Grzyb z Puszczy Białowieskiej pozwala hamować wzrost komórek nowotworowych

Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą szukać lekarstw w grzybach z Puszczy Białowieskiej. Badania jednego z gatunków już dają obiecujące wyniki w zwalczaniu nowotworów jelita grubego.

Puszcza Białowieska zwykle kojarzy się z żubrami i potężnymi drzewami. Jednak unikatowych gatunków jest tu więcej. Jak mówi dr Ewa Zapora z Politechniki Białostockiej, różnorodność świata puszczańskich grzybów jest imponująca:

- W puszczy jest ok. 1700 gatunków grzybów. Z czego 190 to endemity, znane tylko z jednej lokalizacji w Polsce - tłumaczy.

Czytaj też: Rozejm między rządem a ekologami? Ważna deklaracja nowego ministra na spotkaniu z obrońcami Puszczy

Wiele z puszczańskich grzybów może leczyć. Które i co, sprawdzają wspólnie naukowcy z Politechniki i Uniwersytetu Medycznego. Jak mówi profesor Halina Car, jeden z kilku gruntownie przebadanych gatunków wydaje się szczególnie obiecujący.

- Korzeniowiec sosnowy ma spektakularny efekt hamowania wzrostu komórek nowotworowych - 80 proc. - to wspaniały wynik - tłumaczy.

Do tej pory nikt pod tym kątem korzeniowca nie badał. Naukowcy z białostockich uczelni są przekonani, że lecznicze substancje uda się odkryć też w innych puszczańskich grzybach.

Dobra strona wirusa Zika? Może pomagać w leczeniu nowotworów

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (35)
Grzyb z Puszczy Białowieskiej pozwala hamować wzrost komórek nowotworowych
Zaloguj się
 • margot452

  Oceniono 12 razy 8

  W jakiej Puszczy Białowieskiej? To tam jeszcze coś zostało po interwencji p. Szyszki...?

 • stefffon

  Oceniono 7 razy 7

  a to dlatego ją wycinają! nie można się sprzeciwiać woli Boga. Jeśli modlitwa nie pomaga, to znaczy że Bóg życzy sobie żeby człowiek umarł!

 • kaziuniek-is-one

  Oceniono 7 razy 7

  No i Szyszko nie zdążył wyleczyć Polski z lekarstwa na raka... gdyby usuną więcej drzew, to naukowcy by się nie pałętali szukając grzybów. No i co teraz? Znajdą grzyba, będzie lekarstwo i kłopot? Trzeba było szybciej ciąc.

 • justas32

  Oceniono 12 razy 6

  Osobom w zaawansowanym stadium raka jelita grubego, które nie mają szans doczekać na nowy lek, podpowiem że chodzi o zwykłą hubę ...

 • vomitorium1

  Oceniono 7 razy 5

  "Puszcza Białowieska zwykle kojarzy się z żubrami i potężnymi drzewami."
  a tam
  (mnie z trawką)

 • cezaryk

  Oceniono 4 razy 4

  Wycinać! Wycinać! Wycinać! Strzelać!
  Jak coś się nie do końca da wyciąć to strzelać.
  Do naukowców też strzelać, w związku z zagrożeniem huraganowym, gałąź może takiemu na głowę upaść. Lepiej wcześniej zastrzelić prewencyjnie, po co ma się męczyć?

 • fajny ptak

  Oceniono 7 razy 3

  Od dziesięcioleci z tego grzyba korzystali tzw. znachorzy. Czyżby medycyna uniwersytecka zaczęła się interesować medycyną ludową?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX