Rekonstrukcja rządu: z których ministrów cieszy się opozycja, a komu nie daje szans?

Znamy już nowy skład rządu. Zmian jest wiele, a ich znaczenie szeroko komentowane. Oto, jak rekonstrukcję oceniają politycy opozycji.

Nowi ludzie na nowy czas i nowe wyzwania - tak zmiany w rządzie podsumowała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, Beata Mazurek. Przyznała także, że decyzji dotyczącej Antoniego Macierewicza nie podejmował wyłącznie Mateusz Morawiecki. - Wpływ na też zmianę miał pan prezydent - mówiła.

baner gr fbbaner gr fb 

Na razie rzeczniczka PiS wykluczyła plotki, by Antoni Macierewicz miał zostać marszałkiem Sejmu. Nie wskazała również, kto - na stanowisku wicemarszałka - zastąpi powołanego do MSWiA, Joachima Brudzińskiego.

Dotychczasowy minister spraw wewnętrznych, Mariusz Błaszczak zastąpi Antoniego Macierewicza - dotychczasowego szefa MON. Zdaniem wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej i byłego ministra obrony, Tomasza Siemoniaka, minister Błaszczak zastanie fatalną sytuację w resorcie.

Czytaj też: Rosati tłumaczy, dlaczego dostaniemy mniej pieniędzy z UE, a wizyta Morawieckiego niczego nie zmieni

- Ławka kadrowa PiS jest bardzo krótka, prezes Kaczyński nie miał wielkiego pola manewru. Oceniam ten ruch jako dość naturalny. Minister innego resortu siłowego przechodzi do MON. Zastanie resort w fatalnym stanie, będzie w nim trudno odnieść sukces przez dwa lata - ocenia.

Odejścia z rządu najbardziej kontrowersyjnych ministrów ucieszyły szefową Nowoczesnej, Katarzynę Lubnauer.

- Dobrze, że premier Morawiecki odpowiedział na nasz apel, ponieważ mówiliśmy, że nie wyobrażamy sobie współpracy z ministrami Macierewiczem, Waszczykowskim i Radziwiłłem - mówiła.

Swoje stanowisko stracił - krytykowany przez opozycję - Witold Waszczykowski. Nowym szefem dyplomacji będzie dotychczasowy podsekretarz w MSZ, prof. Jacek Czaputowicz. Tę nominację komentuje dla Tok FM były wiceszef resortu, Rafał Trzaskowski z PO.

- Mogę o nim powiedzieć tylko dobre rzeczy, jako o specjaliście. To jest dobry ekspert od spraw zagranicznych, ale nie ma zaplecza politycznego. Może będzie mniej obrażania się i więcej profesjonalizmu. Ale jeżeli polityka się nie zmieni, nie zmieni się też pozycja Polski w UE - ocenia.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Rekonstrukcja rządu PiS - z jakich zmian cieszy się opozycja?
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 8 razy 6

  jeśli jojo jest teraz szefem kulsonów
  to trynkiewicz mógłby być rzecznikiem praw dziecka

 • andy18m

  Oceniono 3 razy 3

  Nie ma nic za darmo!
  Spora paczka z naszą kasą trafi do Torunia.

 • Andrzej Bu

  Oceniono 7 razy 3

  A ja myslalem ze do resortu finansow powolaja Rydzyka. on umi liczyć kase.Te ponad 60 milionow co mu dali to malo..zeby tylko Rydzyk sie nie zdenerwowal i poparcie nie. spadlo Pisowi. i brawo dla Pana Źiobro za ukrycie w rejestrze Ksiedzy.Widze ze to jest Polskie mudlenie oczu .z ta sprawiedliwośćią.

 • ekomorda

  Oceniono 4 razy 2

  Zmiany? Twarzą rządu jest p. Suski, wybitny specjalista od wszystkiego. Do tego ławka malutka to i teraz Błaszczak będzie tępić multi-kulti w wojsku a nauczyciel Kowalczyk znowu wypłynął na stanowisko ministra. I stanowisk w tym rządzie coraz więcej a podobno bizancjum już się skończyło...

 • terazjakinick

  Oceniono 6 razy 2

  Wypowiedź Katarzyny Lubnauer - megalomania level hard :)

  A same zmiany na stanowiskach to kosmetyka.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 6 razy 2

  Skręt w lewo tego rządu zaskoczył nie tylko elektorat PiS, ale także elektorat liberalny choć po posadzeniu doświadczonego bankiera i milionera na fotelu premiera można się było tego spodziewać.

 • sympatyklewicy

  Oceniono 5 razy 1

  Katarzyna Lubnauer.- Dobrze, że premier Morawiecki odpowiedział na nasz apel
  *****************************
  Oto okazuje się że to Katarzyna Lubnauer naprawdę rzundzi w Polsce ...

 • Oceniono 2 razy 0

  Brudziński to świetny materiał na ministra spraw wewnętrznych. Nikt lepiej od niego z autopsji nie wie jak się kradnie trampki koledze.

 • kreciarobota59

  Oceniono 2 razy 0

  Jak ta zmiana ma być dobra dla Polski jak się cieszą wrogowie wewnątrz Polski i na zewnątrz.Polska została sprzedana znów,poprzedni rzad był tak na 50% dla Polskich interesów,dziś będzie tylko 10%WYGRAŁA AGENTURA ZDRAJCY. Kaczyński uległ naciskom Agentury zagranicznej wewnętrznej ,WSI.Prezydent Duda broni obcych Interesów .Jeszcze rządy Pani Szydło cos robiły dla Polaków,Morawiecki dla Obcej Finansjery.Koniec DOBREJ ZMIANY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX