"Nudzimy się tą wojną". Smutna refleksja o masakrze cywilów, która trwa we Wschodniej Gucie

Co tu powiedzieć, kiedy w 48 godzin ginie 250 osób, a na liście rannych jest ponad 1000 osób? - mówiła na antenie TOK FM Agnieszka Zagner z "Polityki" odnosząc się do masakry we Wschodniej Gucie w Syrii.

Agnieszka Zagner, specjalizująca się w sytuacji Bliskiego Wschodu, gościła w audycji "Połączenie" Jakuba Janiszewskiego. Rozmowa dotyczyła dramatu ludności cywilnej, która, jak podkreślił prowadzący, "znalazła się w potrzasku".  

- Ludzie, którzy mieszkają na tym terenie są kompletnie bezradni - mówiła Zagner. - To obszar na północnym wschodzie od Damaszku, gdzie mieszka około 400 tysięcy ludzi, którzy nie mają ani jak w tym miejscu żyć, ani jak z tego miejsca uciec - opisywała dziennikarka "Polityki". 

- To miejsce jest kompletnie odcięte od świata, praktycznie pozbawione pomocy z zewnątrz - dodała Zagner. Jak powiedziała, gdy po wielomiesięcznych negocjacjach wreszcie można skierować tam jakąś pomoc cierpiącym ludziom, to okazuje się, że jest to kropla w morzu potrzeb. 

Dramat ofiar cywilnych

Dziennikarka zauważyła, że cywile zostają ofiarami działań wojennych niejako rykoszetem, co jednak nie zmniejsza tragizmu ich położenia. - Ja rozumiem, że celem Baszara Assada (prezydenta Syrii - red.) nie są cywile. On gdyby go zapytać to by powiedział, że jego celem nie jest zabicie cywilów, on walczy ze swoimi wrogami. Ale co z tego, kiedy tak naprawdę główną ofiarę krwi ponoszą jego obywatele, obywatele Syrii - powiedziała Zagner.

Dziennikarka nie uważa jednak, by sytuacja we Wschodniej Gucie była porównywalna z tym, co działo się w Srebrenicy. Taka figura retoryczna pojawiła się w zagranicznej prasie. - W Srebrenicy doszło do zaplanowanej czystki etnicznej. Na celowniku była ludność muzułmańska. Tutaj jednak mamy do czynienia ze ślepym odpalaniem ładunków, bomb, które ma wykurzyć tych rzekomych czy rzeczywistych wrogów Assada - tłumaczyła Zagner.

Dziennikarka "Polityki" zauważyła, że wojna w Syrii trwa już tak długo, że media zajmują się nią od przypadku do przypadku. - Jesteśmy skazani na mówienie dość podobnych rzeczy o tej wojnie. To, co teraz powiem zabrzmi niehumanitarnie, ale mówimy ciągle o tym samym i w pewnym sensie nudzimy tą wojną podsumowała Zagner.

Zobacz także
 • Jurek Owsiak, prezes WOŚP Jerzy Owsiak wraca do kierowania WOŚP. "Powiem ci, Paweł, krótko: bierzemy się za robotę"
 • Pogrzeb Pawła Adamowicza O. Wiśniewski na pogrzebie Adamowicza: Nie będziemy obojętni na truciznę w mediach, parlamencie i Kościele
 • Paweł Adamowicz, sierpień 2018 r. Aleksander Hall wskazuje winnych śmierci Adamowicza. "Nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano"
Komentarze (22)
Wojna w Syrii, masakra w Gucie. "To zabrzmi niehumanitarnie, ale nudzimy się tą wojną" - mówi Agnieszka Zegner w TOK FM
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy 4

  Przypomne iz nawet podczas powstania 44 doszlo do rozejmu celem opuszczenia terenow walki przez ludnosc cywilna, wiec pytam jakim surw.. musza byc ci bojownicy w Gucie skoro trzymaja tych ludzi jako zakladnikow tylko po to by moc epatowac opinie publiczna cierpieniem tych ludzi.

 • derp970

  Oceniono 5 razy 3

  Pamiętacie niedawny gazeciany kwik, że jakoby niby Assad zaatakowal cywilów bronią chemiczną? To sobie przypomnijcie te kłamstwa.

  "NOW MATTIS ADMITS THERE WAS NO EVIDENCE ASSAD USED POISON GAS ON HIS PEOPLE"
  www.newsweek.com/now-mattis-admits-there-was-no-evidence-assad-using-poison-gas-his-people-801542

 • rabieg

  Oceniono 2 razy 2

  Wy dziennikarze handlujecie śmiercią tych ludzi, handlujecie polityką, żywnością i bronią.
  Tak to się kręci, polityka, broń i krew, i kółko się zamyka. Kłamstwa, pokazywanie tylko racji jednej strony, świadome niedomówienia, tendencyjne komentarze, manipulacja, propaganda etc. Brzydzę się wami.

 • btr73kk

  Oceniono 6 razy 2

  22 february
  Damascus, SANA- Three civilians, two children among them, were killed and 28 other citizens were injured, six of them are children, when the armed groups fired shells on Damascus and its Countryside in a new violation of the de-escalation zone agreement in Eastern Ghouta.

 • btr73kk

  Oceniono 2 razy 2

  24 february
  Damascus, SANA- Armed groups positioned in eastern Ghouta on Saturday targeted with more than 55 mortar and rocket shells and with sniper fire the residential neighborhoods in Damascus and its countryside, injuring a number of civilians and causing material damage.

 • btr73kk

  Oceniono 2 razy 2

  Damascus, SANA- Armed groups positioned in eastern Ghouta on Saturday targeted with more than 55 mortar and rocket shells and with sniper fire the residential neighborhoods in Damascus and its countryside, injuring a number of civilians and causing material damage.

 • rikol

  Oceniono 2 razy 2

  nawet w takiej wypowiedzi dziennikarka manipuluje. Wyimaginowani wrogowie Assada, na których wysyła on armię? to ci wyimaginowani wrogowie zrobili rewolucję?

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 8 razy 2

  Za to Putin nigdy wam się nie nudzi.
  Jak mniemam tylko z tego powodu wspominacie o Syrii.
  Znudzenie ofiarami wojen w Afryce, czy gdzieś w innych rejonach świata jest mniej istotne.

  Już przed II W.Ś. Tuwim pisał:

  "Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
  Króle z panami brzuchatemi;
  Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
  Gdy ci wołają: "Broń na ramię!",
  Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
  I obrodziła dolarami;
  Że coś im w bankach nie sztymuje,
  Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
  Lub upatrzyły tłuste szuje
  Cło jakieś grubsze na bawełnę."

 • sepia1111

  Oceniono 1 raz 1

  I co się tu dziwić ,że w 1943 cały zachód był juz tak znudzony, że np w USA woleli juz 15. ceremonię wręczenia Oscarów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy