W Islandii równość płac dla kobiet i mężczyzn wymusi prawo. Ludzie są "za", ale mają zastrzeżenia

Islandia stała się tym samym pierwszym krajem na świecie, w którym prawo wymaga od firm, by tak samo płaciły pracownikom obojga płci. Islandczycy przyklaskują idei, ale wskazują też na problemy.

Firmy, które płacą kobietom za tę samą pracę mniej niż mężczyznom, będą musiały płacić grzywny. Nowe islandzkie prawo budzi burzliwe dyskusje. Dr Anna Urbaniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ocenia je jednak jako krok w dobrą stronę.

W Magazynie Tok FM tłumaczyła, że Islandia jest w czołówce krajów, które radzą sobie z domykaniem gender gap w sferze politycznej, gospodarczej itp, ale w kwestii równości płac brakowało narzędzi do realizowania przepisów. Dlatego wprowadzono prawny obowiązek dla firm zatrudniających ponad 25 osób przejścia procedury weryfikacyjnej. Ma ona wykazać, że pracodawca stosuje standard równości płac.

Czytaj też: Dietl: To mit, że giełda jest jak kasyno. Ale żeby nie stracić, potrzebne są wiedza i intuicja

- Sprawdza się cały sposób zarządzania strukturą wynagrodzeń w firmie. Ocenia się wartość stanowisk w firmie, określa, czy pracownicy wykonujący taką samą pracę, mają taką samą zapłatę. Pracodawcy będą musieli przygotować szereg dokumentów udowadniających, że stosują równe zasady w stosunku do kobiet i mężczyzn jeżeli chodzi o politykę zatrudniania, obsadzanie poszczególnych stanowisk, i równości wynagrodzeń za taką samą pracę. Kolejny krok to opisanie strategii wdrażania ewentualnych zmian - opisuje Urbaniak.

Certyfikat będzie ważny trzy lata. Po upływie tego czasu trzeba się będzie o niego starać od nowa.

- Czy to oznacza wprowadzenie w firmach parytetu? - pytał prowadzący audycję Maciej Zakrocki.

-Raczej zmuszanie do dobrych praktyk.Chodzi o to, żeby wszystkich ludzi traktować tak samo. W firmie, która przejdzie weryfikację pozytywnie, pracownik będzie miał prawo wierzyć w to, że każda praca ma obiektywne kryteria oceny - tłumaczyła dr Anna Urbaniak.

Jak mówi, większość Islandczyków popiera ideę niwelowania nierówności w płacach między kobietami i mężczyznami. Pojawiają się jednak słowa krytyki pod adresem biurokratycznej pracy, jaką będą musieli dodatkowo wykonywać pracodawcy.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (95)
W Islandii równość płac dla kobiet i mężczyzn wymusi prawo. Ludzie są "za", ale mają zastrzeżenia
Zaloguj się
 • agap.e

  Oceniono 14 razy 8

  Skoro kobiety zarabiają mniej na tym samym stanowisku to dlaczego pracodawcy nie zatrudnią tylko kobiet?

 • Jerzy K.

  Oceniono 12 razy 4

  Jak najbardziej. Tylko czy wyrównali też np. limity pracy wysiłkowej? Czy zniesiono feminizację zawodów tj. nauczyciel przedszkolny, pielęgniarz\ka itp.? Kobitki minusujcie proszę, ale prawdy nie da się ukryć. Natomiast naganne jest rzeczywiście ocenianie pracowników np. biurowych względem płci. No chyba, że Pani Stasia obsługuje wyłącznie czajnik i niszczarkę :)

 • twzelnik

  Oceniono 5 razy 3

  Czy wszystkie kasjerki muszą zarabiać tyle samo?
  U mnie w pracy pensję się NEGOCJUJE.

  Jeden wytarguje więcej, inny mniej. Nawet jeśli robią dokładnie to samo.

 • kl001

  Oceniono 3 razy 3

  Głupi pomysł. Wiele kobiet zarabia więcej niż przeciętny facet. Np. HGW.

 • gab48

  Oceniono 7 razy 3

  To teraz kazda bizneswomen i kazdy biznesmen sto razy sie zastanowia zanim stworza 25-ty etat.

 • cwisla

  Oceniono 6 razy 2

  Mężczyźni powinni zarabiać lepiej w każdym kraju w którym występuje dyskryminacja mężczyzn w sądach rodzinnych i to oni płaca alimenty. Dopóki odsetek kobiet i mężczyzn pod tym względem nie będzie wynosił 50%/50 % ( w Polsce odsetek ten wynosi 4%/96% - równouprawnienie qwa mac) to mężczyźni powinni być uprzywilejowani bo później ich nikt nie pyta czy mają pieniądze czy nie tylko każą płacić i g kogo obchodzi jak to zrobią. Reasumując jak równośc to równość we wszystkich obszarach a nie tylko tam gdzie pasuje i wybiórczo.. Czy policjant 190 cm i 100 kg mięśni obeznany ze sztukami walki na patrolu ma taką samą stawkę jak urocza policjantka 165 cm wzrostu 55 kg wagi . Kogo pani feministka wolałaby wezwać na pomoc , kto bierze na siebie cały ciężar zadania ? Skoro równa płaca to i równe obowiązki dlaczego w taki razie miesza się patrole i wypuszcza 2 policjantów ale już nie 2 policjantki? Policjantki szybko się przesuwa do czystej roboty a brudna odwalają faceci i to jest ta nowoczesna sprawiedliwość ? fałsz i ideologiczny ,lewacki bełkot

 • cometto-pl

  Oceniono 4 razy 2

  "Sprawdza się cały sposób zarządzania strukturą wynagrodzeń w firmie. Ocenia się wartość stanowisk w firmie, określa, czy pracownicy wykonujący taką samą pracę, mają taką samą zapłatę. Pracodawcy będą musieli przygotować szereg dokumentów udowadniających, że stosują równe zasady w stosunku do kobiet i mężczyzn jeżeli chodzi o politykę zatrudniania, obsadzanie poszczególnych stanowisk, i równości wynagrodzeń za taką samą pracę. Kolejny krok to opisanie strategii wdrażania ewentualnych zmian - opisuje Urbaniak."

  I ta idiotka uważa taki biurokratyczny nowotwór za "krok w dobrym kierunku"!

 • krypthos

  Oceniono 10 razy 2

  Jestem za. Jako prezydent Koziej Wólki, z pensja 5 tyś. za miesiąc, żądam zrównania płacy z prezydentką (:)) Warszawy HGW. Bój to jest nasz ostatni, krwawy skończy się trud ...

 • ds215

  Oceniono 4 razy 2

  Bardzo dobra jest Polska metoda. Wszyskim płacić gó...ane pieniąze i wszyscy będą równie biedni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX