Sami się prosimy o epidemię odry. Liczba nieszczepionych dzieci rośnie alarmująco

W ciągu ostatniego roku liczba nieszczepionych dzieci wzrosła dwukrotnie, najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia niepokoją - podwoiła się też liczba zachorowań na odrę. W ubiegłym roku w Europie w wyniku powikłań zmarło 35 osób.

Za brak obowiązkowych szczepień grozi grzywna w wysokości nawet do 5000 zł. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł właśnie, że do szczepienia można rodziców zmusić, choć egzekwowanie decyzji nie jest proste.

- Rodzice się odwołują, zwlekają z karami, albo płacą i dalej nie szczepią. Tylko 1% dzieci po nałożenie grzywny jest szczepionych - mówi Joanna Narożniak ze stołecznego sanepidu.

Czytaj też: Epidemia grypy może nas jeszcze zaskoczyć. Warto się szczepić?

A to bardzo groźne, wystarczy, że swoich dzieci nie zaszczepiłoby 15% rodziców.

- Jeżeli taka grupa się nie zaszczepi w roczniku, mamy w ciągu trzech lat epidemię dowolnej z tych chorób, które mamy teraz pod kontrolą. Może wrócić odra, może wrócić krztusiec - tłumaczy dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Dzięki obowiązkowym szczepieniom na odrę w ub. roku w Polsce zachorowały 63 osoby, podczas gdy Europie wirus zaatakował 20 tys.

Polecamy też podcast:

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Jaka jest grzywna za nieszczepinie dziecka na odrę?
Zaloguj się
 • Ser Dell

  Oceniono 3 razy 1

  Nie szczepią, wybije ich epidemia i po problemie.

 • Oceniono 3 razy 1

  Wprowadzić niezależne badania szczepionek, ujawnić ich skład, wyeliminować te marnej jakości, wprowadzić odpowiedzialność państwa za powikłania i działania uboczne. Jak się ludzi do czegoś zmusza to trzeba ponieść konsekwencje następstw. Część dzieci po szczepieniach choruje i to poważnie, niestety nie wolno o tym mówić a o odpowiedzialności za to mowy nie ma. Jak państwo będzie uczciwe to nie będzie niechętnych szczepieniom. Zmuszać to czegoś można tylko niewolników, czlowiek wolny sam się zaszczepi, sprawdzoną, pewną szczepionką.

 • maura4

  Oceniono 2 razy 0

  Właśnie zmarła na odrę we Francji 32 letnia kobieta. Nie była szczepiona.
  Rodzice nie szczepiący dzieci, zawsze chwałą się , że ich dzieci nie chorują, są zdrowe i cudnie. Oczywiście nie wybiegają w odległą przyszłość dzieci i nie myślą, co będzie kiedy na choroby dziecięce zachorują jako dorośli. Ciężko będzie na pewno. Jak widać może być i ostateczne rozwiązanie dylematu szczepić, czy nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX