Wojewoda gani "Dziennik Wschodni" za zbyt skąpe opisanie... wizyty premiera Morawieckiego

Wojewoda Lubelski skrytykował "Dziennik Wschodni", bo nie spodobało mu się, że relacja z wizyty premiera Morawieckiego znalazła się dopiero na siódmej stronie periodyku. Do gustu nie przypadł mu się też tekst z czołówki.

Materiał, który wojewoda określił mianem "dziwnego", dotyczy dyskusji, która wybuchła niedawno wokół Państwowego Muzeum na Majdanku. Wywołał ją program TVP Lublin „Tu i teraz. Widzę, słucham, pytam”. Skrytykowano w nim muzeum za to, że w jego nazwie nie ma przymiotnika “niemiecki”. To samo zarzucono materiałom informacyjnym muzeum.

Wśród krytyków obecnej nazwy muzeum znalazł się Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Zapowiedział apel do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o zmianę nazwy “na taką, która jednoznacznie mówi o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym”. Wojewoda argumentował, że trzeba zmienić narrację na temat obozu, która pochodzi  z “polskojęzycznych” gazet.

We wtorek muzeum odpowiedziało stanowczym oświadczeniem:

“Przypominamy, że od 1944 roku nie funkcjonuje niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku. Na jego terenie działa Państwowe Muzeum na Majdanku, które w swoim przekazie podkreśla, że Konzentrationslager Lublin był niemieckim obozem koncentracyjnym. Nazwa oraz oznakowanie Muzeum wynika z obowiązujących przepisów prawa, w tym ustawy o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady. Określenie „niemiecki obóz koncentracyjny” pojawia się m.in. na wystawach prezentowanych w miejscu pamięci, w materiałach informacyjnych czy publikacjach wydawanych przez Muzeum.”

Wspomniane materiały i publikacje zostały w oświadczeniu wymienione.

Wojewoda Czarnek swoje opinie umieścił też na Twitterze. Przy okazji skrytykował również "Dziennik Wschodni". Wojewodzie nie spodobało się m.in., że “dziwny” materiał o muzeum trafił na pierwszą stronę, a relacja z wizyty premiera Morawieckiego i ministra Błaszczaka w Lubelskiem dopiero na str. 7.

Pierwszą stronę "Dziennika Wschodniego" z 12.02 można zobaczyć pod tym linkiem.

- Pan wojewoda bardzo się udziela w mediach społecznościowych. Wczoraj zamieściłem na Twitterze i Facebooku odpowiedzi na jego wcześniejsze wpisy dotyczące naszego poniedziałkowego artykułu o Państwowym Muzeum na Majdanku. Na szczęście, wojewoda, ani żaden inny polityk nie decyduje o tym, które teksty i jakiej treści ukazują się na poszczególnych stronach  Dziennika. To kompetencja redaktorów i redaktora naczelnego - powiedział TOK FM redaktor naczelny Dziennika Wschodniego Krzysztof Wiejak.

- Staram się nie kontynuować takich dyskusji. Szanuję opinię wojewody, dobrze gdyby on szanował naszą pracę - dodał.

Wojewoda odniósł się do głosów krytyki na temat swojego tweeta:

Zobacz także
 • Jurek Owsiak, prezes WOŚP Jerzy Owsiak wraca do kierowania WOŚP. "Powiem ci, Paweł, krótko: bierzemy się za robotę"
 • Pogrzeb Pawła Adamowicza O. Wiśniewski na pogrzebie Adamowicza: Nie będziemy obojętni na truciznę w mediach, parlamencie i Kościele
 • Paweł Adamowicz, sierpień 2018 r. Aleksander Hall wskazuje winnych śmierci Adamowicza. "Nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano"
Komentarze (24)
Wojewoda lubelski krytykuje Dziennik Wschodni
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 21 razy 19

  pisowski wojewoda chyba wychował się i dorastał w czasach kiedy PRLowcy aparatczycy owili dziennikarzom o tym co i na której stronie ma pojawić się w gazecie... dlatego jakoś nie mogę się opędzić od wrażenia ze obecna "dobra zmiana" garsciami czerpie i z Gomułki i z Gierka... ta rasa Edkow tak już ma

 • jot 61

  Oceniono 14 razy 12

  facetowi pomyliły się czasy w jakich się wychował i w jakich żyje. no ,ale tak robią pisowskie łajzy

 • pepper-salt

  Oceniono 14 razy 12

  Kto mianował tego świra wojewodą? Choć to głupie pytanie. Wiadomo przecież, partia warchołów.

 • macwies

  Oceniono 12 razy 10

  ręczne sterowanie... jak za komuny

 • remo29

  Oceniono 11 razy 9

  "Wicie, towarzyszu, nie podoba mi się wasz niedostateczny entuzjazm".

 • vomitorium1

  Oceniono 10 razy 8

  "Na szczęście, wojewoda, ani żaden inny polityk nie decyduje o tym, które teksty i jakiej treści ukazują się na poszczególnych stronach Dziennika."
  szczęście
  nie trwa wiecznie
  (dobra zmiana
  już puka)

 • a.k.traper

  Oceniono 9 razy 7

  Nie ma to jak za Gierka było przed dożynkami w Zamościu, świnki i krówki pożyczali i szamponem myli, wojewoda musiał te opowieści słyszeć.

 • cezar85

  Oceniono 9 razy 7

  nie doczekali się na artykuł lizodupa wojewody i musieli sklecić własny

 • vega.vincent

  Oceniono 9 razy 7

  Jasne , wlepić im karę tak z milion złociszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy