"Odpowiedzialność polityczną za Jedwabne ponoszą niemieccy okupanci" - wiceminister PiS

Nie milkną echa nowelizacji ustawy o IPN, która wywołała spore zamieszanie dyplomatyczne. W Poranku TOK FM wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przekonywał Dominikę Wielowieyską, że ustawa PiS przyniesie same korzyści.

Prowadząca Poranek zauważyła, że teraz panuje opinia, iż partia rządząca w Polsce chce zmieniać polską historię i ją fałszować.

Jarosław Sellin stwierdził, że kiedyś trzeba zacząć walczyć o dobre imię Polski. Zdaniem gościa zamieszanie dyplomatyczne zadziałało na korzyść Polski. - Efekty są takie, że wypowiedział się minister spraw zagranicznych Niemiec, który jasno powiedział, kto odpowiada za budowanie obozów. W podobnym duchu wypowiedziała się także kanclerz Niemiec. Politycy izraelscy formułowali pewne niepokoje, ale jednocześnie zaznaczają, że sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” jest skandaliczne i nie należy go używać - tłumaczył Sellin.

Dominika Wielowieyska podkreśliła, że nigdy nie uważano inaczej. Zarzut jest inny, a mianowicie taki, że PiS próbuje fałszować historię. Przypomniała też, że minister edukacji Anna Zalewska nie wiedziała, kto mordował Żydów w Jedwabnem.

- Nie próbujemy lukrować historii, indywidualne przypadki będą opisywane. Warto jednak zauważyć, że przy dużych kwantyfikatorach typu "naród", "Polacy", nie mogą być w ten sposób opisywane. Bo naród polski w czasie okupacji miał swoją autoryzowana władzę, nie żadną inną, tylko tę, która zasiadała w Londynie, a w podziemiu stworzyła struktury cywilne i wojskowe. Te struktury zdały egzamin w tej sprawie. Ostrzegały przed Holokaustem, pomagały Żydom.

Czytaj też: List byłych ambasadorów: Obecna polityka PiS wiedzie Państwo do katastrofy

Kto był odpowiedzialny za Jedwabne?

- Ale rozmawiał pan z minister Zalewską? Ona już wie, kto zabił żydów w Jedwabnem, czy jeszcze tego nie wie? - dopytywała prowadząca.

- To takie złośliwe wracanie do wywiadu, na który pani minister została zaproszona w zupełnie innych tematach i była zaskoczona tymi pytaniami - tłumaczył Jarosław Sellin.

Wielowieyska przypomniała jednak, że Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził śledztwo w sprawie Jedwabnego i tam jest jasno powiedziane, kto jest za ten mord odpowiedzialny.

Jarosław Sellin stwierdził jednak, że odpowiedzialność Polaków jest tylko częściowa. 

W tym mordzie uczestniczyło 40 polaków zainspirowanych przez Niemców, bo ci Polacy nie zrobiliby tego, gdyby nie zaczęła się okupacja niemiecka.

Odpowiedzialność polityczną za tego typu mordy ponoszą oczywiście ci, którzy sprawują władzę, czyli Niemcy. Nie da się ukryć, że z tej inspiracji Polacy się zaangażowali. Gdyby istniało państwo polskie to do mordu by nie doszło - mówił Jarosław Sellin.

Całej rozmowy wysłuchasz tu:

Zobacz także
 • Zakryty fotoradar w Olsztynie Fotoradarów będzie dwa razy więcej. "Przestały się kojarzyć z maszynkami do robienia pieniędzy"
 • Rozprawa sądowa Pracownicy sądów rozpoczęli protest. W wielu miastach odwołano dziesiątki rozpraw
 • Rafał Hirsch Jaki był Wojciech Kwaśniak jako wiceszef KNF? Hirsch wspomina i ocenia niedawne zatrzymanie
Komentarze (51)
Jarosław Sellin: Polityczną odpowiedzialnośc za Jedwabne ponoszą Niemcy
Zaloguj się
 • aala43

  Oceniono 10 razy 8

  pan Sellin i reszta z KC PIS ponosza polityczną odpowiedzialność za obecną falę nacjonalizmu i anstyemityzmu polskiego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • realizmforte

  Oceniono 10 razy 8

  Polityczna odpowiedzialność za Jedwabne ponosi KK, który do dnia dzisiejszego jeszcze po wsiach głosi " Żydzi zabili nam Jezusa". Wojna i Niemcy stali się tylko katalizatorem wpajanej kulturowo i religijnie pogardy do Żyda .

 • rbik53

  Oceniono 8 razy 6

  .
  .... Nowakowi Wójcik ukradł samochód... poszedł siedzieć Nowak, bo gdyby Nowak samochodu nie kupił, to by mu go Wójcik nie ukradł....

 • gebe14

  Oceniono 10 razy 6

  ile można sie jeszcze wybielać ? czyli nasi to jednak robili ale na rozkaz niemców ?

 • Jerzy Dębowski

  Oceniono 7 razy 5

  Czy ktoś zadał sobie pytanie dlaczego Niemcy ustami pani kanclerz i ministra spraw zagranicznych, czyli głosami najbardziej słyszalnymi w świecie, wydali takie oświadczenia?
  Bo jest to dla nich korzystne. Oni już się nauczyli, że to już tylko historia, przez pryzmat której nie są postrzegani w świecie. Dzisiejszy świat jest bardzo pragmatyczny. Dla nich gorzej byłoby gdyby byli kłótliwi, ksenofobiczni,zarozumiali, oderwani od rzeczywistości.
  I niech każdy zada sobie pytanie czy Polsce to szkodzi, bo jaki jest nasz rząd, każdy widzi.

 • Ha Kade

  Oceniono 6 razy 4

  Oczywiście: my niewinni bo Niemcy nam kazali. A my to takie ciućmy niemyte jesteśmy: kto nam co każe to robimy.

 • Gilles Manchuel

  Oceniono 6 razy 4

  Skandaliczna wypowiedź Pana Selina!!! Wstyd !!! A on i Zalewska są w polskim rządzie! Wstyd!

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 6 razy 4

  Jaki sens ma twierdzenie, że za zbrodnię jakiej dopuścili się Polacy w Jedwabnem politycznie odpowiadają Niemcy? Jaki sens?!

  Chyba tylko taki sam, jak stwierdzenie Jarosława Kaczyńskiego, że "Dziś diabeł podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, pewną ciężką chorobę duszy, chorobę umysłu. Tą chorobą jest antysemityzm".

  Jak nie Niemcy, to diabeł!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy