Biedroń: Skąd się biorą naziole? Niech politycy obejrzą sobie relację z Davos

Zamiast utyskiwać na chłopców świętujących urodziny Adolfa Hitlera, należy zastanowić się nad rozwiązaniami systemowymi - prezydent Słupska Robert Biedroń na antenie TOK FM wskazał nierówności społeczne jako źródło rodzenia się ekstremizmów.

 - Zadaje pani bardzo trudne pytania jak na ósmą rano - śmiał się Robert Biedroń. Dorota Warakomska chciała się dowiedzieć, kiedy Biedroń wróci do wielkiej polityki.

Prezydent Słupska zaznaczył, że będzie startował w wyborach samorządowych, ale wróci do polityki krajowej wtedy gdy uzna, że nadszedł odpowiedni moment.

Powrót do wielkiej polityki

- Umacnia się PiS, a opozycja bardzo traci. Nowoczesna i PO straciły połowę swojego elektoratu. Lewica jest poza parlamentem. Nie jestem ślepy i głuchy i czuję odpowiedzialność.

Biedroń zaznaczył, że nie wierzy w powodzenie wielkiej koalicji środowisk opozycyjnych. Irytował się też kalkulowaniem zysków i strat politycznych związanych z obywatelskim projektem Ratujmy Kobiety, wprowadzającym rzetelną edukacją seksualną, dostępną antykoncepcję i legalizującą zabieg przerwania niechcianej ciąży do 12 tyg.

- Najważniejsze jest to, że stracą Polki. Nie interesuje mnie w tym kontekście czy na tym projekcie straci PiS, bo znów stracą kobiety. Nie chciałbym, żeby jakakolwiek siła polityczna wzmacniała się kosztem kobiet.

Skąd się biorą naziści

Biedroń jest zdumiony, że nagle po reportażu "Superwizjera" władza zauważyła problem neonazistów.

- Od kilkunastu lat stowarzyszenie Nigdy Więcej wydaje brunatną księgę i ona jest grubsza niż książka telefoniczna. Tam są zgromadzone przestępstwa na tle nienawiści rasowej, homofobiczne itp. I nagle politycy się budzą, że coś jest tu nie tak. W 2013 minister Sienkiewicz mówił, że idą po kiboli, Tusk zapowiadał, ze rozprawi się z tym problemem - tłumaczył Biedroń. Jego zdaniem nienawiść trzeba zwalczać systemowo.

Czytaj też: Czy da się zdelegalizować "Dumę i Nowoczesność"? Nie będzie łatwo - zapowiada ekspert

- Politycy powinni sobie w Sejmie włączyć transmisję z Davos. Tegoroczny szczyt jest bowiem poświęcony nierównościom. Politycy powinni też wziąć do ręki raport Oxfam, który mówi o tym, że 80 proc. bogactwa jest w rękach 1 proc. ludzkości. I stąd się bierze nienawiść. Nazizm bierze się z nierówności. Jeśli taki młody chłopak mieszka w jednym pokoju z ojcem, matką, babcią w mieszkaniu komunalnym, jeśli cegłówki lecą mu na łeb, nie ma perspektyw na dobrze płatną pracę, to siłą rzeczy będzie łatwym celem dla skrajności - podsumował prezydent Słupska.

Prezydent Biedroń zaznaczał, że nie jest to w najmniejszym stopniu usprawiedliwianie neonazistowskich praktyk.

- Oni oglądają mnie czy panią w naszych ładnych pomieszczeniach, a potem wracają do swojego obsyfionego mieszkania, bez perspektyw na przyszłość. Politykom łatwiej jest zatrzymać dwóch trzech nazioli niż znaleźć źródło problemu. Potrzebni są politycy, którzy będą mieli odwagę powiedzieć, owszem, trzeba zamykać nazioli, ale trzeba wprowadzać rozwiązania systemowe. W jakich krajach takich problemów jest najmniej? W takich, w których jest społeczeństwo wrażliwe na nierówności.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (167)
Biedroń o źródłach neonazizmu
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 62 razy 48

  Biedroń na tle naszych zaściankowych polityków lśni jak gwiazda na niebie.
  Gość ma stałe poglądy, których nie zmienia jak rękawiczki i są one naprawdę rozsądne. W naszym kraju polityką zajmują się głównie miernoty bo ci co mają trochę oleju w głowie wolą zająć się czymś bardziej pożytecznym. Tacy jak Biedroń są nam potrzebni w polityce, niestety znajdowanie podobnych w Polsce graniczy z cudem.
  Liczę, że Biedroń jeszcze znacząco zaistnieje na większym polu niż Słupsk choć może już nie mieć chęci walki z wiatrakami co mogę zrozumieć..

 • krynolinka

  Oceniono 59 razy 47

  Człowiek ze swastyką wytatuowaną na karczychu na Słowacji idzie do paki na trzy miesiące. Leśne naziole w Polsce pod rządami PiS wracają do domu po złożeniu "wyjaśnień".

 • kemor234

  Oceniono 25 razy 19

  Cały ten nazizm czy też hitleryzm to jest ponura epopeja zemsty pokurczów, lumpów, ludzi nienawidzących świata za wszystko, co w nim jest dobrego, za wszystko, co ich przerasta.

 • hana.barbara

  Oceniono 22 razy 16

  Wielu zwolenników lub członków Dumy i Nowoczesności to ludzie zamożni, mający własne biznesy i finansowo wspierających tego typu ugrupowania. Nierówności nie przyciągają ich do nazistowskiej ideologii, tylko uwielbienie dla siły i przemocy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX