Zatrzymanie wiceministra PO zasłoną dymną dla skandalu dyplomatycznego? "Zły sygnał dla inwestorów"

Akcja CBA - zdjęcie ilustracyjne

Akcja CBA - zdjęcie ilustracyjne (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

CBA zatrzymało dziś Pawła T, wiceministra skarbu za czasów rządu PO-PSL i byłego prezesa giełdy. Śledztwo dotyczy prywatyzacji Ciechu. Sprawę w audycji EKG w TOK FM skomentowali eksperci w dziedzinie ekonomii.

Prywatyzacji Ciechu dokonano w maju 2014 roku. W ocenie polityków PiS-u i prokuratury firmę sprzedano po prostu za tanio. Ostatecznie, za akcję Ciechu firma należąca wtedy do Jana Kulczyka płaciła 31 złotych. Skarb Państwa otrzymał z tej transakcji 620 milionów złotych.

Zdaniem polityków PiS-u o tym, że Ciech sprzedano zbyt tanio, tę opinię podzieliła nawet Najwyższa Izba Kontroli. W swoim raporcie z 2015 roku urzędnicy orzekli, że transakcja była przeprowadzona poniżej rzeczywistej wartości akcji.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi CBA pod nadzorem prokuratury w Katowicach. I to na jej zlecenie zatrzymano dziś Pawła T., wiceministra skarbu za czasów rządu PO-PSL i byłego prezesa giełdy. Działania CBA odbywały się w Łodzi, Warszawie i Krakowie.

Eksperci, którzy gościli w audycji Macieja Głogowskiego w TOK FM, zwrócili uwagę na negatywny wydźwięk tych zatrzymań, który może zniechęcić inwestorów do partnerstwa publiczno - prywatnego. Zauważyli też, że zatrzymania mogą mieć na celu odwrócenie uwagi od kłopotów Polski na arenie międzynarodowej w związku z ustawą o IPN.

Zły sygnał dla inwestorów

- To wpisuje się w szerszy scenariusz. To nie jest sygnał zapraszający dużych inwestorów do Polski - mówił Henryk Orfinger, prezes zarządu Irena Eris.

- Każdą prywatyzację da się zakwestionować. Np używając innych metod wyceny spółki. Niepokoi mnie atmosfera wokół tego. W Europie stawiamy na partnerstwo publiczno- prywatne, które jest bardziej racjonalne. A tutaj sygnał jest bardzo mocny. Cała sprawa kojarzy mi się z filmem “Good night and good luck” - komentowała Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego.

Na polityczny aspekt sprawy uwagę zwrócił też Jarosław Janecki, główny ekonomista banku Societe Generale w Polsce, wykładowca na Uczelni Łazarskiego   - Dlaczego to się dzieje teraz, kiedy mamy duży problem z ustawą, którą podpisał prezydent, a nie np. miesiąc wcześniej? Nie wiem na ile to jest kwestia rzeczywistych informacji, które uzyskało CBA, a na ile czysto marketingowy spór - oceniał.

Czytaj też: "Zwracamy się do polityków: nie rozdzielajcie nas". Apel ws. Polaków i Żydów

Cała sprawa jest efektem afery podsłuchowej, bo to na nagranych w dwóch warszawskich restauracjach taśmach, słychać jak Jan Kulczyk rozmawia z byłym Marszałkiem Sejmu, Radosławem Sikorskim, na temat prywatyzacji Ciechu.

Zobacz także
 • Obóz przygotowawczy. Zmiana planów na K2. Ze względów bezpieczeństwa czas na Żebro Abruzzów
 • Tomasz Lis w studiu Radia TOK FM Lis kpi z książki Gduli o przyczynach poparcia dla PiS. Autor badań odpowiada
 • Manifestacja ONR i Mlodziezy Wszechpolskiej Odwagi Polsko - Prezydencie podpisz ' "Zwracamy się do polityków: nie rozdzielajcie nas". Apel ws. Polaków i Żydów
Komentarze (76)
Zatrzymanie Pawła T. Jakie są powody?
Zaloguj się
 • Darek Siekański

  Oceniono 19 razy 15

  Rację ma Pani Czarczyńska mówiąc, że każdą prywatyzację można zakwestionować, wystarczy łyknąć trochę ekonomii. Rozbieżności wśród ekspertów co do spółek przeznaczonych do prywatyzacji są tak rozbieżne, że w każdym przypadku CBA ma niejako ułatwione zadanie. W ten sposób można postawić zarzuty w sprawach co najmniej kilkunastu innych spółek, wystarczą,, odpowiednie" wyceny,, odpowiednich" ekspertów. A dlaczego teraz Ciech? Wiadomo-Kulczyk.

 • Kris Kros

  Oceniono 23 razy 15

  to akcja w ramach tworzenia posadek dla swoich z Pcimia

 • berek-oberek

  Oceniono 19 razy 13

  Zła wycena wartości? Nie doliczono do ceny akcji 20 procentowej marży dumy narodowej?

 • Wieslaw Szasz

  Oceniono 17 razy 11

  Towar jest wart tyle ile daje kupiec.
  To jest podstawa ekonomii.
  Wszyscy "mądrzy" krytycy, wyobraźcie sobie że macie w garażu Rolls Royca za 5 mln zł. OC od niego jest tak duże że nie stać was na zapłacenie (popadliście w kryzys).
  Chcecie go sprzedać, ale kupiec daje 1 mln. No nie sprzedajecie, a w kolejnym roku znów trzeba wnieść opłaty. Strata duża, decydujecie się na sprzedaż.
  Czy straciliście, bo ponizej ceny?
  Może zyskaliście, bo nie ponosicie kosztów?

 • japka_putina

  Oceniono 10 razy 10

  Zadanie w stylu eksperymentu myślowego dla naszej prokuratury: ile należałoby zapłacić za amerykańską firmę samochodową Tesla? Giełda wycenia ją w tej chwili na 52 miliardy dolarów, (ale prawie 5 miliardów mniej, niż tydzień temu), czyli jakby produkowała ponad 5 milionów samochodów rocznie i stabilnie osiągała kilkumiliardowe zyski netto. Tym czasem firma ledwo przekroczyła 100 tysięcy samochodów rocznie, zanotowała rekordowe straty (zyskami nie zamknęła jeszcze żadnego roku) i kończy jej się gotówka. Niektórzy analitycy wieszczą, że akcje Tesli podrożeją w tym roku dwukrotnie, inni że firma zbanlkrutuje. Oczywiście Tesla i Ciech to zupełnie inne rodzaje firm, ale przykład pokazuje, że wycena zależy od tylu zmiennych, ocen i założeń, że nigdy nie może być jednoznaczna. Firma jest warta tyle, ile za nią jest gotów zapłacić potencjalny inwestor, a o aferze moglibyśmy realnie mówić, gdyby jakiś konkurent Kulczyka chciał dać 10%, czy 25%, czy 60% więcej, a jego oferta zostałaby odrzucona pod jakimś lichym pretekstem

 • remo29

  Oceniono 24 razy 10

  Przedstawienie dla ciemnego luda i tyle. 10 lat temu też robili spektakularne zatrzymania w blasku kamer, konferencje prasowe, pokazy z ukrytych kamer itd. Tylko Blida nie żyje naprawdę, reszta to był zwykły pic bez żadnych dowodów.

 • wujojano

  Oceniono 11 razy 9

  To teraz potrzymają go w areszcie wydobywczym, zgodnie z tradycją sprzed 10 lat. Jak nic się z niego nie da "wydobyć", to go w końcu zwolnią, ale do tego czasu PiSmedia będą miały używanie.

 • niezalany

  Oceniono 8 razy 6

  idealnie byłoby gdyby kulczyk kupił za dwa razy więcej, a następnie pzu odkupiło (w ramach "repolonizacji") za cztery razy tyle... taka piseconomy

 • hunter1111

  Oceniono 4 razy 4

  a moze tak cba przeswietli zakup rzadowych samolotow?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy