Poseł Jakubiak o neonazistach: Mamy do czynienia z wariatami

- To absolutnie psychiatryczne przypadki - tak poseł Marek Jakubiak z Kukiz'15 ocenił polskich patriotów zapatrzonych w Adolfa Hitlera. Polityk był gościem Jacka Żakowskiego w Poranku Radia TOK FM.

Dziennikarz zapytał posła, co pomyślał sobie widząc mężczyzn uważających się za polskich patriotów, którzy podziwiają Adolfa Hitlera. - Nie mam pojęcia w co wierzą ci ludzie - przyznał poseł Jakubiak, którego zdaniem istnieje zasadnicza różnica między nimi, a popieranym przez niego nacjonalizmem spod znaku narodowej demokracji. - To ruch edukacyjny krzewiący idee Dmowskiego - mówił poseł Kukiz'15.

Według niego porównywanie tych ruchów jest nieuprawnione. W przypadku mężczyzn pokazanych w reportażu Superwizjera TVN "mamy do czynienia z wariatami, którzy się po lesie przebierają za esesmanów i świętują urodziny Hitlera". - Dla mnie jako Polaka jest to co najmniej obraźliwe - stwierdził polityk. 

Wysyłanie do psychiatry

Według Marka Jakubiaka fakty przedstawione w materiale to "szaleństwo albo prowokacja". Jacek Żakowski zauważył wówczas, że musieli przebyć jakąś drogę do neonazizmu. - Nie jestem w stanie sobie wyobrazić jaka ścieżka mogła doprowadzić patriotę polskiego do świętowania urodzin Adolfa Hitlera" - powiedział poseł Kukiz'15.

W trakcie audycji wielokrotnie powtarzał, że rzeczonymi patriotami powinien się zająć psychiatra, zaproponował nawet by był to senator Klich, który jest lekarzem specjalizującym się właśnie w tej dziedzinie.

"Biała siła" i faszyści na Marszu Niepodległości

Jacek Żakowski przypomniał, że faszyzm, rasizm i neonazizm w tzw. środowiskach patriotycznych występuje od dawna. Jako przykłady podał rozpowszechnianie przez kibiców książki "Jak pokochałem Adolfa Hitlera", oraz antysemickie wystąpienia byłego już księdza rzymskokatolickiego, Jacka Międlara, a także spalenie kukły Żyda na wrocławskim rynku. Żakowski przytoczył także treść jednego z rasistowskich transparentów - "White power" (ang. biała siła), który był niesiony 11 listopada przez nacjonalistów w Warszawie podczas Marszu Niepodległości.

- Tysiące ludzi tego nie widziało, w tym i ja. Ja widziałem kombatantów i ludzi na wózkach - tłumaczył poseł Marek Jakubiak. Żakowski zwrócił mu uwagę na to, że organizatorzy wiedzieli o rasistowskich i nazistowskich hasłach. - Ten marsz nie jest niczym złym, jest tylko kwestia kilku transparentów - przekonywał polityk Kukiz'15, którego zdaniem nie należy delegalizować marszu nacjonalistów za propagowanie rasistowskich treści.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (50)
Poseł Jakubiak o neonazistach: Mamy do czynienia z wariatami
Zaloguj się
 • ksks3

  Oceniono 11 razy 9

  Tak . mamy do czynienia z wariatami ale i głupkami którzy nie potrafią dostrzec kto jest tym wariatem. Prawda panie Jakubiak ? Tam gdzie wszystko ma być narodowe a nic obywatelskie , na milę śmierdzi faszyzmem. .Gdyby tak tępi jak dzisiejsi narodowcy i ich promotorzy, byli nasi dziadowie nie było by naszych Tatarów bodajże najbardziej patriotycznej części naszego społeczeństwa.

 • krynolinka

  Oceniono 10 razy 8

  I dalej na bezczela udawanie, że to niby wariaci. Ktoś nad tym panuje, organizuje. Jak sobie przypomnę jaką czynność proponował pan poseł Michalczewskiemu..

 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 12 razy 8

  Ok, ja się zgodzę, że ekipa od swasto-ciasta to wodewilowi imbecyle. Ale patryjoci spod znaku narodowej demokracji też się lubują w nazi-symbolach - krzyżach celtyckich, mają dosć zbliżone poglądy na kwestie narodowo-rasowe (p. Walusia wyciągać z ancla chce nie tylko gość przebrany za esesmana), a co więcej, nie kryją się ze swoimi pomysłami po lasach, tylko wyłażą publicznie...

 • glit64

  Oceniono 7 razy 7

  Typowo polskie. najpierw "żarliwa, patriotyczna młodzież" a potem wielka zdziwka że "faszyści". Ktoś tu umysłowo niedomaga.

 • zdzislaw57

  Oceniono 9 razy 7

  Myślę, że środowiska zbliżone do Kukiza, ale również PiSu, dopadł syndrom Franza von Pappena. Oni dopiero teraz zaczynają zdawać sobie sprawę jakiego upiora obudzili. Te nerwowe reakcje Jakiego, czy Brudzińskiego są tym razem chyba szczere. Wyciągnęli z piwnic i ciemnych zaułków jakieś bandy degeneratów czy półdebili, będąc święcie przekonani, że będą w stanie ich kontrolować i wykorzystać do swoich celów. Teraz nagle okazuje się, że oni mają własne cele i nie wszyscy są tacy głupi jak się Kaczyńskiemu czy Kukizowi wydawało. No i teraz jest problem, z jednej strony trzeba by z nimi zrobić porządek, z drugiej strach przed utratą części elektoratu, który może pójść np. do Macierewicza. Na dodatek do przeprowadzenia jakiejś nocy długich noży trzeba mieć coś w rodzaju karnego, zdeterminowanego i dobrze wyszkolonego SS, a o to chyba ukochany przywódca nie zadbał.

 • berig123

  Oceniono 9 razy 7

  Jasne, zrobić z nich wariatów i można im naskoczyć. Panie Jakubiak, a idźże Pan hen........!

 • kazimierz111

  Oceniono 15 razy 7

  Kukiz i Jakubiak winni są temu, że to towarzystwo wprowadzili do Sejmu. Więc panie Jakubiak siedź pan cicho.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX