Na wiosnę mają być gotowe lokale pod program Mieszkanie Plus. Wiemy, jak będą przyznawane

Ponad 70 miast w Polsce wyraziło chęć przystąpienia do rządowego programu Mieszkanie Plus. Pierwsze były Jarocin i Biała Podlaska, gdzie mieszkania mają być gotowe do użytku na wiosnę.

Jarocin opublikował już listy najemców, natomiast Biała Podlaska ma to zrobić do końca lutego. Nie będzie to proste, bo na niespełna 200 mieszkań, które są przygotowywane - jest prawie 1400 chętnych. To m.in. Polacy z zagranicy (Niemcy, Anglia, Irlandia), którzy wysłali swoje zgłoszenie przez internet pisząc, że chcieliby wrócić do kraju.

Mieszkanie będzie można po latach mieć na własność

Mieszkanie Plus to rządowy program budowy mieszkań na wynajem – najem ma być tańszy niż normalnie na rynku. Płacąc specjalny dodatek do czynszu po kilkudziesięciu latach będzie można stać się właścicielem mieszkania. Program ruszył w ubiegłym roku. Pierwsze łopaty wbite zostały w Białej Podlaskiej i Jarocinie. W tym czasie rząd zaczął szukać gruntów pod budowę mieszkań na wynajem m.in. w spółkach skarbu państwa, a także u wojewodów i w samorządach. Z informacji na stronie mieszkanieplus.com wynika, że już ponad 70 samorządów chce przystąpić do programu.

Mieszkanie plus.Mieszkanie plus. Grafika ze strony mieszkanieplus.


O mieszkanie w ramach programu może się ubiegać osoba lub rodzina, która nie ma tytułu prawnego do innego lokalu i posiada udokumentowane/ stałe dochody, z których będzie mogła opłacać czynsz.

Kto w Białej Podlaskiej dostanie klucze? Zdecyduje komputer

Jednym z pierwszych samorządów, który przystąpił do programu była Biała Podlaska na Lubelszczyźnie. Termin przyjmowania zgłoszeń od osób chętnych otrzymaniem mieszkania minął z końcem grudnia. Na niespełna 200 mieszkań, które są już prawie gotowe (trwają prace wykończeniowe w środku) zgłosiło się prawie 1400 rodzin. O tym, kto ostatecznie dostanie klucze do swojego M – jak przekonuje prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej, Bernadeta Puczka - zdecyduje komputer.

Opracowano specjalny algorytm, według którego system wybierze przyszłych najemców. W pierwszej kolejności będą to młode małżeństwa z dziećmi czy osoby niepełnosprawne, w szczególności z terenu Białej Podlaskiej. - Zależy nam na tym, by Biała Podlaska się rozwijała, żeby miasto żyło i do tego są nam potrzebni młodzi ludzie – mówi nam Puczka.

Jak dodaje, przygotowanie specjalnego systemu komputerowego doboru było konieczne, by o przydziale mieszkań nie decydowała żadna komisja i by nie było zarzutów o stronniczość czy pretensji, że Kowalski mieszkanie dostał, a Nowak - już nie. Listy z nazwiskami szczęśliwców mają być gotowe do końca lutego.

Na razie trwa weryfikacja danych i informacji o dochodach poszczególnych rodzin

Zgłoszenia, które do końca roku były dokonywane przez internet, są w tej chwili weryfikowane. – Zbieramy wnioski papierowe, czyli to, co każdy zamieszczał w aplikacji internetowej, musi teraz potwierdzić oświadczeniem z podpisem. I w przypadku tych osób, które złożą do nas papierowe dokumenty, nastąpi sprawdzenie ich zdolności kredytowej – chodzi o to, czy będzie je stać na opłacanie czynszu – mówi prezes B. Puczka.  

Prezes ZGL przyznaje, że liczba zgłoszeń, które wpłynęły, była dla urzędników dużym zaskoczeniem. – Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania - dużego, ale nie aż tak ogromnego – mówi pani prezes. Zaskoczeniem były też zgłoszenia od osób, które dziś mieszkają za granicą. Zadeklarowały, że chcą wrócić i zamieszkać w Białej Podlaskiej - niewielkim mieście na wschodzie Polski, tuż przy przejściu granicznym z Białorusią (niedaleko Białej Podlaskiej jest Terespol). Czynsz z kredytem w lokalach Mieszkania Plus  ma wynosić około tysiąca złotych, a mieszkanie po 20 latach będzie mogło stać się własnością danej rodziny.

W Jarocinie wybrano już natomiast pierwszych najemców Mieszkania Plus. To ok. 250 osób - głównie rodziny z dziećmi do 15 lat.  By mieć szanse na klucze, trzeba było spełnić także minimum dochodowe (3000 zł na rodzinę w przypadku mieszkania o powierzchni 55 metrów kwadratowych oraz 2000 zł dla przy lokalu wielkości 35 metrów kwadratowych). Co ważne, w przypadku Jarocina zakwalifikowały się również osoby spoza tej gminy.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (38)
Mieszkanie Plus, tak będą przyznawane lokale
Zaloguj się
 • musa-kusa

  Oceniono 14 razy 12

  "Polacy z zagranicy, którzy wysłali swoje zgłoszenie przez internet pisząc, że chcieliby wrócić do kraju."
  Jasne :) Może wrócą do kraju za 20 lat, kiedy mieszkanie przejdzie na ich własność. Do tego czasu wynajmą Ukraińcom. Za półtora tysiaka :)

 • gebe14

  Oceniono 17 razy 11

  wiadomo kto .. nieroby .
  normalny człowiek pracuje , reszta sie op i dostaje kase.

 • kuba.goldberg

  Oceniono 15 razy 11

  Będzie tak:

  Walasek: Panie prezesie, chciałbym najmocniej zaprotestować, że znów nie dostałem mieszkania! Nie dość na tym, nie ma mnie nawet na liście, chociaż mi obiecano. Moje nazwisko Walasek. W sprawie Walaska interweniował już dyrektor Dąbek, prezes Bednarski i towarzysz Zaręba. No i co ja im mam odpowiedzieć?
  Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej No cóż, musi pan zrozumieć, że mieliśmy ciężką zimę. Wiele bloków spadło z planu, a tą szczupłą pulę rozdzieliliśmy między najbardziej potrzebujących.
  Walasek Ale mój przypadek jest wyjątkowy.
  Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Hm, hm. Proszę pana, widzi pan tę szafę? Otóż w tej szafie mam same wyjątkowe przypadki, wszystkie zaznaczone czerwonym tuszem. Niewątpliwie pańska teczka też się tu znajduje. Ale zapewniam pana, że w stosownym czasie ja sam osobiście... y... zresztą widzę, ze pan jest inteligentnym człowiekiem. Porozmawiajmy szczerze. Otóż proszę pana, widzi pan, ja tu siedzę wcale nie po to, ażeby rozdzielać mieszkania.
  Walasek Jak to?
  Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej wyprowadzając delikatnie Walaska za drzwi - Tak. Ja tu siedzę po to, ażeby tłumaczyć dlaczego na przykład pan albo ktoś inny mieszkania nie otrzymał. Proszę mi wierzyć, że to ogromnie wyczerpująca funkcja. Jestem już bardzo zmęczony. No, dziękuję panu i do widzenia.

 • ercu

  Oceniono 12 razy 6

  Jak będą przyznawane? Z list proboszczów miejscowych parafii, jakżeby inaczej?

 • jakub13579

  Oceniono 6 razy 4

  Mam zaświadczenie od proboszcza. Czy mogę liczyć na przyspieszenie i bliższe miejsce w kolejce?

 • tumaxer

  Oceniono 6 razy 4

  Komputer będzie sprawdzał jak blisko ktoś jest powiązany z partią i na tej podstawie decydował. Ciekawe czy znajomości z posłami będą tez musieli ci posłowie potwierdzić podpisem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX