Pacjenci ograbieni z intymności w gabinetach lekarskich, bo... na żaluzjach zbiera się kurz

Mapy wcale nie mówią o potrzebach zdrowotnych, tylko o bazie łóżkowej w szpitalach. Ale wynikają z nich absurdy: np. że w Polsce są oddziały, które nie mają ani jednego łóżka

Mapy wcale nie mówią o potrzebach zdrowotnych, tylko o bazie łóżkowej w szpitalach. Ale wynikają z nich absurdy: np. że w Polsce są oddziały, które nie mają ani jednego łóżka (MARCIN STĘPIEŃ)

Krępujące badanie, konieczność bycia w negliżu, to samo w sobie stresujące doświadczenie dla pacjenta. Sytuację utrudnia fakt, że w wielu gabinetach nie zapewnia się nawet minimum intymności.

"Chodzi o sytuacje, gdy pacjent musi się u lekarza rozebrać, w oknach nie ma rolet czy zasłon, a za oknem przechodzą ludzie. Doktor ze spokojem twierdzi, że przecież nic nie widać". Nic dziwnego, że lekarz jest na luzie, ma ten komfort, że jest ubrany" pisze w mailu do nas słuchaczka TOK FM.

Ewa (imię zmienione) opisała nam kilka sytuacji, których sama doświadczyła. Najbardziej zabolało ją to, co zaobserwowała w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Była tam u dermatologa. - Wizyta taka zazwyczaj wymaga zdjęcia ubrania, a okno w gabinecie na parterze jest ogromne. Okno, naprzeciwko którego po jednej stronie stoi rozebrany pacjent, a po drugiej stronie po prostu chodzą ludzie. Okno bez jednej, nawet małej firaneczki – przekazała nam pani Ewa, która napisała też skargę do szpitala.

Wicedyrektor placówki, dr Artur Tomaszewski przyznał pacjentce rację i bardzo szybko odpowiedział. Napisał, że okna zostały już odpowiednio zasłonięte, tak by więcej żaden pacjent nie musiał się czuć niekomfortowo.

Odpowiedź szpitala.Odpowiedź szpitala. Fot. Anna Gmiterek Zabłocka

- Przeprosiłem pacjentkę. Było to niedopatrzenie – mówi dyrektor Artur Tomaszewski. Jak dodaje, w ubiegłym roku trafiły do niego trzy takie oficjalne skargi. Natomiast częściej pacjenci po prostu przychodzą i rozmawiają. – Drzwi mojego gabinetu są zawsze dla pacjentów otwarte – dodaje dyrektor.

Nasza słuchaczka opisała nam też sytuację z gabinetów lekarzy rodzinnych w przychodni na Saskiej w Warszawie i z gabinetu ginekologicznego przy ul. Kickiego w Warszawie. – Z gabinetu doskonale widać okna sąsiednich budynków, więc w sposób oczywisty z okien tych budynków widać też okno gabinetu, które nie ma zasłony czy żaluzji – poinformowała nasza Słuchaczka.

Takie sytuacje nie są jednak wyjątkiem, zdarzają się częściej

W części przychodni przez lata były żaluzje, ale je zlikwidowano, bo nie zgadzał się na nie sanepid (ze względu na gromadzący się na żaluzjach kurz). Trzeba byłoby zainstalować rolety, ale przychodnie mają niejednokrotnie pilniejsze wydatki.

Czytaj też:

Wezmą szpitale pod lupę i każą wskazać każde uchybienie. "Tworzą bat na służbę zdrowia"

- Kwestie dotyczące skarg i wniosków, odnoszących się do ewentualnego naruszenia praw pacjenta w zakresie intymności i godności zdarzają się dość często, choć nie jest to bardzo duża liczba skarg. Więcej – odnosi się do świadczeń zdrowotnych czy do kwestii dokumentacji medycznej – mówi Beata Okruta – Mazur z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Wieloosobowe sale i brak parawanów?

W 2017 roku rzecznik zakończył 46 postępowań dotyczących naruszenia intymności i godności – w roku 2016 takich postępowań było ponad 60 (w 40 sprawach stwierdzono, że doszło do naruszenia prawa). Część skarg dotyczy braku parawanów – np. w wieloosobowych salach w szpitalach. – Wówczas to na podmiocie leczniczym spoczywa obowiązek zapewnienia pacjentom możliwości zachowania intymności. Chodzi o postawienie parawanów czy powieszenie zasłon tak, aby przy czynnościach higienicznych przy pacjencie czy przy badaniu – jego prawa były poszanowane – mówi B. Okruta – Mazur. – Chodzi o to, by pacjent czuł się komfortowo. Nie musiał mieć obaw, że ktoś zobaczy czy podejrzy – dodaje nasza rozmówczyni.

Kilkunastu studentów medycyny przy badaniu chorego. A on się wstydzi

Kolejna kwestia to obecność studentów przy badaniu chorego na szpitalnej sali. – Pacjent zawsze ma prawo powiedzieć, że się nie zgadza i że mu to przeszkadza – mówi dr A. Tomaszewski. Choć podkreśla, że często – z punktu widzenia toku nauki – taka sytuacja nie jest korzystna, bo studenci nie mają szansy na zapoznanie się z konkretnym, często bardzo ciekawym przypadkiem.

Zdarza się, że pracownicy służby zdrowia – wbrew podstawowym zasadom - zwracają się do pacjentów bezosobowo albo per „ty”. – Podczas udzielania świadczeń zdrowotnych lekarz czy pielęgniarka są zobowiązani zwracać się do pacjentów z szacunkiem, po imieniu i nazwisku. Nie wolno traktować chorego w sposób poniżający, należy zwracać się do niego taktownie, życzliwie, z dystansem. Niedopuszczalne jest traktowanie pacjenta z góry czy krzyczenie na niego – mówi pracownica Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

 Całego podcastu wysłuchasz tu: 

Jeśli Ciebie spotkały sytuacje, gdy w szpitalu czy przychodni naruszono Twoje prawo do intymności czy godności, napisz nam o tym na adres: problem@tok.fm

Zobacz także
 • Zakryty fotoradar w Olsztynie Fotoradarów będzie dwa razy więcej. "Przestały się kojarzyć z maszynkami do robienia pieniędzy"
 • Rozprawa sądowa Pracownicy sądów rozpoczęli protest. W wielu miastach odwołano dziesiątki rozpraw
 • Rafał Hirsch Jaki był Wojciech Kwaśniak jako wiceszef KNF? Hirsch wspomina i ocenia niedawne zatrzymanie
Komentarze (28)
Brak intymności w polskich szpitalach pacjenci się skarżą
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 11 razy 9

  Szpital dzieciątka Jezus?
  A może jeszcze gabinet ginekologiczny pod wezwaniem błony Maryi zawsze dziewicy?

  Gdzie my kurna żyjemy?
  Czy naprawdę katolicy nie potrafią uszanować wspólnej przestrzeni i po chamsku muszą chrzcić wszystko po katolicku?
  Tylko katolickich żaluzji w oknach brak, bo katolik musiałby często sprzątać.

  Kiedyś wstawiali szyby do połowy bielone...
  Może chociaż witraże kościelne?

 • czegotychcesz

  Oceniono 7 razy 5

  Jest taka tania folia samoprzylepna, która robi szybę matową, mam taką na oknie w łazience, ale komuś musiałoby się chcieć !!!

 • ksantypa_60

  Oceniono 6 razy 4

  Intymności często nie ma u lekarzy,w szpitalach,ale także u fryzjera,w małych bankach,bo chociaz u fryzjera i w bankach człowiek się nie rozbiera,to jednak nie kazdy ma ochote aby spogladający z ulicy widzieli go w niekomfortowej sytuacji np.z wałkami na głowie.A klient w banku nie chce aby przechodnie z ulicy widzieli,że w nim się znajduje.
  intymności nie ma także w wielu bankach,u ubezpieczycieli,nawet w urzedzie pracy,bo stolik znajduje się obok stolika i każdy mimochodem słyszy o roznych sprawach innego klienta.

 • boo-boo

  Oceniono 3 razy 3

  A wystarczy, że kupią folię statyczną do wyklejania szyb w oknach i po problemie- z zewnątrz nic nie widać i jasno wewnątrz jest.No i najważniejsze- kurz im się nie będzie zbierać.

 • Małgorzata P.

  Oceniono 3 razy 3

  Problem braku intymności i szacunku dla pacjenta powinien być nagłaśniany. Niestety w polskich szpitalach często można spotkać opryskliwe pielęgniarki, lekarzy, którzy robią łaskę, żeby udzielić pacjentowi lub jego rodzinie informacji. Czasami pobyt w szpitalu jest tak samo stresujący jak choroba, a pacjent traktowany jak śmieć.

 • bartek8241

  Oceniono 4 razy 2

  Za małolata latało się na Otwocką (Szmulki) i patrzyło jak młode laski wypinały piersi przed lekarzem. Ale nawet wtedy trzeba było się wdrapać na drzewo bo okno do połowy było zamalowane białą farbą :)

 • brunon_k

  Oceniono 1 raz 1

  Dla mnie to dziwne, że lekarz osoba wykształcona cechuje się elementarnym brakiem empatii, a pacjent to tylko bezosobowa sztuka i nr w kolejce. Jak można "leczyć" w takich warunkach?

  Widać od czasu kręcenia Dzień Świra nic się nie zmieniło: "...zsunie spodnie.. .. Pani doktor. Pani pyta czy pani przyjmie panią dziś jeszcze?... Wypnie.. A gdzie mieszka? Na Piłsudskiego, dawnej Mickiewicza. No co trudności w oddawaniu moczu? Wypiąć bardziej! Niech nie kuli jak pies! Może nie trudności ale nie siusiam jak... Straż pożarna.. Przyjmę.''...

 • mare.com

  Oceniono 3 razy 1

  dyrektorowi problem zgłaszano juz w ubiegłym roku trzykrotnie i biedaczek nic z tym nie zrobił dopiero kolejna interwencja w tej sprawie doprowadzila do dzialania Krola Artura wielkie Ci dzieki łaskawco a powaznie robote powinienes stracic pi pi pi pi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy