne"

Pierwotnie tematem audycji, w której gościł profesor Paweł Machcewicz, były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej miała być historia. Jednak bardziej aktualna okazała się teraźniejszość - pismo wysłane z CBA do Radia TOK FM.

Do Radia TOK FM zwróciło się CBA, które prowadzi postępowanie w związku z budową Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W swoim piśmie pyta o galę wręczenia Nagrody Radia TOK FM - jednym z nominowanych był prof. Machcewicz i jego współpracownicy. Pytania dotyczą m.in. w jakich godzinach była gala, czy Machcewicz się na niej pojawił i czy był nagradzany.

- Z jednej strony nie mogę się powstrzymać od uśmiechu. To pismo jest groteskowe, przypomina satyryczne opowiadania Mrożka o tajnych służbach PRL. To oczywiście nie jest komfortowa świadomość, że najpotężniejsza tajna służba w naszym kraju próbuje zrekonstruować każdą niemal każdą godzinę mojego życia. Na szczęście nie mam nic do ukrycia.Ogarnia mnie złość, że służby zajmują się czymś takim na koszt podatnika - komentuje gość TOK FM.

Jak mówi, nie wie nawet do końca co mu się zarzuca. - Rzekomo działałem na szkodę muzeum, ale nie została ona w żaden sposób skonkretyzowana. Teraz, sądząc po piśmie, które zobaczyłem tutaj w radiu - sprawa dotyczy fałszerstwa. Co miałbym sfałszować? Nie wiem i jest to dla mnie bardzo interesujące. Mam nadzieję, że sprawa przyjmie dynamiczny obrót i jak najszybciej się skończy. Zabiera nie tylko mój czas, ale też innych osób. Mój były zastępca dr Janusz Marszalec był przesłuchiwany w Gdańsku - dodał.

Widoczny trend

Prowadząca audycję Agnieszka Lichnerowicz zauważyła, że działania państwa mające na celu badanie różnych aspektów działalności twórców Muzeum II Wojny Światowej, "układają się w widoczny trend".

Czytaj też: Koniec nielubianego przez PiS muzeum. Dyr. Machcewicz apeluje do Glińskiego o zachowanie ekspozycji

- Najpierw usiłowano mnie zdyskredytować w związku z rzekomymi nieprawidłowościami w związku z samą budową - niezależnie od tego, że była kontrolowana przez NIK i uzyskała pozytywną ocenę. Jest też inne postępowanie bo podobno zbudowałem za duże o 400 metrów muzeum. Oczywiście nie zgadzam się z tym. To jest obrzucanie błotem, dyskredytowanie - ocenia Machcewicz.

Profesor dodaje też, że twórcy gdańskiego muzeum złożą pozew przeciw działaniom nowego dyrektora instytucji. Jak mówi, powodem jest "zdemolowanie" wystawy, którą stworzyli wybitni historycy i powinna być ona traktowana jako dobro wspólne.

Agnieszka Lichnerowicz zapytała też profesora, kogo sam by nominował do Nagrody Radia TOK FM. Przypomnijmy, że przyznawana jest osobom i instytucjom, które w danym roku w zmieniły polską rzeczywistość na lepsze. Naukowiec wskazał Adam Bodnara, Helsińską Fundacja Praw Człowieka i Amnesty International. - Są to organizacje i ludzie, którzy bronią ludzi poszkodowanych. To ważne, żeby doceniać ich w tych czasach - przekonywał.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (68)
TOK FM dostało pismo od CBA z pytaniami o byłego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. "To kuriozalne"
Zaloguj się
 • 20portal

  Oceniono 32 razy 30

  Będzie dekaczyzacja, tj. faktyczna dekomunizacja.
  Policja POLITYCZNA odpowie za to co robi obecnie.
  Tusku, byłeś głupi nie rozliczając tzw. IV RP.

 • sailor20170605

  Oceniono 27 razy 25

  PiSSi suweren przecież musi dostać igrzyska. Dlatego służby szukają ofiary do rozszarpania na arenie. Przerażające zaś jest to, że tylu obywateli tego kraju to akceptuje albo mają to w dudzie.

 • sailor20170605

  Oceniono 28 razy 24

  Zaczyna to być z jednej strony straszna, a z drugiej śmieszne. Jak widać zawsze aktualne jest powiedzenie, że historia lubi się powtarzać raz jako tragedia, raz jako farsa. Tylko nie wiadomo czy się śmiać czy płakać?

 • piotr_dzierzawski_g_plus

  Oceniono 30 razy 24

  w Niemczech w latach 30tych tez zaczynali od zastraszania.

 • zd46

  Oceniono 20 razy 20

  Panie profesorze, wykonal pan tak cudowna prace dla Polski i Polakow, cywili, doceniajac ich dramat w II wojnie swiatowej. Niestety Glinski zachowal sie jak "pijany slon w skladzie porcelany" niszczac ludzka pamiec, ludzkie wspomnienia i ludzkie dramaty o ktorych tak pieknie Pan opowiedzial w Muzeum. Ta wladza chce zamienic HISTORIE PRAWDZIWA na jakis bzdet o nazwie: „prawda historyczna”. No coz, ta wladza "chora wladza" chce wydrzec z korzeniami wszystko to co dobrego zrobiono w Polsce od 1989 roku ze szczegolnym okresem rzadow D.Tuska i jego dokonan. Najazd na Polske "wandali" w 2015 roku z niebywala pomoca kosciola w Polsce, zamienia kraj w zgliszcza i ruiny nie darujac nawet drzewom w Puszczy Bialowieskiej. Smutne, ze nastepne pokolenia beda rozliczaly te "zdradzieckie mordy i piskanalie", beda sie tym babraly a nie beda rozwijaly kraju, naszej Ojczyzny. Wtedy będziemy musieli zbudowac nowe muzeum: „Muzeum Martyrologi Polski i Polakow za rzadow Prawa i Sprawiedliwosci” lub „Muzeum katow Polski”.

 • antykaczysta40

  Oceniono 19 razy 17

  Żałość. Chcą komuś coś dolepić na siłę, tylko ewidentnie nie ma pomysłu jak to zrobić.

 • waldus059

  Oceniono 19 razy 17

  Nie ulega wątpliwości, że autorem tych pytań jest dr IPN partyjny pisowski kacyk Nawrocki.Chce zapewne udowodnić, że dyrektor Machcewicz pojechał do Warszawy w godzinach pracy muzeum co według niego wyrządziło tej placówce olbrzymie straty.Ciekawe który z pracowników dał sie kupić na bycie pisowskim agentem w tej placówce.

 • kris0104

  Oceniono 18 razy 16

  wiadomo-CBA lize dupe roznym kaminskim, zerom itp pisdziajcom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX