Artyści chcą zrobić wystawę antynazistowską. Muzeum Narodowe w Krakowie milczy

Artyści, ludzie literatury i nauki chcą zorganizowania w Muzeum Narodowym w Krakowie międzynarodowej antynacjonalistycznej wystawy. Pod taką petycją do władz Muzeum podpisało się już ponad 200 osób.

- To znak sprzeciwu wobec narastających w naszym kraju nastrojów nacjonalistycznych, faszystowskich, a nawet nazistowskich - tłumaczy TOK FM jeden z autorów listu, historyk sztuki Paweł Brożyński. - Chcieliśmy, aby to był mocny głos, który przemówi do społeczeństwa i pokaże skutki przemocy i ksenofobii - dodał.

Chodzi o przekazanie tego właśnie za pomocą sztuki. Wystawa ma edukować polskie społeczeństwo.

Czytaj też: Organizacje neonazistowskie to grupy terrorystyczne, a nie "idioci w krzakach" - ostrzega ekspert

- Chcemy zaprezentować nawet mniej znane dzieła Andrzeja Wróblewskiego, Władysława Strzemińskiego, Jonasza Sterna, który stworzył cykl grafik o wydarzeniach w getcie łódzkim - zapowiadał Brożyński.

Dzieła te znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Sygnatariusze chcą powierzyć wystawę międzynarodowemu zespołowi kuratorskiemu. Na razie dyrekcja Muzeum Narodowego w Krakowie nie ustosunkowała się do tego pomysłu.

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Wystawa antynazistowska w muzeum w Krakowie
Zaloguj się
 • juriyy.c

  Oceniono 10 razy 4

  Na razie dyrekcja Muzeum Narodowego w Krakowie nie ustosunkowała się do tego pomysłu. PO CO NARAŻAĆ SIE PODŁEJ ZMIANIE, JAK SUWEREN W TYM KRAJU UDAJE ŻE JEST OK !!!!!!!!

 • Ha Kade

  Oceniono 5 razy 3

  MNK jest pos*rane ze strachu.
  WSTYD !!!

 • bartooolooo

  Oceniono 4 razy 2

  Świetna inicjatywa.

  Ale krytykowanie współpracowników polskiego rządu i kościoła katolickiego w Muzeum Narodowym? No nie uchodzi.

 • agata-ata

  Oceniono 4 razy 2

  no milczy bo nie wie po której stronie bezpieczniej, eh ten suweren, pstry koń... póki co Wyspiański też nie jest taki bezpieczny, chyba ze się go nie rozumie

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Za darmo chca zrobic?

 • mtp01

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawy pomysł, choć najbardziej interesujące jest jakiego rodzaju nacjonalizmy ma pokazać wystawa. Wszak każdy naród ma nieco inny. Grafiki z łódzkiego getta są pewnie bardzo cenne, niemniej warto zwrócić uwagę na współczesne getta i mury, a także państwa, które odwołują się do tożsamości czysto etnicznej.

 • ziomekp.1

  Oceniono 1 raz 1

  ""We wtorek lwowska rada obwodowa przyjęła uchwałę dotyczącą wykorzystywania czerwono-czarnej flagi Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Rada zaleca, aby flagę wywieszały również organizacje pozarządowe i firmy prywatne."
  Fajnie................

 • onduma

  Oceniono 3 razy 1

  Podpisz petycje o żądanie zwolnienia z wiezienia izraelskiego nastoletniej Palestynki co dala plaskacza zolnierzowi okupanta , ktory ranil jej brata i terroryzowal jej rodzine pod jej domem. Petycja organizaji Avaaz. Palestynce grozi wiele lat wiezienia za obraze "ubermenschen"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX